ایستاده در برابر واکسن!

برخی از شهروندان اصفهانی در گفت‌وگو با اصفهان زیبا از دلایل عدم دریافت واکسن می‌گویند

تب و تاب واکسیناسیون در اصفهان فروکش کرده و اصفهانی‌ها در دو هفته اخیر برای دریافت واکسن استقبال چندانی نشان ندادند. گزارش‌های میدانی و مراجعه به مراکز واکسیناسیون و همچنین اظهارنظرهای مسئولان، این موضوع را به خوبی نشان می‌دهد. هفته گذشته بود که طاهره چنگیز، رئیس سابق دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در گفت‌وگو با «ایرنا» به این موضوع اشاره کرد؛ آنجا که گفت: «استقبال مردم این استان در یک هفته اخیر برای دریافت واکسن کرونا طبق انتــظار نــیــست؛ هــرچــند ظرفــیت واکسیناسیون افزایش یافته است تا مراجعه بیشتر شود.700 هزار دز واکسن در انبارهای استان اصفهان ذخیره شده است؛ در حالی که روزانه بین ۶۰ تا ۷۰ درصد مراجعه‌کننده واکسن به مراکز تجمیعی داریم.»

شنبه ۱۷ مهر ۱۴۰۰

براساس آمارهای ارائه‌شده از سوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، تاکنون در این استان ۲ میلیون و ۲۶۹ هزار و ۸۸۸ نفر واکسن در نوبت اول و ۸۶۶ هزار و ۴۰۵ نفر در نوبت دوم واکسن تزریق کرده‌اند که از این تعداد یک میلیون و ۵۴۹ هزار و ۷۴۴ نفر زن و یک میلیون و ۵۸۷ هزار و ۷۹۰  نفر مرد هستند. تجمیع این اعداد و ارقام نشان‌دهنده این است که درحال حاضر، ۵۵,۳۵ درصد پوشش واکسیناسیون یک نوبت در جمعیت بالای ۱۵ سال و ۲۱,۲۰ درصد دو نوبت در جمعیت بالای ۱۵ سال استان اصفهان انجام شده است. از ۳میلیون و ۱۳۷ هزار و ۵۳۴ نفر مجموع تزریق دو نوبت در استان اصفهان، 3 میلیون و ۹۵ هزار و ۲۸۱ نفر ایرانی و ۴۲ هزار و ۲۵۳ تن از اتباع خارجی هستند. همچنین اردستان بیشترین پوشش و خمینی شهر کمترین پوشش واکسیناسیون را در شهرهای بالای ۲۰هزار نفر داشته‌اند. این آمارها درحالی بیان می‌شود که رضا فدایی، مسئول بیماری‌های واگیر مرکز بهداشت استان به «اصفهان‌زیبا» می‌گوید: «برای اینکه ایمنی جمعی در اصفهان رخ دهد، باید شش تا هفت میلیون دز واکسن تزریق شود. پیش‌بینی می‌شود در صورت استقبال شهروندان این کار تا اواسط پاییز به طول بینجامد.»

این واکسن‌گزیزان!

