مرمت تک‌بناها، مجموعه‌های تاریخی و محورهای شهر

معاون معماری و شهرسازی شهرداری اصفهان، اقدامات این مجموعه را شرح داد

معماری هر شهر هویت آن است؛ به‌طوری که زیبایی و منظر شهری در بدو ورود به هر شهری برای بیننده بسیار حائز اهمیت است. به گفته معاون معماری و شهرسازی شهرداری اصفهان، شهر و معماری آن به‌عنوان ظرف فعالیت‌ها و حیات و زندگی جامعه، بیشترین ارتباط را با انسان برقرار کرده و جسم و ذهن او را تحت تأثیر قرار می‌دهد. سیداحمد حسینی‌نیا گفت: به موازات رشد و گستردگی شهرها در اقصا‌نقاط دنیا، پدیده‌ای به نام شهرسازی و معماری جزء وظایف عمده شهرداری‌ها قرار گرفته است. در واقع شهرسازی به نظم درآوردن بناها در کنار راه‌های تردد مناسب، همراه با تمام تجهیزات لازم و کاملا سازگار با محیط است که با هماهنگی و کارایی، در راستای یکدیگر قرار می‌گیرند تا محیط مناسبی را برای جامعه شهرنشینی فراهم کنند.

شنبه ۱۳ شهریور ۱۴۰۰

او با بیان اینکه معاونت شهرسازی و معماری شهرداری اصفهان در کنار دیگر معاونت‌های شهرداری با هدف زمینه‌های ساخت شهر ایجاد شده است، تصریح کرد: مشارکت و تلاش در زمـیـنـه‌هـای مربوط به برنامه‌ریزی، مطالعات و تحقیقات علمی، فنی، مهندسی و تخصصی، شهرسازی و معماری به این معاونت واگذار شده است. همچنین تهیه و اجرای طرح‌های تحقیقاتی و اجرایی، رهبری و هدایت و نظارت بر ساخت‌وسازهای درون‌شهری، برنامه‌ریزی و هماهنگی همه امور مهندسی و معماری، اجرای ساخت‌وسازهای شهری و تدوین ضوابط و مقررات اجرایی مربوط در حد قوانین، وظایف و ضوابط مشخص و مصوب موجود از مأموریت‌های این مجموعه است.

رشد 80درصدی تعداد پروانه ساختمانی

معاون معماری و شهرسازی شهرداری اصفهان با اشاره به مهم‌ترین اقدامات اداره کل نظارت بر اجرای ضوابط شهرسازی، گفت: رشد 80درصدی در تعداد پروانه صادرشده و رشد 171درصدی در متراژ پروانه صادرشده (مقایسه 99 با 96)، شهروندسپاری خدمات شهرداری اصــفـهـان در حوزه شـــهـــروندان، درخواست آنلاین استعلام بانک، استعلام دفترخانه، پروانه، پایان کار، پایان سفت‌کاری) و جامعه مهندسان (ناظر و طراح) (کسر سهمیه مهندسان ناظر به صورت سیستمی) از اقدامات انجام‌شده برای ضوابط شهرسازی است.
حسینی‌نیا افزود: تعیین و تصویب قانون نرخ ارائه خدمات در دفاتر پیشخوان و اصلاح و بهبود فرایندهای حوزه شــهــرســـازی الـکـتـرونـیک (پیاده‌سازی فرایند شورای معابر، کمیسیون ماده 100، پیاده‌سازی فرایند شورای تخصصی و...) برای ارائه خدمات بهتر به شهروندان، تشکیل کارگروه‌های اداره‌کل نظارت بر اجرای ضوابط شهرسازی (سیما و منظر، ایستایی و نظام مهندسی، ایمنی و آتش‌نشانی و ضوابط) و راه‌اندازی اداره گشت فنی ساختمان برای پیشگیری از تخلفات شهرسازی نیز از جمله دیگر اقدامات انجام‌شده در این راستا بوده است.
او با اشاره به مهم‌ترین اقدامات اداره‌کل طرح‌های توسعه شهری و منطقه‌ای خاطرنشان کرد: طرح تعیین تکلیف گستره ویژه مناطق 4 و 10 و 14 و 2 و 9 و 11، تهیه و به کمیسیون ماده پنج ارجاع و در حال اخذ مصوبه است و جهت تعیین تکلیف اراضی کشاورزی و باغی مناطق 2 و 9 و 11 و 4 و 10 و 14 و استفاده بهینه از آن تا حد امکان طرح در حال تهیه است. معاون معماری و شهرسازی شهرداری اصفهان ادامه داد: اخذ مصوبه کارگروه زیربنایی مرحله اول برنامه جامع شهر اصفهان با رویکرد نوین و اخذ مصوبه کمیسیون ماده 5 در خصوص استفاده از انرژی خورشیدی در ساختمان‌ها از جمله اقدامات دیگر برای طرح‌های توسعه شهری است.

