مسکن‌دارشدن در اصفهان به کمک سازمان عمران

مدیرعامل سازمان عمران شهری شهرداری: اگر افراد پلاک زمینی داشته باشند که در سیستم ما ارزشمند باشد، آمادگی احداث مشارکتی آن را داریم

«ساخت‌وساز و عمران شهری یکی از مهم‌ترین ارکان رشد و توسعه فیزیکی شهر است که سهولت در رفت‌وآمد، عبور و مرور خودروها، کاهش ترافیک، کاهش آلودگی هوا، زیبایی بصری شهر، رونق گردشگری و بسیاری از نتایج چشمگیر دیگر را به دنبال دارد؛ بنابراین لازم است رکن ساخت‌وساز و عمران نیز در کلان‌شهر اصفهان با سطح کیفی قابل‌قبولی انجام شود. سازمان عمران شهرداری اصفهان به‌عنوان متولی اصلی اجرای پروژه‌های عمرانی در شهر اصفهان، مسئولیت‌های پرشمار و سنگینی را بر عهده دارد.»

یکشنبه ۲۵ مهر ۱۴۰۰

مدیرعامل سازمان عمران شهری شهـرداری اصـفـهـان گـفـت: برای درآمدزایی بهتر، تفکر این بود که مدیریتی را با عنوان «مدیریت بازرگانی و مشارکت‌ها»ایجاد کنیم تا شرایط بهبود پیدا کند. در این دوره تلاش کردیم از قابلیت‌های سازمان استفاده کنیم. طرفه‌تابان خاطرنشان کرد: من مدیران این سازمان را تغییر ندادم و با رویکردی که در راستای چابک‌سازی مجموعه داشتم در حال حاضر شاهد جابه‌جاشدن رکوردها در این سازمان هستیم. او با بیان اینکه سال گذشته توانستیم 22 میلیارد تومان مصالح بفروشیم که این میزان یک رکورد برای سازمان عمران محسوب می‌شود، ادامه داد: این اقدام با همت مدیریت بازرگانی و مشارکت‌ها انجام شد.

 اجرای چند پروژه مشارکتی

مدیرعامل سـازمــان عـمـران شهری شهرداری اصفهان گـفـت: در سازمان عمران موضوع‌های مشارکتی وجود نداشت؛ اما در این مدت توانستیم چند پروژه مشارکتی اجرا کنیم. در این پروژه‌ها نزدیک به 15 واحد نصیب سازمان عمران می‌شود و این موضوع به پیشبرد پروژه‌های این مجموعه کمک خواهد کرد. او خاطرنشان کرد: در یکی از این پروژه‌ها زمین و پروانه در اختیار سازمان عمران بود و با تعاونی مسکن شهرداری مشارکت کردیم که این کار باعث شد برخی از افراد برای اولین بار در تعاونی مسکن صاحب خانه شوند؛ این پروژه نزدیک به 8 هزار و 500 متر زیربنا دارد و در 8سقف احداث شده است. ابتدای سال این پروژه آغاز شد؛ اما اکنون سقف آخر این مجموعه نیز به تازگی بتن‌ریزی شده است که این موضوع یک رکوردشکنی در موضوع سرعت و کیفیت ایجاد کرد. او با بیان اینکه شرکت تعاونی مسکن از پروژه مسکن‌دارشدن اعضای این مجموعه به‌عنوان یک پروژه خوب نام می‌برد، تصریح کرد: در کنار این اقدام، پروژه‌های مشارکتی نیز در حال انجام است؛ به‌طوری‌که سال گذشته در منطقه 5 و 8 پروژه‌های مشارکتی اجرا شد و اکنون به تقسیم واحدها رسیده‌ایم.
مدیرعامل سازمان عمران شهری شهرداری اصفهان اظهار کرد: اجرای نما، کف‌سازی، تأسیسات و فوم بتن در پروژه منطقه8 انجام شده و درحال حاضر کاشی و سرامیک‌ها در حال اجراست. این پروژه نیز مانند پروژه شهرداری منطقه5 از سرعت خوبی برخوردار است و افراد از این پروژه به خوبی یاد می‌کنند.

