کرونا به بازار گجت‌ها رونق داد

تقاضا برای لوازم دیجیتال میان‌رده و ارزان در اصفهان افزایش یافته است

دورکـاری و مــجــازی‌شــدن سـال تحصیلی، تقاضا برای لوازم دیجیتال در اصفهان را افزایش داد. اسمارت‌فون، تـبـلـت، لپ‌تاپ، مـیــکروفون، وب‌کم و پاوربـانـک‌های میان‌رده و اقتصادی این روزها بسیار پرفروش شده‌اند. گزارش‌های میدانی نشان می‌دهد تقاضا برای اسمارت‌فون‌هایی با قیمت کمتر از پنج‌میلیون تومان، تبلت‌های یک‌میلیون و 800 هزار تا شش‌میلیون تومانی و لپ‌تاپ‌هایی با قیمت زیر 10میلیون تومان در اصفهان بالاست. فعالان بازار عقیده دارند در تاریخ بازار لوازم دیجیتال اصفهان هرگز گجت‌های میان‌رده این‌قدر در پاییز پرتقاضا نبوده‌اند.

شنبه ۲۴ مهر ۱۴۰۰

تخته، گچ یا ماژیک، نیمکت، میز یا صندلی؛ دیگر ابزار آموزشی به‌شمار نمی‌روند و موبایل، تبلت و لپ‌تاپ جای گچ و تخته و درنهایت میکروفون، وب‌کم و پاوربانک جای میز و صندلی را گرفته‌اند. بازار گجت‌ها در ماه مهر با آغاز سال تحصیلی، رونق ویژه‌ای پیدا کرده است و خریداران زیادی این روزها به این بازار سر می‌زنند.

اسمارت‌فون کمتر از پنج‌میلیون تومان

قیمت اســمــارت‌فــون‌هــا در بازار اصفهان افزایش چشمگیری پیدا کرد تا بعضی مدل‌ها، قیمتی معادل یک خودروی کارکرده داشته باشند. تقاضا در بازار باوجود گرانی موبایل بالاست و خانواده‌ها ناچار به خرید اسمارت‌فون برای کلاس‌های مجازی فرزندان خود هستند. اکنون برای خرید یک اسمارت‌فون میان‌رده باید بین یک‌میلیون‌و700 هزار تومان تا پنج‌میلیون تومان هزینه کرد. شمار زیادی از خریداران روی خرید موبایل‌های ارزان و مــیـــان‌رده حــســـاب بـــازکرده‌انــد.
بررسی‌ها نشان می‌دهد موبایل‌های میان‌رده بازار تولید شرکت‌های نوکیا، انرجایزر، جی پلاس، جی‌ال‌ایکس، هوآوی، شیائومی، سامسونگ و لنوو هستند. یکی از فعالان بازار موبایل، محصولات شیائومی را پرفروش‌ترین اسمارت‌فون‌ها در بازار اصفهان معرفی کرد؛ به‌طوری‌که تقاضا برای این موبایل‌های چینی به‌ویژه مدل poco x3 از محصولات جدید هوآوی و سامسونگ بیشتر است. طبق مشاهده‌های میدانی از بازار موبایل نصف‌جهان، قیمت اسمارت‌فون‌های نوکیا، انرجایزر، جی پلاس و جی‌ال‌ایکس از یک‌میلیون و 700 هزار تومان و موبایل‌های هوآوی، شیائومی، سامسونگ و لنوو از سه میلیون و 100 هزار تومان شروع می‌شود.

تبلت کمتر از شش‌میلیون تومان

تقاضا برای تبلت هم در بازار اصفهان زیاد شده است؛ زیرا خانواده‌های زیادی خرید تبلت برای فرزندان خود را به موبایل ترجیح می‌دهند. تبلت‌های میان‌رده و پرفروش بازار قیمتی معادل یک‌میلیون و 800 هزار تا شش‌میلیون تومان دارند. تنوع مدل‌ها در این رنج قیمت پایین است. شرکت لنوو با تولید شش محصول اقتصادی بیشترین سهم را در بازار تبلت‌های میان‌رده اصفهان دارد. اگر قصد خرید تبلت لنوو برای کلاس‌های آنلاین فرزندتان را دارید، باید دست‌کم یک‌میلیون و 800 هزار تومان هزینه کنید. جی‌ال‌ایکس پس از لنوو بیشترین تعداد تبلت‌های قیمت مناسب را روانه بازار کرده است. قیمت تبلت‌های این برند ایرانی از یک‌میلیون و 900 هزار تومان شروع می‌شود؛ همچنین امکان خرید دو مدل تبلت با برندهای آمازون و سامسونگ با این رنج قیمت وجود دارد و حداقل قیمت تبلت‌های آمازون و سامسونگ به ترتیب سه‌میلیون و 100 هزار و چهارمیلیون و 700 هزار تومان است. تبلت نارتب مدل N281 با قیمت سه‌میلیون و 395 هزار تومان و محصول هوآوی مدل MatePad T10s با قیمت پنج‌میلیون تومان از دیگر گجت‌های موجود در بازار در این بازه قیمتی است.