 طراحی شهری و محورهای گردشگری

حسینی‌نیا در رابـطــه با مهم‌ترین اقدامات مدیریت مــعماری و طراحی شــهــری خــاطــرنــشـان کرد: طراحی مجموعه گـردشــگـری گل نرگس با رویکرد فرهنگی، طـراحــی شهری درآیگاه نظر با رویکرد گردشگری، طرح پارک 22 هکتاری گل نرگس، طراحی شهری پــهـنــه گــردشگـــری رهنان، مـطـالــعـــات، مکان‌یــابی و طراحی محور گردشگری منطقه9 حدفاصل منارجنبان و کوه آتشگاه، طراحی مجموعه گردشگری گل نرگس با رویکرد فرهنگی و طراحی شهری محور گردشگری گورت از جمله این اقدامات است. به گفته او، باز تعریف نقش محله‌‌های هدف گردشگری در راستای توسعه گردشگری (محله‌های درب کوشک، شهشهان،‌ شمال محله نقش‌جهان،‌ امامزاده اسـمـاعـیـل، جویـبـاره، سـنبلستان)، طراحی ساختمان تماشاخانه اصفهان (تئاتر شهر) با هدف تأمین فضای ارائه هنرهای نمایشی، طرح سامان‌دهی پل فردوسی با هدف ایجاد فضای شهری، جانمایی و طراحی پل پیاده مجاور مجموعه پردیس هنر در جهت رونق گردشگری محدوده شرق نیز از اقدامات این معاونت است.
معاون معماری و شهرسازی شهرداری اصفهان ادامه داد: طرح فاز یک پروژه بوستان آفرینش و جاده راه آسمان و طرح فاز 2 بخش منتخب بوستان و جاده راه آسمان با هدف رونق گردشگری در کوه قائمیه، طراحی شهری درآیگاه اصفهان از سمت شرق و تقاطع شهید سردار سلیمانی، طراحی فضای شهری پل بزرگمهر با رویکرد گردشگری و تهیه نقشه‌های اجرایی (معماری، سازه و تأسیسات) پروژه، پیرایش شهری محورهای مناطق 15گانه با هدف سامان‌دهی سیما و منظر شهری و طرح سایت تخصصی دوستدار کودک در منطقه6 نیز در دستور کار این مجموعه قرار گرفت.
حسینی‌نیا با اشاره به مهم‌ترین اقدامات اداره مطالعات و برنامه‌ریزی شهری، خاطرنشان کرد: تصویب لایحه بازچرخانی آب‌های خاکستری در شورای اسلامی شهر اصفهان برای گروه ساختمانی «د» به صورت اجباری و گروه ساختمانی «ج» به صورت اختیاری، تدوین و اجرای فرایند تعریف و تصویب پـروژه‌های محرک توسعه و پـروژه‌هـای گردشگری در مناطق 15گانه و ناژوان، تدوین برنامه اقدامات لازم برای بازآفرینی شهری در سطح شهر اصفهان در 28 محله و بازآفرینی و طرح آموزشی «تربیت نیروی متخصص دفاتر تسهیلگری بـافــت‌هــــای نـاکـارآمـد شهر اصفهان با 120 نفر» از اقدامات معاونت در رابطه با برنامه‌ریزی است.

 تهیه برنامه اجرایی شهر دوستدار کودک

او با اشاره به اینکه اقداماتی نیز برای اداره شهر دوستدار کودک در اصفهان انجام شد، تصریح کرد: تهیه برنامه اجرایی شهر دوستدار کودک و تأیید آن در شورای اسلامی شهر اصفهان، وزارت کشور و کمیته ملی شهر دوستدار کودک در قالب 10 هدف، 17 راهبرد و 137 اقدام اجرایی، دریافت نشان شهر دوستدار کودک توسط شهرداری اصفهان به‌عنوان اولین شهر کشور، طراحی پارک مهارت در منطقه15 شهر اصفهان و طراحی ویژه بازی‌کده کودکان در مناطق 3، 10، 11 و 12 از جمله این اقدامات است.
مـعــاون مـعـمـاری و شــهـرســـازی شهرداری اصفهان، درباره مهم‌ترین اقدامات اداره دبیرخانه دائمی شهر اسلامی اظهار کرد: چاپ پنج کتاب در حوزه شهر اسلامی با نام‌های مجموعه کتاب‌های هشت‌بهشت (تصویرنگاری اصول و شاخص‌های معماری و شهرسازی ایرانی-اسلامی: جلد اول): «اصول و شاخص‌های معماری و شهرسازی»؛ جلد دوم: «مسکن»؛ جلد سوم: «مسجد»، کتاب «در آستانه آرمانشهر ایرانی‌اسلامی (معرفی اهم منابع و دیدگاه‌ها در ایران» در قالب دو جلد: جلد اول: شهرسازی، جلد دوم: فرهنگ، هنر، معماری و حقوق از جمله این کتاب‌هاست. همچنین تدوین ضوابط شهرسازی و معماری کلان شهر اصفهان بر اساس معیارها و شاخص‌های شهر اسلامی از اقدامات دیگر انجام‌شده در این راستاست. حسینی‌نیا خاطر نشان کرد: اقدامات مهمی در مدیریت کمیسیون‌های ماده 100 انجام شده که مشارکت در بررسی لایحه پیشنهادی اصلاح قانون ماده 100 با وزارت کشور، تفکیک شعب بدوی و تجدیدنظر، آموزش مسائل فـنـی و حـقـوقـی کمیسیون‌های ماده 100 به شهرداران استان و شهرسازان حرفه‌ای و کاهش 17درصدی تعداد پرونده‌ها و آرای صادرشده از سال 1396 تا 1399 از جمله آن‌هاست.
او با اشاره به مهم‌ترین اقدامات سازمان نوسازی و بهسازی، بیان کرد: پیاده‌راه‌سازی ضـلـع شرق حدفاصل میدان امام حسین(ع) تا خیابان آمادگاه، کف‌سازی و سامان‌دهی خیابان نظر میانی، کف‌سازی و سامان‌دهی خیابان سپه و سیدعلیخان، مرمت تک بناها و مجموعه‌های تاریخی و محورها (حمام خسروآقا، محور دردشت، حمام شاهزاده‌ها، خانه مشروطیت و...)، پیاده‌روسازی محور میانی چهارباغ عباسی، اجرای پروژه رنگین نما در بافت مسکونی محله قائمیه و طراحی و تصویب پروژه‌های بازآفرینی محله قائمیه با عناوین افق شب، افق پیوند و بوستان آفرینش از جمله اقدامات مهم در این زمینه است.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.