تلاش می‌کنم احیاگر حق و عدالت باشم

شهردار اصفهان با خانواده شهیدان مهدی، مجید و مرتضی یارمحمدیان دیدار و گفت‌وگو کرد

هفته دفاع مقدس، برای مدیران ارشد شهری، موعد دیدار با خانواده شهدا، جانبازان و ایثارگران است. به همین منظور علی قاسم‌زاده، شهردار اصفهان، به همراه هادی منوچهری، مدیرعامل سازمان تاکسی‌رانی، و جمعی از مسئولان بسیج استان اصفهان روز گذشته به منزل خانواده شهیدان مهدی، مجید و مرتضی یار محمدیان رفتند و با آن‌ها دیدار و گفت‌و‌گو کردند. رحیم یار محمدیان پدر سه شهید به نام‌های مهدی، مجید و مرتضی است که هر سه فرزندش در طول هشت سال دفاع مقدس به شهادت رسیدند.

چهارشنبه ۰۷ مهر ۱۴۰۰

شهردار اصفهان در این دیدار با اشاره به اینکه برخی از عناصر فرهنگ، شاکله‌ای است که با هیچ موضوعی قابل‌قیاس نیست، اظهار کرد: جامعه، خرده‌فرهنگ‌های مهمی دارد که باید به آن توجه شود. علی قاسم‌زاده، جهاد و شهادت را یکی از موضوعات مهم و تأثیر‌گذار در جامعه برشمرد و تصریح کرد: جهاد به معنی مبارزه با فساد به هر نوعی است. فساد‌ستیزی به عنوان یک روحیه جهادی باید در همه وجود داشته باشد تا بتوانیم با فساد مبارزه و در مقابل آن ایستادگی کنیم.
او تصریح کرد: امیدوارم همه افراد در هر پست و مقامی بتوانند فسادستیزی را سرلوحه کارشان قرار دهند و با سربلندی از این مسیر خارج شوند.
شهردار اصفهان، خاطر‌نشان کرد: شهادت به این معناست که ما حاضریم در راه احیای حق و عدالت از جان خود بگذریم که این اتفاق در جبهه جنگ فیزیکی و جنگ اداری رخ می‌دهد و من نیز به عنوان شهردار اصفهان تلاش می‌کنم در مأموریتی که بر عهده گرفته‌ام، حق و عدالت را احیا کنم؛ حتی اگر در این راه آسیب ببینم. قاسم‌زاده ادامه داد: امیدوارم فرهنگ احیای حق و عدالت در جامعه نهادینه شود و همه ما روحیه جهادی پیدا کنیم و برای احیای حق با تمام توان تلاش کنیم و از منافع خود در این راه بگذریم. او در پاسخ به این پرسش که آیا مصوبه‌ای برای حمایت مالی و معنوی از خانواده شهدا در شورای اسلامی شهر اصفهان تصویب شده است، خاطر نشان کرد: در این راستا بخشی از بودجه فرهنگی در شورای اسلامی شهر برای احداث موزه دفاع مقدس و اجرای برنامه‌هایی در هفته دفاع مقدس پیش‌بینی شده است.

 ترویج سلامت اداری در سازمان‌ها

در ادامه این دیدار مسئول بسیج ادارات و کارمندان سپاه صاحب الزمان‌(عج)  استان اصفهان گفت: از شهردار اصفهان برای حضور در این جمع تشکر می‌کنم و خوشحالم که شهردار جدید کار خود را با چنین دیدارهایی آغاز کرده است. شهردار اصفهان با وجود مشغله‌های کاری زیاد در این دیدار حاضر شدند و این موضوع نشان از توجه مدیریت شهری اصفهان به ترویج فرهنگ ایثار و شهادت است. محمد شفیعی تصریح کرد: خانواده این شهدا باگفته‌هایشان، درد مردم را بازگو کردند که این موضوع بسیار خوب است و نشان می‌دهد گاهی افراد از نظام اداری شهر رضایت کاملی ندارند که امیدوارم در شهرداری با حضور شهردار جدید، سلامت اداری رواج پیدا کند تا شاهد اتفاقات ناخوشایندی نباشیم. او با اشاره به اینک در سال‌های گذشته شاهد نارضایتی‌هایی از سوی مردم بودیم، خاطر نشان کرد: ترکش‌های این نارضایتی‌ها به سوی خانواده‌های شهدا پرتاب شد که امیدوارم در این دوره مشکلات موجود حل شود، زیرا این خانواده‌ها افرادی را تربیت کردند که برای دفاع از میهن و اسلام از جان خود گذشتند. مسئول بسیج ادارات و کارمندان سپاه صاحب‌الزمان‌(عج) استان اصفهان گفت: امیدوارم بتوانیم راه شهدا را ادامه دهیم و شرمنده آن‌ها نباشیم و همه عاقبت به خیر شویم.