لپ‌تاپ کمتر از 10میلیون تومان

مشاهده‌های میدانی و گفت‌وگو با فعالان بازار دیجیتال اصفهان نشان می‌دهد با شیوع ویروس کرونا و برگزاری آنلاین کلاس‌های مدارس و دانشگاه‌ها، تقاضای سنگینی برای خرید لپ‌تاپ در اصفهان ایجاد شد. جدیدترین لپ‌تاپ‌های بازار با بهایی بیش از 100میلیون تومان به فروش می‌رسد؛ ولی بسیاری از متقاضیان توان خرید لپ‌تاپ‌هایی با قیمت بیش از 10میلیون تومان را هم ندارند. ایسوس و لنوو برندهای پرفروش در بین عرضه‌کنندگان لپ‌تاپ محسوب مـی‌شـوند و امکان خرید تولیدات این دو برند در بازه قیمت هشت تا 10میلیون تومان در بازار اصفهان وجود دارد. لپ‌تاپ‌های ایسوس و لنوو با بازه قیمت هشت تا 9 میلیون تومان در گروه محصولات پایین‌رده قرار می‌گیرند و کاربردهایی مانند آپلود کلاس آنلاین، پردازش نرم‌افزارهای ساده و... را دارند. این دسته از لپ‌تاپ‌ها بسته به مدل در اندازه 11 تا 15.6 اینچی طراحی شده‌اند. سخت‌افزار لپ‌تاپ‌های 9 تا 10 میلیون تومانی نیز چندان پیشرفته نــیــست. شــرکـت‌هــای تــولیــدکنـنـده فقط حافظه داخلی بیشتر و نمایشگر بزرگ‌تر، یعنی 14 تا 16اینچی را برای آن‌ها درنظر گرفته‌اند.

میکروفون رومیزی کمتر از 200هزار تومان

این روزها دیگر تنها صدابرداران حرفه‌ای، پادکسترها، خوانندگان یا مداحان مشتری میکروفون نیستند؛ با شیوع کرونا و مجازی‌شدن کلاس یا دورکاری ادارات و جلسه‌های کاری، کاربران دیگری به جمع خریداران میکروفون اضافه شده‌اند. میکروفون در انواع مختلف در بازار عرضه می‌شود؛ ولی فروش مدل رومیزی آن در اصفهان بالاست. میکروفون‌های رومیزی ساده با برند سانسیم، فیلیپس، سومیک، این‌وی، هیوندای و... در رنج قیمت 50 تا 200 هزار تومان عرضه شده و پرفروش‌ترین میکروفون‌های بازار محسوب می‌شوند. میکروفون‌های جدید و پیشرفته‌تر مانند تولیدات یانمای، اپرو، هایپرایکس و... نیز 900 هزار تا هفت میلیون تومان قیمت خورده‌اند. این میکروفون‌ها کاربرد حرفه‌ای دارند؛ ولی تقاضا برای آن‌ها در بازار نصف‌جهان کم است.

وب‌کم کمتر از 350هزار تومان

وب‌کم امکان برقراری تماس تصویری را برای کاربر فراهم می‌کند؛ همچنین با استفاده از این دستگاه‌ها می‌توان به‌صورت تصویری در هر اپلیکیشن، برنامه‌های آموزشی، سمینار و کنفرانس در سامانه آنلاین دانشگاه‌ها، اسکایپ و دیگر سیستم‌ها حضور پیدا کرد. قیمت وب‌کم‌های موجود در بازار از 195هزار تومان شروع می‌شود.
مدل‌های میان‌رده بیش از 300هزار تومان قیمت‌گذاری شده‌اند. وب‌کم لاجیتک مدل C922 Pro با قیمت چهارمیلیون و 300 هزار تومان، وب‌کم مدل FUll HD با بهای شش‌میلیون و 950 هزار تومان و وب‌کم یالینک مدل UVC30 Desktop با نرخ هفت‌میلیون و 150 هزار تومان گران‌ترین مدل‌ها به‌شمار می‌روند. در مقابل گفت‌وگو با فعالان بازار دیجیتال نشان می‌دهد وب‌کم‌هایی با قیمت 200 تا 350 هزار تومان پرفروش‌ترین مدل‌ها در اصفهان هستند.

پاوربانک کمتر از 500هزار تومان

باتری موبایل‌ها با آنلاین‌شدن زندگی امروزی و شیوع کرونا سریع تمام می‌شود. به دنبال این مشکل، بازار پاوربانک‌ها رونق خوبی پیدا کرده است. اکنون پاوربانک‌های طرح اصل و تقلبی با قیمتی کمتر از 100هزار تومان هم عرضه می‌شوند؛ ولی شارژهای همراه اورجینال حداقل 100هزار تومان قیمت دارند. بر اساس گفت‌وگو با بازاریان و مشاهده‌های میدانی، پاوربانک‌هایی با قیمت 100 تا 500 هزار تومان پرفروش‌ترین دستگاه‌های بازار هستند و امکان خرید پاوربانک‌های ریمکس، شیائومی، هوکو، سیلیکون پاور و... با ظرفیت 2000 تا 10000 میلی‌آمپر ساعت با این رنج قیمت وجود دارد.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.