مخارج ریالی و دلاری موالید

هزینه‌های بچه‌داری برای زوج‌ها با وسایل داخلی و خارجی چقدر تفاوت دارد؟

بچه‌دارشدن چقدر هزینه دارد؟ یک کودک از بدو تولد به خوراک، پوشاک و لوازم بهداشتی مختلف نیاز دارد؛همچنین باید هزینه تولد را به مجموع هزینه‌های بچه‌دارشدن اضافه کرد. طبق آداب‌ورسوم نصف‌جهان زوج‌های جوان در ابتدا برای پوشاک و وسایل اتاق کودک هزینه کمتری پرداخت می‌کنند؛ زیرا این اقلام در شمار سیسمونی قرار می‌گیرد. درمقابل، والدین باید بابت وسایل اولیه یعنی غذا، پوشک و لوازم بهداشتی کودک هزینه کنند. بررسی‌ها نشان می‌دهد اگر خانواده‌ها برای تولد کودک خود بیمارستان دولتی و محصولات تولید داخل را انتخاب کنند، هزینه بچه‌دارشدن آن‌ها کاهش چشمگیری پیدا می‌کند.

شنبه ۲۰ شهریور ۱۴۰۰

مدت‌هاست هزینه به‌دنیا آمدن نوزاد به مخارج بیمارستان، پوشک، شیر خشک و... محدود نمی‌شود؛ خیلی از پدرومادرها راه لاکچری بازی را در پیش گرفته‌اند و به برگزاری جشن در بیمارستان، دیزاین اتاق خصوصی، فیلم و عکس‌برداری اقدام می‌کنند تا معادل کل هزینه زایمان یا چند برابر بیشتر را خرج این لاکچری‌بازی‌ها کنند!

هزینه تولد

هزینه تولد باوجود نرخ‌نامه بیمارستان‌ها ثابت نیست. این هزینه باتوجه به نوع بیمارستان و اتاق، پزشک، شرایط مادر و نوزاد مشخص می‌شود. گاهی یک کودک در بیمارستان دولتی به صورت رایگان به دنیا می‌آید و در مواقعی تولد نوزادی درهمان بیمارستان دولتی یکی‌دو میلیون تومان آب می‌خورد. درمجموع، سقف قیمت زایمان در بیمارستان‌های خصوصی اصفهان 10 میلیون تومان است و امکان کاهش این بها به کمتر از پنج میلیون تومان هم وجود دارد.

غذای نوزاد

گزارش‌های میدانی نـشان می‌دهد داروخانه‌های سطح شهر اصفهان شیرخشک خارجی زیادی برای فروش ندارند و این نوع شیرخشک‌ها به صورت قطره‌چکانی با بهای بالایی توزیع می‌شوند. درمقابل، شیرخشک ایرانی به اندازه کافی و قیمت مقرون‌به‌صرفه‌ای به فروش می‌رسد. درحال حاضر قوطی 400 گرمی شیر خشک تولید داخل بسته به برند بین 25 تا 80 هزار تومان قیمت دارد؛ همچنین شیشه شیر معمولی بچه از انواع 2۰ هزار تومانی در بازار پیدا می‌شود تا شیشه شیرهای ست 900 هزار تومانی. شیشه شیرهای باکیفیت مطلوب بین 70 تا 110هزار تومان قیمت دارند.

پوشک نوزاد

نگاهی به قفسه پوشک بچه در فروشگاه یا داروخانه‌ها از گرانی این کالای بهداشتی حکایت می‌کند و این گرانی تا جایی پیش رفته که قیمت یک بسته پوشک بچه خارجی سایز پنج و شش بالاتر از یک میلیون تومان است. پوشک بچه در سایزهای یک تا شش تولید می‌شود و هرچه نوزاد بزرگ‌تر می‌شود، خرج پوشک هم بالاتر می‌رود. میانگین قیمت هر عدد پوشک ایرانی سایز یک ویژه نوزاد تازه متولد شده دو هزار تومان است؛ برای نمونه، بسته 11 عددی پوشک سایز یک با برند مای‌بیبی، کوکومی، بیبی‌کینگ، مامی و مولفیکس 18 تا 24هزار تومان قیمت دارد. پوشک‌های خارجی در بازار اصفهان گران و کمیاب است؛ برای مثال، بسته ۲۲ عددی پوشک پمپرز سایز یک حدود 170هزار تومان قیمت دارد. کودکان فیزیک بدنی و رشد متفاوتی با یکدیگر دارند؛ ولی به‌طور معمول پوشک سایز یک مناسب آن‌ها تا سه ماهگی است و اگر یک نوزاد روزانه به شش عدد پوشک نیاز داشته باشد، در هفته 42 عدد و هر ماه 180 پوشک معادل 360 هزار تومان مصرف می‌کند. البته هزینه پوشک خارجی در ماه بین یک تا یک میلیون و 500 هزار تومان متغیر است. میانگین قیمت یک پوشک بچه تولید داخل سایز دو نیز دو هزار و 500 تومان است و این قیمت برای سایز سه به دو هزار و 850 هزار تومان می‌رسد. هر عدد پوشک سایز چهار به‌طور متوسط سه‌هزار و 4۰۰ تومان خرج روی دست پدر و مادر می‌گذارد؛ زیرا رنج قیمت بسته 40 عددی پوشک ایرانی سایز چهار 130 تا 150هزار تومان است. تقاضا برای پوشک‌های سایز پنج در بازار زیاد نیست و متوسط قیمت هر عدد آن حدود چهار هزار تومان است.