در روزهای گذشته مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران، «ایسپا» با انتشار یافته‌های یک نظرسنجی اعلام کرد ۱۴ درصد شهروندان بالای ۱۸ سال اصلا تمایلی به تزریق واکسن کرونا ندارند. همچنین مردان (۱۷.۲ درصد) بیشتر از زنان (۱۱.۳ درصد) گفته‌اند تمایلی به واکسن زدن ندارند. مجردها (۱۷.۸ درصد) بیش از متأهل‌ها (۱۳.۴ درصد) گفته‌اند رغبتی به دریافت واکسن ندارند. عدم تمایل به دریافت واکسن در میان افراد فاقد تحصیلات دانشگاهی ۱۵.۷ درصد و در بین افراد دارای تحصیلات دانشگاهی ۱۱.۳ درصد است. عدم تمایل به دریافت واکسن کرونا در بین افرادی که ساکن مراکز استان‌ها هستند، ۱۴.۷ درصد، شهرهای کوچک‌تر ۱۵.۱ درصد و روستاها ۱۲.۳ درصد است.
حالا و در شرایطی که واردات سرعت گرفته و ذخیره مناسبی از واکسن در استان وجود دارد و سن واکسیناسیون نیز به بالای 12 سال رسیده، بیم آن می‌رود که تمایل نداشتن برخی از شهروندان اصفهانی به دریافت واکسن و عدم مراجعه آن‌ها به مراکز واکسیناسیون، روند واکسیناسیون کند شود و ایمنی لازم در استان به وجود نیاید؛ استانی که در حال حاضر بیش از یک هزار و 900 نفر بیمار مبتلا به کووید 19 در بیمارستان‌های آن بستری هستند و به طور میانگین روزانه بین 20 تا 25 نفر در آن بر اثر کرونا جان خود را از دست می‌دهند.
برخلاف شایعه‌ها درباره اثربخشی واکسن کرونا، واکسیناسیون کرونا تأثیر قابل توجهی در کاهش مرگ‌ومیر ناشی از بیماری کووید ۱۹ داشته است و این موضوع به تأیید بسیاری از رؤسای بیمارستان‌ها نیز رسیده، اما هنوز هستند افرادی که از دریافت واکسن هراس دارند؛ یکی مثل علی که 38 سال دارد و فروردین 99 به کرونا مبتلا شده است. او برای واکسن نزدن دلایل و استدلال‌های خاص خودش را دارد؛ توجیهاتی که البته منبع و منشأ علمی ندارند و صرفا برآمده از کلیپ‌ها و شایعات قدرتمندی است که در فضای مجازی دست به دست می‌شوند و تأثیر بسیار زیادی بر واکسن هراسی دارند: «به جای دریافت واکسن که معلوم نیست در آینده چه عواقبی را برایم به همراه دارد، از داروهای گیاهی استفاده می‌کنم تا ایمنی و میزان مقاومت بدنم را بالا ببرم.»
 علی نه‌تنها خودش در برابر دریافت واکسن مقاومت می‌کند، بلکه سعی می‌کند تا جایی که امکان دارد دوستان و اطرافیانش را هم از تزریق واکسن منصرف کند. می‌گوید فیلم‌های زیادی در فضای مجازی دیده که در آن پزشکان و متخصصان خارجی مردم را از دریافت واکسن منع می‌کنند. اشاره او به انتشار خبری غیر رسمی از زبان فردی است که ادعا شده بود ویروس‌شناس است و ادعا کرده  بود «تمام افراد واکسینه‌شده کرونا حداکثر طی دوسال فوت خواهند کرد و هیچ شانسی برای زنده ماندن ندارند.» یا شایعه دیگری مبنی بر مغناطیسی‌شدن بدن افراد واکسینه شده: «همه این واکسن‌ها در حال آزمایش شدن هستند و هیچ اعتباری به آن‌ها نیست؛ درحالی‌که داروهای گیاهی که برخی از عطاران تجویز می‌کنند بر درمان کرونا تأثیر بسزایی دارد. در طول دو سال گذشته این داروها را به افراد مبتلا به کرونا پیشنهاد دادم و آن‌ها استفاده کردند و اصلا نیازی به بستری در بیمارستان پیدا نکردند! وقتی به این سادگی می‌شود از کرونا پیشگیری یا آن را درمان کرد، چرا باید واکسن بزنم؟ آن هم واکسنی که هیچ شناختی به آن وجود ندارد.»

