بی‌مهری فروش در بازار مهرماه

روند عرضه و تقاضا در بازار پوشاک اصفهان نابرابر است

بازار پاییزی اصفهان با شروع مهرماه راکد شد، زیرا تقاضایی در این بازار وجود ندارد. ویترین فروشگاه‌ها در همان روزهای ابتدایی مهرماه یکدست پاییزی شد و پوشاک‌فروشان زودتر از هر سال عرضه هودی، سویشرت و سرپوش‌های بافت را آغاز کردند. ولی گفت‌وگو با مراجعه‌کنندگان به بازار نشان می‌دهد قیمت پوشاک پاییزی در سال 1400 بالاتر از توان آن‌هاست، به طوری که مانتوهای پاییزه این روزها قیمتی بالاتر از پالتو و کاپشن‌های زمستانه سال گذشته دارد. پوشاک فروشان نیز بر این باورند گرانی پارچه و هزینه‌‌ بالای تولید موجب گرانی پوشاک شده است و کاسبان بابت فروش اجناس خود سود زیادی به دست نمی‌آورند.

یکشنبه ۲۵ مهر ۱۴۰۰

پوشاک‌فروشــــان اصفهان روزهای سختی را پشت سر می‌گذرانند، از طرفی محدودیت‌های کرونایی یک سال گذشته آن‌ها را آزار داده و از طرف دیگر تقاضا برای خرید پوشاک نزدیک به صفر است. کاسبان در صورت تداوم کسادی و کاهش تقاضا باید خزان 1400 را با کسادی به پایان برسانند.
گزارش‌ میدانی اصفهان ‌زیبا از بازار پوشاک پاییزی بیانگر کاهش تقاضا و رکود کسب‌وکارهاست. خانواده‌ها کمتر حاضرند بابت پوشاک پاییزی گران هزینه کنند. امروز امکان خرید یک هودی یا مانتو با جنس میکرو در بازار پاییزی با دست‌کم 195 هزار تومان وجود دارد و با قیمت کمتر از 300 هزار تومان، بارونی یا مانتوهای سوییت با درجه کیفیت متوسط به فروش می‌رسد. خرید پوشاک پاییزی زنانه با کیفیت بالاتر و مطابق مد روز به بودجه‌ای بیشتر از 300 هزار تومان نیاز دارد و گاهی مانتوهای پشمی تا سقف 599 هزار تومان قیمت خورده‌اند. پوشاک پاییزی مردانه مانند هودی‌های تو کرکی نیز در بیشتر مشاهدات با قیمت 200 تا 400 هزار تومان به فروش می‌رسد. سویشرت‌های مردانه دست کم 299 هزار تومان قیمت دارد و هرچه کیفیت پارچه بهتر و مدل آن جدیدتر باشد، قیمت سویشرت هم بالاتر می‌رود، تاجایی که بعضی مدل‌ها نزدیک به 900 هزار تومان قیمت دارد. قیمت پوشاک پاییزی کودکانه نیز تفاوت چندانی با لباس بزرگسالان ندارد و یک سویشرت بچگانه مناسب سه تا پنج سال 120 تا 375 هزار تومان قیمت خورده است. پوشاک فروشان برخلاف گذشته کمتر راضی به ارائه تخفیف می‌شوند و معتقدند بهای خرید لباس بالاست، درمقابل سود کمی برای کاسب دارد.
جان‌قربان، یکی از فروشندگان لباس در بازار اصفهان، با اشاره به قیمت بالای اجناس تولیدی‌ها می‌گوید: «خودمان قبول داریم پوشاک پاییزی امسال، بازه قیمت مشابه پالتو و کاپشن‌های زمستانه پارسال دارد. ولی ما هم لباس را گران می‌خریم و با سود پایین می‌فروشیم. قیمت بالای پارچه، هزینه‌های جانبی تولید‌ی‌ها و... بر نرخ نهایی پوشاک تأثیر زیادی دارد.»
مظفری یکی از پوشاک‌فروشان اصفهان است که از کسادی کسب‌وکار‌ها مـی‌گـوید و معتقد است اگر وضعیت به همین صورت ادامه پیدا کند و فروش پایین باشد، وجود بازاری به نام بازار پوشاک معنایی ندارد چون خریداری نیست.
درمقابل مشتریان از گرانی لباس گرم در پاییز 1400 می‌گویند. عشوری، یکی از این مشتریان، با گلایه از قیمت‌های بالا به اصفهان‌زیبا توضیح می‌دهد: «فروشندگان می‌گویند لباس را از تولیدی گران می‌خریم و سود پایینی بر قیمت نهایی پوشاک اعمال می‌کنیم. تولیدی‌ها از هزینه بالای تولید می‌گوید. این وسط ما مانده‌ایم با لباس‌های بی‌کیفیت، گران و درآمدهای پایین.»
 فهیمی، یکی دیگر از مشتریان نیز می‌گوید: «سال گذشته من یک پالتو کچه با قیمت 370 هزار تومان خریدم. اکنون به بازار آمده‌ام تا یک مانتو پاییزه پشمی تهیه کنم، ولی مانتوهای جدید 499 هزار تومان قیمت دارد. این انصاف است که مانتو پاییزه با کمترین گرما از پالتو گران‌تر باشد؟!» گفت‌وگو با اکثر مردم نشان می‌دهد قیمت لباس پاییزه در سال 1400 سر به فلک کشیده است و بیشتر اصفهانی‌ها از خرید پوشاک این فصل صرف نظر کرده‌اند.
قیمت شال و روسری‌های پاییزه نیز دست‌کمی از هودی، مانتو و سویشرت ندارد. 79 هزار تومان کمترین قیمت سرپوش‌های پاییزه در بازار اصفهان است و طبق بررسی‌های میدانی، بیشتر شال و روسری‌های گرم با قیمت 99 تا 165 هزار تومان به فروش می‌رسد، ولی بعضی مدل‌‌ها تا سقف 350 هزار تومان هم قیمت خورده‌اند. همچنین عرضه شال و کلاه‌های بافت در بازار اصفهان آغاز شده است که برای خرید یک کلاه کش بافت معمولی زنانه یا مردانه باید 50 تا 100 هزار تومان هزینه کرد.
درمقابل، بازاریان از افزایش قیمت شال و کلاه‌های بافت به دلیل گرانی کاموا می‌گویند، به طوری که حداقل قیمت یک شال و کلاه ساده 198 هزار تومان است و قیمت مدل‌های جدیدتر به 375 هزار تومان می‌رسد. درمجموع، بازار پوشاک اصفهان این روزها یک‌دست پاییزی شده است و مدل‌های جدید لباس در ویترین فروشگـاه‌ها به چشم می‌خورد. ولی قیمت‌ها بسیار بالاست و به واسطه گرانی، تقاضا وجود ندارد تا کاسبان پاییز 1400 را نیز با کسادی به پایان برسانند.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.