 تعامل سازمان عمران با شهروندان

طرفه‌تابان خاطرنشان کرد: فضای مسکن‌دارشدن برای مردم نیز وجود دارد و اگر افراد پلاک زمینی داشته باشند که در سیستم ما ارزشمند باشد، سازمان عمران آمادگی دارد با مشارکت شهروندان آن را احداث کند. همکاری و تعامل بین مردم و این مجموعه می‌تواند سودی دو جانبه داشته باشد. سازمان عمران شهری شهرداری اصفهان با مناطق مختلف شهرداری مراودات مالی دارد و آمادگی دارد که هزینه پروانه ساخت‌وساز زمین شهروندان را تهاتر کند.
او با بیان اینکه سازمان عمران شهرداری در بحث مشارکت قوی عمل کرده است، ادامه داد: تولید مصالح یکی از وظایف سازمان عمران است که مجتمع تولیدی صفه (واقع در ضلع جنوبی باغ رضوان) کار خود را در این زمینه به خوبی انجام می‌دهد و سنگ‌شکن‌ها همواره فعال هستند و شن و ماسه تولید می‌کنند. این اقدام به موضوع‌های تولید بتن و آسفالت سازمان نیز کمک می‌کند. مدیرعامل سازمان عمران شهری شهرداری اصفهان با اشاره به اقدامات سازمان عمران در موضوع‌های آسفالت گفت: دو کارخانه آسفالت داریم که به سازمان عمران کمک می‌کنند و در بحث بتن نیز حدود شش بچینگ فعال در مجتمع تولیدی صفه، شاهد و شهروند فعال هستند. قالب انواع نیوجرسی‌ها خریداری شده و همه نیوجرسی‌های رینگ چهارم نیز با همکاری سازمان عمران تولید می‌شود.
طرفه‌تابان تصریح کرد: چند ماه است سازمان عمران با توجه به شیوع بیماری کرونا در ساخت قبور پیش‌ساخته به مجموعه باغ رضوان کمک می‌کند و در موضوع‌های تولید قبور، خاک‌برداری، جای‌گذاری و خاک‌ریزی فعالیت دارد.
او اضافه کرد: تولید جداول وِت‌پرس از دیگر اقدامات این سازمان است. این جداول از کیفیت خوبی برخوردار هستند و مقاومت بیشتر و جذب آب کمتری را نسبت به دیگر تولیدات دارند. اکنون در پروژه‌هایی که نیازمند جداول وِت‌پرس هستیم از تولیدات خود استفاده می‌کنیم. مدیرعامل سازمان عمران شهری شهرداری اصفهان اذعان کرد: در گذشته خلأ موزاییک‌فرش وِت‌پرس حس می‌شد که برای بهبود این وضعیت این خط تولید نیز راه‌اندازی شد. این اقدام توسط صنعتگران اصفهانی انجام شده و این خط در کشور بی‌نظیر است و ما از بتن تر برای آن استفاده می‌کنیم. این خط اتوماتیک بوده و اکنون قالب‌سازی‌های آن در حال انجام است. امیدوارم این خط کار خود را به همین شکل ادامه دهد.

 تولید دستگاه ماسه‌شور جدید به زودی

طرفه‌تابان با اشاره به اینکه سایت تولید مصالح برای دیدگاه و کارهای جدید در حال توسعه است، گفت: یک دستگاه ماسه‌شور جدید نیز درحال تولید است که حدود دو ماه دیگر راه‌اندازی می‌شود و با تولید این دستگاه، سازمان از خرید ماسه بی‌نیاز می‌شود. او ادامه داد: موضوع آسفالت‌ریزی از دیگر وظایف سازمان است که در این راستا روکش‌های اصـلــی و آســـفــالــــت‌تــراشــی‌هـــای خیابان‌های اصلی بر دوش سازمان عمران شهرداری است. مدیرعامل سازمان عمران شهری شهرداری اصفهان با بیان اینکه اجرای پروژه‌های عمرانی شهر نیز یکی دیگر از وظایف این مجموعه است، خاطرنشان کرد: اجرای این پروژه‌ها با نیروهای سابق که توانمندتر شده‌اند تمام رکوردها را شکسته است؛ سازمان هیچ‌گاه از اجرای پروژه‌ها دست نکشید و همیشه در تلاش بود که مشکلات شهر را حل کند.

