تکذیب رهاسازی فاضلاب در فضای سبز

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری اصفهان در گفت‌وگو با اصفهان‌زیبا درباره انتشار یک کلیپ در فضای مجازی توضیح داد

چند روزی است کلیپی با موضوع رهاسازی فاضلاب در فضای سبز در صفحات مـجــازی دست‌به‌دست می‌شود. در این کـلـیـپ فـردی به‌عنوان گزارشگر این‌گونه بیان کرده است: «کودکان ما در پارک‌ها مشغول بازی و خانواده‌های ما در حال استفاده از فضای سبز هستند، این در حالی است که گزارش‌هایی در رابطه با پساب نامناسب شهر ارسال شده است. من نیز شاهد بودم که چگونه آب خاکستری فاضلاب با بوی بد در فضای سبز شهر رها می‌شود.»

چهارشنبه ۱۷ شهریور ۱۴۰۰

این فرد در ادامه کلیپ، پرسش‌هایی با این عناوین مطرح کرده است: «آیا این فضای سبزی که در دسترس کودکان ماست و خانواده‌های ما برای تفریح روی آن می‌نشینند، عامل سرطان و بیماری نیست؟ اگر این آب‌ها پای درختان مثمر رها شود و درختان ثمره دهند و کودکان ما از آن استفاده کنند، آیا عامل درد و مرض نیست؟ شهردار اصفهان اعلام می‌کند که آبیاری فضای سبز کاهش پیدا کرده است، پس آیا حق مردم، آبیاری فضای سبز با آب فاضلاب است یا باید این فضا با آب مناسب آبیاری شود؟ انصاف و انسانیت کجا رفته است؟ جا دارد رئیس شورای شهر و شهردار جدید اصفهان برنامه خود را در مقابل این فاجعه زیست‌محیطی، فضای سبز و همچنین زاینده‌رود اعلام کنند که آیا همچنان می‌خواهند برای اینکه حقابه زاینده‌رود  مطالبه‌گری کنند یا اینکه از پساب تصفیه‌نشده فاضلاب برای آبیاری فضای سبز استفاده کنند؟ شهرداری به دلیل کمبود آب مجبور به انجام چنین کارهایی شده است. موضوع فرونشست زمین، بزرگ‌ترین معضل این روزهای اصفهان است که در میدان فیض و پل خواجو آثار آن دیده شده و کمر پل چوبی شکسته است. دیواره‌های سی‌وسه‌پل در حال ریختن است و رئیس مجمع نمایندگان اصفهان "جناب آقای موسوی لارگانی" اعلام کرده که اصفهان تا 10 سال آینده قابلیت زیستن ندارد و جان مردم در خطر است.»
در ادامه این کلیپ، گزارشگر درباره عمق فاجعه در تالاب گاوخونی سخن گفته و با این پرسش که «کسی هست صدای مظلومیت اصفهان را بشنود؟» حرف‌هایش را ادامه داده است.
برای صحت‌وسقم موضوع آبیاری فضای سبز با آب فاضلاب با  فروغ مرتضایی‌نژاد، مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری اصفهان گفت‌وگو کردیم.

پسابی که در این کلیپ نشان داده می‌شود به‌هیچ‌عنوان مربوط به شهر اصفهان نیست

او در رابطه با فیلمی که در فضای مجازی راجع به پساب‌های آلوده اصفهان منتشر شده بود، گفت: تولید و نمایش کلیپ‌های کذب در رابطه با فضای سبز باعث تشویش اذهان مردم می‌شود. پسابی که در این کلیپ نشان داده می‌شود به‌هیچ‌عنوان مربوط به شهر اصفهان نیست، پسابی که در شهر اصفهان استفاده می‌شود به‌طور کامل تصفیه شده و تمام بار میکربی آن گندزدایی می‌شود.
مرتضایی‌نژاد با اشاره به اینکه پسابی که در این فیلم به نمایش گذاشته شد مربوط به شهر بهارستان است که با شهر اصفهان تلفیق و به نمایش گذاشته شده است، تصریح کرد: فضای سبز شهر اصفهان بیش از صدها سال قدمت دارد و با توجه به خشکی زاینده‌رود و کمبود آب، شهرداری اصفهان پساب را تصفیه کرد تا گامی مفید بردارد که البته بیشتر این پساب خارج از شهر و در کمربند سبز استفاده می‌شود.

