وام‌های ویژه برای استارتاپ‌های اصفهان

مدیرعامل صندوق توسعه پژوهش و فناوری استان در گفت‌وگو با اصفهان‌زیبا در این‌باره توضیح می‌دهد

 دغدغه تأمین مالی استارتاپ‌های اصفهانی اگر حل شود دیگر انگیزه‌ای برای مهاجرت به تهران ندارند. این‌طور که فعالان اکوسیستم استارتاپی در اظهارنظرهایشان تأکید می‌کنند، تأمین مالی اصلی‌ترین دغدغه کسب‌وکارهای نوپای اصفهان است. به گفته مدیرعامل صندوق توسعه پژوهش و فناوری استان، طی سال گذشته برای تأمین مالی استارتاپ‌های اصفهان یکصد میلیارد تومان به آن‌ها پرداخت شده است.

یکشنبه ۲۱ شهریور ۱۴۰۰

استارتاپ‌ها اگر سرمایه لازم را نداشته باشند، به‌تدریج می‌میرند و رقبا جای آن‌ها را می‌گیرند. مهم‌ترین دلایل شکست تیم‌ها، دلایلی چون نشناختن صحیح نیاز بازار، عدم تأمین مالی و اتمام بودجه و نامناسب بودن تیم است. پیش‌تر استارتاپ‌های اصفهانی برای درآمدزایی بیشتر و تأمین مالی خود، تهران را به‌عنوان مقصد اصلی مهاجرت انتخاب می‌کردند. بسیاری از آن‌ها در تهران ماندگار شدند و فعالیت در مرکز را به ماندن در اصفهان ترجیح دادند. حرفشان هم این بود که تفکر سرمایه‌گذاری در اصفهان سنتی است و امکان رشد و پیشرفت در تهران برای آن‌ها راحت‌تر است. پایتخت، هم امکانات بیشتری برای رشد دارد و هم می‌تواند راحت‌تر نیازهای مالی خود را تأمین کند.

نقش استارتاپ ها در اشتغال و رشد اقتصادی

استارتاپ‌ها هم به‌صورت مستقیم و هم به‌صورت غیرمستقیم بر اشتغال‌زایی استان تأثیرگذار هستند. یکی از سرمایه‌های اجتماعی ما برخورداری از نیروهای تحصیل‌کرده است که هر ساله به جمعیت دانش‌آموختگان دانشگاهی جویای کار می‌پیوندند. تعداد اندکی از آن‌ها جذب دستگاه‌های دولتی می‌شوند. استفاده از مزیت‌های استانی و توسعه زیست‌بوم استارتاپی در استان‌ها می‌تواند نقش مهمی در اشتغال‌زایی داشته باشد. یکی از مزایای این نوع کسب‌وکارها، رشد سریع آن‌ها است که منجر به توسعه اقتصاد کشور می‌شود. بر اساس تجربیات کشورهای خارجی، بخش چشمگیری از تولید ناخالص داخلی کشورها از طریق کسب‌وکارهای اینترنتی یا همان استارتاپ‌ها تأمین می‌شود. کسب‌وکارهای نوپا به دلیل اهمیتشان در اقتصاد کشورها و ایجاد اشتغال، امروزه به یکی از موضوع‌های مهم در کشورهای مختلف دنیا تبدیل شده‌اند. در کشور ما نیز فعالیت‌های استارتاپی در چند سال گذشته رشد نسبتاخوبی داشته، به‌نحوی‌که مسئولان هم بر اهمیت نقش استارتاپ‌ها در توسعه اقتصادی، حل مشکلات تولید و اشتغال و توسعه فضای کسب‌وکار تأکید کرده‌اند. دراین‌بین اصلی‌ترین دغدغه‌های این کسب‌وکارهای نوپا را نیز باید شناخت و در راستای حل‌وفصل کردنشان تلاش کرد.