 ارتباط و تعامل با دانشگاه اصفهان برای بهره‌گیری از توانمندی‌ها

طرفه‌تابان افزود: ما علاوه بر وظایفی که داریم نیم‌نگاهی به فضاهای مطالعاتی و دانشگاهی نیز داشته‌ایم و در همین راستا ارتباط خوبی با دانشگاه برقرار کردیم؛ همچنین در تلاش هستیم از توانمندی اساتید و دانشجویان برای اجرای طرح‌ها استفاده کنیم. به همین منظور جلسه‌ای با حضور اساتید دانشگاه اصفهان برگزار شد تا از افرادی که در مباحث آسفالتی تجربه دارند، استفاده شود. هدف ما این است که تعامل بین سازمان و دانشگاه را افزایش دهیم که در این راستا تفاهم‌نامه‌ای بسته‌ شده تا به اقدامات خوبی دست یابیم. او اضافه کرد: این تفاهم‌نامه تعاملی دوسویه است تا دانشجویان کارشناسی‌ارشد و دکترای دانشگاه بتوانند یاری‌رسان ما باشند. همچنین با توجه به اینکه آزمایشگاه خوبی در اختیار داریم، علاقه‌مندیم با این دانشگاهیان همکاری و تعامل داشته باشیم تا بتوانیم نمونه‌ای نیز تولید کنیم. ما می‌توانیم موضوع‌هایی را  که مدنظر داریم، با افراد دانشگاهی به اشتراک بگذاریم و از نظرات آن‌ها بهره‌مند شویم تا در صورت امکان بتوانیم کیفیت را افزایش دهیم.

 ارتباط با شرکت‌های دانش‌بنیان

مدیرعامل سازمان عمران شهری شهرداری اصفهان گفت: چند ماه پیش با شرکت‌های دانش‌بنیان جلساتی برگزار کردیم و در آینده نیز تفاهم‌نامه‌ای با این شرکت‌ها امضا خواهیم کرد تا بتوانیم افرادی را که در زمینه‌های عمرانی متبحر هستند، به سایر کلان‌شهرها معرفی کنیم. طرفه‌تابان با اشاره به اینکه در حدود یک‌سال‌ونیم پیش جلسات کلان‌شهرها به میزبانی اصفهان برگزار شد، اظهار کرد: در این جلسه مطالبی برای فروش مصالح، تکنولوژی و بازیافت بین اصفهان و کلان‌شهرها تبادل شد. در حال حاضر در تلاش هستیم از نظرات افرادی که در شهرهای دیگر حضور دارند و در زمینه‌های علمی خوب هستند، استفاده کنیم تا بتوانیم ایرانی پویا داشته باشیم.