شکایت خواهم کرد

مــدیــرعـامــل سـازمـان پـارک‌هــا و فضای سبز شهرداری اصفهان با بیان اینکه مطالبه مردم برای حقابه زاینده‌رود به پساب و فضای سبز مربوط نمی‌شود، خاطرنشان کرد: از سوی سازمان پارک‌ها و به لحاظ حقوقی از افرادی که این کلیپ را منتشر کرده‌اند، شکایت خواهم کرد.
مرتضایی‌نژاد افزود: گاهی برخی اقدامات غیرقانونی در شهر انجام می‌شود، به‌طوری‌که افرادی با استفاده از پساب خام در شمال شهر و شرق اصفهان سبزی و صیفی‌جات تولید می‌کنند و به مردم می‌فروشند که افراد باید به جای تولید و انتشار کلیپ‌های کذب این موضوع‌ها را بررسی کنند.
او موضوع‌های منتشرشده در این کلیپ را تکذیب کرد و افزود: در ابتدای کلیپ پسابی را که در چهارراه آبشار استفاده می‌شده است به نمایش گذاشتند که این همان آبی است که ما در شهر اصفهان از آن استفاده می‌کنیم؛ اما چند ثانیه پس‌ازآن پساب بهارستان نشان داده شد که پساب شهر بهارستان مربوط به شهر اصفهان نیست.
مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری اصفهان با اشاره به اینکه شهرداری اصفهان میلیاردها تومان برای تصفیه و پایش پساب هزینه می‌کند، اظهار کرد: در دو سال اخیر پایش‌های زیادی روی آب، خاک و گیاه انجام شده است و شش منطقه شهر اصفهان نیز در این راستا هزینه‌های زیادی پرداخت کرده‌اند تا کمربند سبز اصفهان بهبود پیدا کند، پس نباید صحبت‌های ایــن‌گــونـــه افـراد خاطی را بــاور کنیم.
مرتضایی‌نژاد ادامه داد: برای آبیاری فضای سبز با پساب، برنامه‌ریزی‌های زیادی انجام داده‌ایم و از نظر اساتید دانشگاه در این خصوص بهره‌مند شدیم؛ آب در یک مرحله گندزدایی و بار میکربی آن گرفته می‌شود، سپس تصفیه ثانویه و تکمیلی روی آن انجام می‌شود. البته این اقدام در محدوده حبیب‌آباد انـجــام نــشـــده است؛ اما در دیگر تصفیه‌خانه‌ها انجام می‌شود.

پسابی که در کمربند سبز اصفهان استفاده می‌شود، بار میکربی ندارد

او تصریح کرد: رنگ سبز پساب مربوط به جلبک است که در مرحله تکمیلی رنگ‌وبوی آن گرفته می‌شود؛ پسابی که در کمربند سبز اصفهان استفاده می‌شود نیز بار میکربی ندارد و مشکلی برای شهروندان ایجاد نمی‌کند؛ اما ممکن است بوی نامطبوعی داشته باشد که ما برای تصفیه‌خانه‌های باقی‌مانده پیمانکارانی را مشخص کردیم تا این مشکل را نیز حل کنیم.
مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری اصفهان با بیان اینکه فیلم منتشرشده مونتاژ اشتباه و تشویش اذهان عمومی را به همراه داشته است، اظهار کرد: تصفیه‌خانه سپاهان‌شهر و شاهین‌شهر کامل است و ما به‌صورت روزانه و ماهانه پایش می‌کنیم؛ شاید پساب ما سبزرنگ باشد که دلیل این موضوع وجود جلبک است که برای حل این موضوع نیز به‌زودی حوضچه انعقاد در ســپــاهــان‌شــهـــر ایجاد می‌شود. مرتضایی‌نژاد با تأکید بر اینکه نباید اجازه دهیم درختان شهر خشک شوند، خاطرنشان کرد: اگر این افراد دلسوز مردم هستند باید بدانند کسی از درختان فضای سبز، استفاده خوراکی نمی‌کند؛ اما در کلیپ این‌گونه وانمود کرده‌اند که شهروندان از درختان شهر استفاده خوراکی می‌کنند.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.