 دغدغه‌های استارتاپ های اصفهان

یک استارتاپ از زمانی که ایده‌اش متولد می‌شود، تا زمانی که بتواند به‌طور مستقل به حیات خود ادامه دهد، نیازمند کمک مالی است. بر اساس آمارهایی که مدیرعامل صندوق توسعه پژوهش و فناوری استان ارائه می‌دهد، طی سال گذشته بیش از یکصد میلیارد تومان از طریق این صندوق کسب‌وکارهای نوپای اصفهانی تأمین مالی شدند. مدیرعامل صندوق توسعه پژوهش و فناوری استان اصفهان به اصفهان‌زیبا می‌گوید: «در گذشته استارتاپ‌های اصفهانی برای تأمین سرمایه و به‌منظور اینکه بتوانند از طریق سرمایه رشد خوبی داشته باشند، به تهران مهاجرت داشتند، بعضا شاهد این بودیم که سرمایه‌گذاران اصفهانی با استارتاپ‌های اصفهانی در تهران قرارداد منعقد می‌کردند.»
احمد ورد عنوان می‌کند: «با هدف تأمین استارتاپ‌های اصفهانی و به‌منظور جلوگیری از مهاجرت استارتاپ‌های اصفهانی به تهران، صندوق توسعه پژوهش و فناوری استان به‌عنوان نهاد مالی تخصصی راه‌اندازی شده تا بتوانیم از این طریق استارتاپ‌ها را تأمین مالی کرده و ضمانت لازم را برای آن‌ها ایجاد کنیم و در صورت نیاز به استارتاپ های اصفهانی تسهیلات تخصیص دهیم.» ورد اذعان می‌کند: «هم‌زمان با راه‌اندازی صندوق توسعه پژوهش و فناوری استان اصفهان، تعداد چشمگیری از استارتاپ‌های اصفهانی و شرکت‌های دانش‌بنیان تأمین مالی شدند، طی سال گذشته به استارتاپ های اصفهانی بیش از یکصد میلیارد تومان از طریق این صندوق پرداخت شده است.»

سخت‌گیری به نوپاها در اصفهان بیشتر است

مدیرعامل صندوق توسعه پژوهش و فناوری استان اصفهان بیان می‌کند: «مالیات، تأمین‌ اجتماعی، قطعی بــرق و مــحیــط‌زیــســـت دغــدغــه‌هــای اســتــارتــاپ‌هـــای اصفهان هستند. در اصفهان تنگ‌نظری‌های مالیات و تأمین اجتماعی در مقایسه با سایر استان‌ها بیشتر است؛ بااین‌حال مهم‌ترین مشکل این کسب‌وکارهای نوپا به تأمین مالی ارتباط پیدا می‌کند.» ورد خاطرنشان می‌کند: «در اصفهان تنوع خوبی در حوزه‌های فعالیت استارتاپ ها داریم؛ از فروشگاه‌ها تا بحث محتوا، هوش مصنوعی و فین‌تک استارتاپ‌های اصفهانی فعالیت دارند، اعضای اکوسیستم اصفهان و جمعیت متوسط استارتاپ‌های اصفهانی زیاد هستند.» مدیرعامل صندوق توسعه پژوهش و فناوری استان اصفهان خاطرنشان می‌کند: «فناوری مالی، فاینانس، تکنولوژی، محتوا و هوش مصنوعی ازجمله حوزه‌هایی هستند که علاقه‌مند به تأمین مالی آن‌ها از طریق صندوق توسعه پژوهش و فناوری استان هستیم؛ ضمن اینکه با نهادها، وی‌سی‌ها و شتاب‌دهنده‌ها نیز تاکنون مشارکت داشتیم.» ورد تأکید می‌کند: «برای حمایت از کسب‌وکارهای نوپای اصفهانی تأمین اجتماعی و اداره مالیات باید سخت‌گیری کمتری داشته باشند؛ ضمن اینکه نهادهای عمومی باید از استارتاپ‌های اصفهانی حمایت کنند. جای شهرداری اصفهان در حمایت مؤثر از اکوسیستم استارتاپی اصفهان خالی است و انتظار می‌رود این نهاد از  استارتاپ‌های اصفهانی حمایت بیشتری انجام دهد.» مدیرعامل صندوق توسعه پژوهش و فناوری استان اصفهان می‌افزاید: «شهرداری اصفهان می‌تواند مکان در اختیار استارتاپ های اصفهانی قرار دهد یا اینکه مشتری بزرگ استارتاپ‌های اصفهان و شرکت‌های دانش‌بنیان اصفهان باشد و از آن‌ها خرید کند؛ ضمن اینکه به‌منظور سرمایه‌گذاری نیز استارتاپ‌های اصفهانی را در اولویت قرار دهد، در واگذاری پروژه‌ها نیز می‌تواند به‌عنوان مشتری بزرگ به استارتاپ‌ها کمک کند.»

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.