آب‌هویج مثل رمدسیویر کیمیا شد و گران!

رشد تقاضا برای آب‌میوه‌های طبیعی در پیک پنجم کرونا

ماه گرم مرداد با رکوردشکنی تعداد مبتلایان به کرونا به پایان خود نزدیک می‌شود و هر فردی یک نسخه برای پیشگیری از کرونا تجویز می‌کند. در این میان پزشکان معتقدند با مصرف آب‌میوه طبیعی به‌ویژه میوه‌های حاوی ویتامین سی سیستم دفاعی بدن بهبود می‌یابد و این گفته مردم را بر آن داشته تا به مصرف آب‌میوه‌های طبیعی به‌ویژه آب‌هویج رو بیاورند. تقاضا برای آب‌هویج به‌قدری افزایش یافته که عرضه هویج کم و قیمت آن چند برابر بالا رفته است. همچنین صنف تریا و کافه‌داران در اصفهان از رشد تقاضا برای آب‌انبه، آب‌سیب، آب‌طالبی و... می‌گویند.

یکشنبه ۳۱ مرداد ۱۴۰۰

آب‌هـویج در بین آب‌میوه‌ها پادشاهی می‌کند، بااین‌حال در هر آب‌میوه‌فروشی پیدا نمی‌شود،  اگر هم پیدا شود قیمت زیادی دارد. این روزها آب‌هویج هم‌نشین آب‌میوه‌های گران و لاکچری مانند آب‌انبه شده و برای خرید آن در نصف‌جهان سرو دست می‌شکنند.
پزشکان در فصل زمستان مـصـرف آب‌پرتقال و در تابسـتان آب‌هـویج را برای پیشگیری از کرونا و تقویت سیستم دفاعی پیشنهاد می‌کنند. ازاین‌رو تقاضا برای هویج و آب‌هویج در بازار افزایش بی‌سابقه‌ای پیدا کرده است. سامان، پنج سال است که در اصفهان مغازه آب‌میوه و بستنی دارد و معتقد است بازار آب‌میوه‌ها شرایط بسیار عجیبی دارد، او می‌گوید: «بیشتر مشتری‌ها سفارش آب‌هویج می‌دهند؛ بعضی از روزها آب‌هویج مشتری بیشتری از بستنی دارد. انگار که آب‌هویج واکسن کرونا شده و همه به مصرف آن روی آورده‌اند.» بررسی میدانی نشان می‌دهد هر کیلوگرم هویج سال گذشته با بهای کمتر از چهار هزار و 500 تومان به فروش می‌رسید؛ ولی اکنون قیمت این محصول به کیلویی 16 هزار و 500 تومان تا 27 هزار تومان افزایش یافته است. افزایش قیمت هویج و کاهش عرضه آن، آب‌هویج را در کافه‌تریاهای شهر چند برابر گران کرده است، سامان درباره قیمت آب‌هویج توضیح می‌دهد: «قیمت یک لیوان آب‌هویج در ابتدای سال 7 هزار تومان بود؛ ولی الان فروش آن با قیمت کمتر از 20 هزار تومان ضرر دارد. تازه بعضی از روزها هویج عمده گیرمان نمی‌آید و اگر بخواهیم یک کیلو هویج را با قیمت 26 و 27 هزار تومان بخریم باید یک لیوان آب آن را با قیمت بالاتر از 30 هزار تومان بفروشیم.»
بر اســاس مـشاهـده‌های میدانی از آب‌میوه‌فروشی‌های سطح شهر، عرضه آب‌هویج کاهش چشمگیری یافته است، بعضی از مغازه‌دارها جلوی آب‌هویج در منوی خود خط قرمزی کشیده‌اند و عده‌ای دیگر برگه بزرگی با مضمون «آب‌هویج موجود نیست» پشت شیشه فروشگاه خود چسبانده‌اند. علی، یکی از تریاداران و بستنی‌فروشان اصفهان، دراین‌باره توضیح می‌دهد: «هر کیلوگرم هویج را از میادین تره‌بار دوهزار تومان می‌خریدیم؛ ولی الان عمده آن بیشتر از 15 هزار تومان شده، ما هم نمی‌توانیم به همین نسبت قیمت‌ها را بالا ببریم ویک لیوان آب‌هویج را ۳۰‌ تا ۳۵ هزار تومان بفروشیم. بهتر است قید فروش آب‌هویج و گله مردم بابت گرانی آن را بزنیم.»
همچنین تـقـاضا برای آب‌هـویـج‌هـای طبیعی یک لیتری در اصفهان زیاد است و قیمت آن‌ها بین 40 تا 68 هزار تومان متغیر است. شماری از کسبه نیز جهت کاهش قیمت‌ها، مخلوط آب‌هویج و آب‌سیب یا آب‌هویج و آب‌کرفس را عرضه می‌کنند. یک بطری یک لیتری آن‌ها به ترتیب 37 تا 55 هزار و 28 تا 36 هزار تومان قیمت دارد.

انبه؛ رکورددار قیمت

صنف تریاداران اصفهان از رشد تقاضا برای آب‌انبه از زمان شیوع کرونای دلتا نیز می‌گویند و بازار آب‌انبه برخلاف سال‌های گذشته رونق خوبی پیدا کرده است. علی در این زمینه می‌گوید: «آب‌انبه تا قبل از کرونا یک نوشیدنی گران و لاکچری بود. مشتری انگشت‌شماری داشت.  ولی الان بازار خوبی پیدا کرده؛ چون همه می‌دانند انبه قیمت بالایی دارد و برای گرانی آب‌ میوه آن برخلاف آب‌هویج غر نمی‌زنند.» درحال حاضر یک لیوان آب‌انبه با قیمت 37 تا 55 هزار تومان به فروش می‌رسد و بطری یک لیتری آن 85 تا 100 هزار تومان قیمت خورده است. برخی از کسبه نیز مخلوط آب‌انبه با آب‌پرتقال را با قیمت 80 تا 95 هزار تومان به فروش می‌رسانند. تقاضا برای آب‌میوه‌هایی مانند آب‌طالبی، گرمک، سیب، هندوانه و انار نیز در اصفهان زیاد است. سامان که فروش این آب‌میوه را به‌صرفه‌تر می‌داند می‌گوید: «تقاضا برای آب‌هویج و آب‌انبه بیشتر از همه آب‌میوه‌هاست ولی این به این معنی نیست که مابقی آب‌میوه‌ها فروشی ندارند و چون قیمت بعضی از آب‌میوه‌ها مانند آب سیب پایین است مردم آن را انتخاب می‌کنند. ولی خب بیشتر مشتریان بر این باورند آب‌هویج خواص ضدکرونایی بیشتری دارد!» اکنون بطری یک لیتری آب سیب 28 تا 36 هزار تومان، آب هندوانه، طالبی و گرمک 33 تا 45 هزار تومان و آب انار 40 تا 55 هزار تومان قیمت دارد.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.