فریب فضای مجازی

قدرت شایعات در رابطه با واکسن در فضای مجازی به حدی بالاست که حتی بسیاری از افراد تحصیل‌کرده نیز فریب آن را خورده‌اند. اسماعیل که کارشناس ارشد حقوق دارد و در اداره‌ای کار می‌کند که تعداد ارباب‌رجوع‌های آن بسیار بالاست، نیز یکی از این افراد است. او تا پیش از این تمایلی به دریافت واکسن نداشته است؛ اما می‌گوید حالا به اصرار خانواده و همچنین اجبار واکسیناسیون در ادارات دولتی تصمیم گرفته واکسن بزند؛ البته فقط از نوع ایرانی، چرا که نگران است واکسن‌های خارجی باعث تغییر دی‌ان‌ای (DNA) شوند: «اعتمادی به واکسن‌های خارجی به‌ویژه واکسن‌های چینی و حتی آمریکایی ندارم. اصلا این ویروس از خود چین به بقیه جهان شیوع پیدا کرد؛ به همین دلیل هم نمی‌توانم اعتماد کنم. از کجا معلوم این واکسن‌ها ژنتیک آدم را عوض نکنند؟» او می‌گوید یک هفته‌ای می‌شود که به دنبال واکسن برکت است، اما «در هیچ کدام از مراکز واکسیناسیون برکت برای دز اول تزریق نمی‌شود. شنیده‌ام که واکسن پاستور به زودی در اختیار دانشگاه علوم پزشکی اصفهان قرار می‌گیرد. پس صبر می‌کنم تا بتوانم حداقل واکسن ایرانی که ساخت متخصصان کشور است را تزریق کنم.» محسن، اما دلیل دیگری برای واکسن‌نزدن دارد. او که 36 سال دارد، در یکی از شرکت‌های دولتی کار می‌کند و می‌گوید واکسیناسیون برای همه کارمندان این شرکت اجباری شده، اما او تا الان با روش‌های مختلف زیر بار نرفته است. واکسن‌هراسی و شایعاتی که درباره واکسن شنیده به حرف‌هایش آغشته می‌شود، اما دلیل اصلی واکسن نزدن را اینگونه بیان می‌کند: «دو ماه پیش به کرونای سختی مبتلا شدم و تا چند هفته درگیر آن بودم. شنیده‌ام کسانی که یک بار کرونا می‌گیرند، دیگر به این ویروس مبتلا نمی‌شوند. بنابراین دیگر نیازی به تزریق واکسن ندارم؛ واکسنی که تازه اول راه است و معلوم نیست چه عواقبی را در سال‌های آینده برایمان ایجاد می‌کند.» برخی دیگر از واکسن‌نزده‌ها هم می‌گویند واکسن نزده‌اند، چون خواهان دریافت واکسن معتبر هستند. احسان 12 ساله می‌گوید: «خانواده‌ام به من اجازه تزریق واکسن را ندادند؛ هر چند خودشان واکسن سینوفارم تزریق کرده‌اند. اما می‌گویند نگران هستند که مبادا این واکسن، گزینه مناسبی برای افراد کم‌سن‌و‌سال نباشد.» بعضی هم دست روی دست گذاشته‌اند تا شاید واکسن فایزر یا جانسون‌اند‌جانسون به ایران وارد شود: «خیلی از کشورها تزریق واکسن سینوفارم را قبول ندارند و به همین دلیل اجازه ورود نمی‌دهند.»
این موضوع را زهرا 28 ساله می‌گوید: «تصمیم دارم ماه آینده به مسافرت خارج از کشور بروم؛ به همین دلیل صبر می‌کنم تا شاید واکسن معتبری که کشورهای دیگر هم آن را قبول داشته باشند به ایران وارد شود. البته این به آن معنا نیست که فقط به دنبال فایزر باشم؛ بلکه اگر آسترازنکا نیز برای تزریق دز اول موجود باشد، واکسن خواهم زد.»
این استدلال‌ها درحالی از سوی واکسن‌گریزها بیان می‌شود که محسن مصلحی، عضو شورای عالی نظام پزشکی کشور در گفت‌و‌گو با «اصفهان‌زیبا» دست رد بر تمامی شایعه‌های موجود در رابطه با واکسن می‌زند و می‌گوید: «انتخاب نوع واکسن بسته به دردسترس‌بودن و وضعیت اقتصادی کشورها دارد؛ طبیعتا اگر جدول مربوط به ایمنی‌زایی واکسن‌ها را نگاه کنید، می‌بینید که مدرنا، فایزر، آسترازنکا و اسپوتنیک ایمنی بالایی ایجاد می‌کنند؛ هرچند هنوز نتیجه‌گیری در رابطه با میزان اثربخشی واکسن‌ها در کل دنیا زود است، اما اینکه بگوییم برخی واکسن‌ها بی‌کیفیت هستند پس نباید آن را تزریق کرد درست نیست. اصل واکسیناسیون این جمله است؛ بیشترین تعداد تزریق در کمترین زمان با هر نوع واکسنی که در دسترس است.»

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.