 افرادی که در کشور مقام دارند باید به خوبی به مردم خدمت کنند

رحیم یارمحمدیان پدر بزرگوار این سه شهید که اکنون مدیر آژانس گلچین زیبای سپاهان است، در این دیدار با خوشامدگویی و آرزوی توفیق خدمت به شهردار اصفهان گفت: من متولد 1317 هستم و 5 فرزند پسر و یک فرزند دختر دارم؛ سه فرزند پسرم با نام‌های مجید، مهدی و مرتضی در جنگ تحمیلی شهید شدند. فرزندان شهیدم از استعداد و هوش زیادی بهره‌مند بودند؛ به‌طوری که مرحوم آیت‌الله طاهری امام جمعه اصفهان پیشنهاد داد که فرزندم مهدی برای دیدار با رهبر انقلاب به تهران برود، اما قبل از این دیدار، مهدی به شهادت رسید. یارمحمدیان در تشریح اوصاف فرزند شهیدش مهدی گفت: اوایل انقلاب، مهدی در منطقه‌ای سرباز بود که ناگهان متوجه شد؛ گروهی از بسیجیان مردمی با منافقین درگیر شده‌اند و مهدی و یکی دیگر از دوستانش که تشخیص داده بودند این افراد شکست می‌خوردند؛ سپس با یک خودرو که با یک تیر بار همراه بود، به کمک بسیجیان رفتند و با منافقین مبازره کردند و نگذاشتند که افراد انقلابی شهید شوند.
پدر شهیدان تأکید کرد: افرادی که در کشور پست و مقامی دارند، مسئولیت سنگینی را به دوش می‌کشند و باید به خوبی به مردم خدمت کنند. یارمحمدیان خاطرنشان کرد: گاهی در ادارات شاهد رشوه‌خواری هستیم که باید با این موضوع مبارزه شود تا شاهد مشکلاتی از این دست نباشیم.  یارمحمدیان اضافه کرد: در زمان جنگ تحمیلی هنگامی که پستی داشتم شب‌ها نمی‌توانستم آسوده بخوابم؛ زیرا مسئولیت سنگینی بر دوشم بود. امیدوارم این حس مسئولیت پذیری نیز برای افرادی که در کشور پست و مقامی دارند، نیز وجود داشته باشد. او با اشاره به یکی از خاطراتش گفت: در زمان جنگ یکی از پاسگاه‌های کردستان توسط دشمن محاصره شد و بسیاری از افراد در این مسیر شهید شدند. پس از آن اداره دو پاسگاه را بر عهده گرفتم و تا پاسی از شب به همراه دیگر افراد مشغول گشت‌زنی بودیم. اکنون سزاوار نیست با این فداکاری‌هایی که انجام شده ما در ادارات شاهد رشوه‌خواری باشیم که امیدوارم این موضوع هرچه زودتر حل شود. یارمحمدیان خاطر‌نشان کرد: خوشحال شدم که شهردار اصفهان با ما دیدار و گفت‌و‌گو کردند و از آن‌ها بابت اقداماتی که انجام دادند، تشکر می‌کنم، اگر همه ما در کنار هم باشیم می‌توانیم در مقابل مشکلات کشورمان پیروز شویم؛ پس باید دست در دست هم در مقابل مشکلات ایستادگی کرده و آن‌ها را حل کنیم.

لزوم نگاه محتوایی به فضای فرهنگی شهر

در ادامه این دیدار، برادر این شهیدان گفت: مادرم حدود 14 سال است فوت شده است. در زمان حیاتش به دلیل بیماری دیابت هر روز با پدرم در پارک پیاده‌روی می‌کرد؛ اما یک روز به خاطر فضای نامناسب فرهنگی شهر به ما گفت: دیگر به پیاده‌روی نمی‌روم. محمد‌علی یار محمدیان تصریح کرد: امیدوارم شهردار جدید بتواند فضای شهر را در حد لازم تغییر دهد و نگاه محتوایی به موضوع فرهنگ داشته باشد، هر چند که در این سال‌ها نگاه ظاهری به موضوعات فرهنگی شده است؛ اما لازم است در کنار آن شاهد نگاه محتوایی نیز باشیم.
در ادامه خواهر این شهدا نیز گفت: زمانی که به دیدار رهبر معظم انقلاب رفتیم، خاطراتی را از برادرانم گفتم که توسط برخی از افراد حاضر نوشته و به کتابی تبدیل شد که هنگام مطالعه آن متوجه شدم برخی از موضوعات ذکر‌شده در آن موجود نیست ؛ بنابراین از پیگیری‌های انجام‌شده متوجه شدیم به دلیل غمگین‌بودن خاطرات بسیاری از موارد گفته شده، حذف شده است.

درباره شهیدان یارمحمدیان

شهید مهدی یارمحمدیان: سال ۱۳۳۷ در اصفهان متولد شد و علاقه زیادی به رشته عکاسی داشت و از این جهت وارد این حرفه شد. داشتن خانواده مذهبی و ظاهر حزب‌الهی‌اش باعث شد در لیست ترور گروهک‌های تروریستی قرار بگیرد. سرانجام ۱۷شهریور ۱۳۶۰ در اصفهان با سوءقصد تروریست‌ها به شهادت رسید.
شهید مجید یارمحمدیان: 23بهمن 1339 متولد شد و 5 خرداد 1362 در منطقه بستان و در عملیات والفجر یک بـــه شـــهـــادت رســـیـــد. مـــجــیـــد در وصیت‌نامه‌اش نوشته است: «خداوندا به مشتاقان و عاشقان ولایت بنگر که چگونه امید به دیدار تو دارند و در راه حراست از دینت جان‌فشانی می‌کنند. جسم و جان بی‌مقدارم آن‌چنان ارزش ندارد که برای رضای تو آن را فدا نکنم. مادر مهربانم منتظر آمدن من نباشید که من منتظر شهادتم و مبادا بر من بگریید که گریه شما باعث خوشحالی دشمنان است.»
شهید مرتضی یارمحمدیان: سوم متوسطه را که می‌گذراند، عازم جبهه شد و نهم آذرماه 1360 به سوی معبود پرواز کرد.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.