دیگر لوازم بهداشتی نوزاد

دستمال مرطوب کودک جزو خرج‌های بهداشتی و مهم نوزاد محسوب می‌شود. بسته 10 عددی دستمال مرطوب بچه تولید داخل چهار تا شش هزار تومان، بسته‌های ۷۰تایی ایرانی حدود 20هزار و 500 تومان تا 48هزار تومان در بازار پیدا می‌شود و قیمت انواع خارجی آن در بسته‌های ۳۰تایی به 200هزار تومان می‌رسد. هنگام تعویض پوشک بچه از کرم سوختگی استفاده می‌شود و قیمت نمونه‌های خارجی این کرم 70 تا 220 هزار تومان است و کرم سوختگی پای کودک با برندهای ایرانی 15 تا 60هزار تومان قیمت دارد؛ برای نمونه، کرم سوختگی پای کودک فیروز حجم 50 میلی‌لیتر با قیمت 15هزار تومان، کرم کودک نم‌سار مدل Protective حجم 17 میلی‌لیتر با بهای 17هزار و 500 تومان و کرم سوختگی کودک آردن مدل  Zinc Oxide حجم 50 میلی لیتر با قیمت 56 هزار تومان به فروش می‌رسد.

لاکچری‌بازی‌های تولد نوزاد

«تـجمل ‌و مد، والــســلام»؛ لاکچری‌بازی‌های تولد نوزاد در طول چند سال گذشته به مد تبدیل شده است و برخی والدین قبل از هر چیز به فکر دیزاین اتاق بیمارستان و فیلم‌برداری از لحظه به‌دنیاآمدن نوزاد هستند. یکی از گروه‌هایی که تزیین اتاق نوزاد در بیمارستان را برعهده می‌گیرد، به اصفهان‌زیبا گفت: «والدین زیادی به دنبال تزیین اتاق بیمارستان برای روز تولد فرزند خود هستند و این مسئله تبدیل به مد شده است. استفاده از بادکنک‌های هلیومی، تزیینات نمدی و عروسک بسته به نوع سفارش 500هزار تا دو میلیون تومان هزینه دارد.» خانم جوانی که در یکی از گروه‌های دیزاین کار می‌کند، درباره مخارج دیزاین اتاق نوزاد در بیمارستان توضیح داد: «دیزاین اتاق بیمارستان تا قبل از کرونا با حضور ملاقات‌کنندگان، خوراکی و گیفت هدیه صورت می‌گرفت و هزینه آن دست‌کم یک‌میلیون تومان بیشتر می‌شد؛ ولی اکنون این دیزاین برای نوزاد شامل بادکنک، عروسک و آویزها می‌شود و کف قیمت آن 450هزار تومان است. بعضی از مشتریان هم سفارش دیزاین شلوغ با قیمت‌های چهار و پنج میلیون تومانی می‌دهند.» البته این دیزاین فقط در اتاق خصوصی بیمارستان‌ها صورت می‌گیرد و والدین باید بابت اتاق هزینه بیشتری بپردازند؛ همچنین زوج‌های جوان زیادی به‌دنبال ثبت لحظه به‌دنیاآمدن فرزند خود هستند و برای این کار باید دست‌به‌دامن بخش فیلم‌برداری بیمارستان یا آتلیه‌های فیلم‌برداری شوند. یکی از آتلیه‌های فیلم‌برداری در اصفهان طرح فیلم‌برداری از تولد نوزاد در چهار مرحله قبل از ورود والدین به بیمارستان، ورود مادر به اتاق عمل، لحظه تولد و دیدار پدرو مادر با نوزاد و درنهایت ورود به بخش بیمارستان را با بهای 80 تا 150هزار تومان به ازای هردقیقه آگهی کرده است. آتلیه دیگری بابت فیلم‌برداری از تولد نوزاد 75 تا 250هزار تومان برای هر دقیقه دریافت می‌کند. علاوه بر هزینه فیلم‌بردار، والدین باید به بیمارستان برای مجوز ورود فیلم‌بر‌دار هزینه جداگانه بپردازند. در این میان، برخی والدین لباس‌های ست با نوزاد خود تهیه می‌کنند. در مواقعی تهیه لباس فانتزی و خاص برای نوزاد 500 یا 600 هزار تومان آب می‌خورد.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.