یک‌پنجم اصفهانی‌ها دو دُزی شدند

رئیس مرکز بهداشت استان: در یک‌ماه‌ونیم آینده پنج‌میلیون دز واکسن در استان اصفهان تزریق خواهد شد

«خوشبختانه به صورت فزاینده‌ای واکسن وارد اصـفـهــان شــــده و تلاش می‌شود با افزایش نـوبـــت‌های مراکز و راه‌اندازی لاین شـــبـــانــــه، با ســـرعت واکسیناسیون حداکثری در این اســتــان پوشش داده شود.» این خبرخوبی بود که دکتر کمال حیدری، رئیس مــرکـــز بهداشت استان اصفهان، روز گذشته در نشست زنده اینــسـتـاگــرامـــی خود بــــا خبرنگاران و اصحاب رسانه عنوان کــرد و نوید روزهای خوب طی یک ماه و نیم آینده در اصفهان را داد؛ روزهایی که قرار است حدود پنج میلیون دز واکسن به جامعه هدف تزریق شود. مــعــاون بهداشــتــی دانشگاه علوم‌پزشکی اصفهان در این نشست با بیان اینکه جامعه هدف ما برای واکسیناسیون در اصفهان حدود هفت میلیون دز واکسن است، خاطرنشان کرد: تاکنون نزدیک به دو میلیون دز واکسن در اصفهان تزریق‌ شده و ما به پنج میلیون دز دیگر برای ایمنی‌زایی نهایی نیاز داریم.

سه شنبه ۲۳ شهریور ۱۴۰۰

رئیس مرکز بهداشت استان اصفهان گفت: طی برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته، در عرض یک ماه و نیم آینده باید تزریق پنج میلیون دز واکسن در استان اصفهان انجام گیرد که این امر به‌خودی‌خود بار سنگینی را بر دوش ما دارد. حیدری تأکید کرد: با توجه به اینکه موج بعدی در آبان است، اگر واکسیناسیون در این زمان به‌خوبی و با برنامه انجام شود، ما می‌توانیم با حجم کمتری از آسیب در موج ششم روبه‌رو باشیم.
او با اشاره به تأثیر واکسیناسیون عنوان کرد: متأسفانه 79درصد افراد فوت‌شده در موج پنجم جزو آن 12درصد افرادی بودند که برای زدن واکسن مراجعه نکردند. به گفته رئیس مرکز بهداشت استان اصفهان، تاکنون دو میلیون دز واکسن برای جـامــعــه هـدف در اســتــان اصفهان تزریق‌ شده که حدود 740 هزار نفر (یعنی 20درصد جمعیت استان) هر دو نوبت دز واکسن را دریافت کرده‌اند.
او با اشاره به عدم کمبود واکســــن و ذخیره آن تا دو هفته آینده، در خصــوص عمده واکــســـن مـــوجـــود در اصـفـهـــان گفت: در حال حاضر حجم عمده‌ای از واکسن سینوفارم در مراکز تجمیعی واکسیناسیون موجود است که عمدتا به دز اولی‌ها تزریق می‌شود؛ اما واکسن آسترازنکا و برکت به دلیل محدودیت فقط برای دز دومی‌ها اختصاص یافته است.
حیدری با بیان اینکه اصل زدن واکســـن اســــت نـــه نـــوعــــی واکسنی که تــزریــق می‌کنیم، تأکید کرد: تقاضای ما از مردم این است که به جای اینکه دنبال نوع واکسن باشند، هر چه سریع‌تر خودشان را واکسینه کنند و زمان را از دست ندهند.
او با بیان اینکه آمار مبتلایان به کرونا از چهار روز گــذشــتــه به مرور پـایـیـن آمده است، گفت: البته این کاهش به سرعت موج‌های قبلی نیست؛ چرا که میزان بیماری‌زایی ویروس دلتا بسیار بیشتر و سریع‌تر از جهش‌های دیگر بوده است. حیدری هشدار داد: با توجه به شکننده‌بودن شرایط، اگر مردم شیوه‌نامه‌ها را جدی نگیرند، موج ششم از دل موج پنجم بیرون خواهد آمد.
حـــیــــدری با اشاره به واکـــسینــاســیون متولدان 53 تا 58 در اصفهان گفت: حدود 318 هزار نفر جمعیت متولدان 53 تا 58 در استان اصفهان برآورد شده است و امیدواریم از هفته آینده واکسیناسیون متولدان سال‌های ۵۹ و ۶۰ نیز آغاز شود.
او با بیان ایــنـکــه ظــرفـــیــــت روزانـــــه واکسیناسیون در چهار روز گذشته در اصفهان، چهل هزار نفر بوده که امروز به 60 هزار نفر رسیده است، ابراز امیدواری کرد که این ظرفیت در روزهای آینده به تزریق روزانه بالای 100 هزار نفر برسد.
رئیس مرکز بهداشت اســتـان اصفهان همچنین از فعال‌شدن نوبت شب مراکز واکسیناسیون خبر داد و گفت: در حال حاضر واکسیناسیون در دو مرکز الزهرا و پل شهرستان تا ساعت ۲۳ شب انجام می‌شود.
حیدری خاطرنشان کرد: با فعال‌شـــدن نوبت شب مراکز واکسیناسیون و افزایش تعداد لاین، ظــرفــیـت واکـســیـنـاســیـون به ۱۵۰ هزار دز در روز افزایش خواهد یافت. البته به گفته این مقام مسئول، مراکز شبانه‌روزی و بیست‌وچهارساعته واکسیناسیون در اصفهان دایر نمی‌شود.
او افزود: راه‌اندازی نوبت شبانه در مراکز واکسیناسیون شــهرســتـان‌هـــا به اختیار مدیران شبکه‌هاست. حیدری همچنین از اعلام آمادگی دو شهرستان شاهین‌شهر و نجف‌آباد برای راه‌اندازی نوبت شبانه واکسیناسیون خبر داد.
رئیس مرکز بهداشت استان اصفهــان در ادامه با اشاره به شــروع واکسینــاسیون دانشجویان اظهار کرد: خوشـــبختـانـه واکسیناســـیـــــون 208 هـزارنـفـــر جمعیت دانشجویی مــــا به‌خوبی در حال انجام است.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم‌پزشکی اصفـهـــان هـمـچـنـیـن تصریح کرد: واکسیناسیون سربازان نیز با همکاری ارتش در پادگان‌ها انجام خواهد شد؛ برای واکسیناسیون دانش‌آموزان 12 تا 18 سال نیز برنامه‌ریزی‌ها در حال انجام است.
حیدری در خاتمه با بیان اینکه در فضای مجازی خبری مبنی بر واکسیناسیون عمومی در مراکز واکسیناسیون برای همه گروه‌های سنی منتشر شد که متأسفانه صحت ندارد و کذب مطلق است، افزود: فضای مجازی مسموم است و شهروندان باید در این زمینه به رسانه‌های معتبر استناد کنند.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.