 تحقق 62درصدی بودجه سازمان تا پایان شهریور

او در ادامه درباره مباحث بودجه‌ای این مجموعه گفت: دو سال پیش بودجه سازمان 120 میلیارد تومان و شامل تمام پروژه‌ها و مباحث آسفالتی بود که سال گذشته این عدد به 204میلیارد تومان رسید؛ اما اکنون این عدد به 300 میلیارد تومان رسیده است. حدود 62درصد این مبلغ تا پایان شهریور محقق شده و با توجه به شرایط اقتصادی موجود، محقق‌شدن این بودجه امری کم‌نظیر است.
مدیرعامل سازمان عمران شهری شهرداری اصفهان تصریح کرد: در حال حاضر 13 پروژه فعال داریم که مبلغ قرارداد آن 238 میلیارد تومان است که از این عدد وضعیت 116 میلیارد تومان آن مشخص است. طرفه‌تابان درباره پروژه‌های فعال این مجموعه گفت: احداث مسیر ورودی‌خروجی نمایشگاه‌ها، ادامه رینگ چهارم حلقه حفاظتی تقاطع آفتاب تا بهار، احداث تقاطع غیر همسطح شهید کشوری، سازه نگهبان، خاک‌برداری و سازه ایستگاه شاهد، احداث پارکینگ خیابان توحید، اصلاح هندسی ورودی سازمان بازیافت، احداث خیابان روشن‌دشت، خیابان‌سازی مجموعه تفکیکی بهاران، احداث باند شمالی خیابان بهشتی، احداث باند شمالی چشمه خونین، سفت‌کاری بازارچه فدک و خیابان‌های منتهی به آن به طول 140 متر مربع، سازمان پسماند و خیابان‌های منتهی به آن به طول 220 متر مربع از پروژه‌های فعال سازمان عمران است که در حدود 238 میلیارد تومان برای آن‌ها هزینه شده است.
او اعلام کرد: پروژه‌های احداث حلقه حفاظتی کیلومتر 2.5 تا 4، احداث تقاطع غیر همسطح شهید آیت‌الله غفاری، احداث زیرگذر اندیشه، سامان‌دهی خیابان مقداد یک، احداث خیابان صنعتگران، راست‌گرد بزرگراه معلم به فرزانگان و احداث حلقه حفاظتی کیلومتر 0.6 تا 1 از پروژه‌های درحال انعقاد قرار داد است که اعتباری بالغ بر 183 میلیارد تومان دارد. مدیرعامل سازمان عمران شهری شهرداری اصفهان با اشاره به چالش‌های موجود در سازمان عمران گفت: با توجه به پیمانکار بودن سازمان عمران، پرداخت حقوق کارکنان همیشه با چالش‌هایی مواجه است و ما همیشه در تلاش بوده‌ایم که حقوق آن‌ها را در زمان مشخص پرداخت کنیم. طرفه‌تابان خاطرنشان کرد: تأمین مصالح زیر بنایی از دیگر دغدغه‌های سازمان عمران است؛ زیرا این مجموعه نیازمند مصالح زیادی مانند قیر، میلگرد و بتن است؛ سازمان عمران همیشه دغدغه این را دارد که چرخه خود را حفظ کند تا با مشکلات مواجه نشود.

 تولیدات سازمان عمران به روایت آمار و ارقام

او گفت: در شش ماه ابتدایی سال 99، 614869 تن سنگ لاشه استخراج کردیم که این عدد در شش ماه ابتدایی سال 1400 به 663761 تن رسید و ما شاهد رشد نیم‌درصد بودیم. همچنین در شش ماه ابتدایی سال 99 حدود 700182 تن مصالح تولید کردیم که این عدد در شش ماه ابتدایی سال 1400 به 738542 تن رسید. مدیرعامل سازمان عمران شهری شهرداری اصفهان بیان کرد: سازمان عمران در شش ماه ابتدایی سال 99 حدود 66353 تن آسفالت تولید کرد که در شش ماه ابتدایی سال 1400 این عدد به 99275 تن رسید و ما شاهد رشد 49درصدی در تولید آسفالت بودیم. همچنین توانستیم در شش ماه ابتدایی سال 99، 113483 تن قطعات بتنی تولید کنیم که این عدد در شش ماه ابتدایی سال 1400 به 222989 تن رسید و سازمان عمران موفق شد در این راستا به رشدی 96درصدی برسد.
طرفه‌تابان اضافه کرد: در شش ماه ابتدایی سال 99 موفق شدیم 120107 تن بتن تولید کنیم که این عدد در شش ماه ابتدایی سال 1400 به 116302 تن کاهش پیدا کرد.
طرفه‌تابان با اشاره به رکوردهای سازمان عمران شهرداری اصفهان خاطرنشان کرد: تولید بیش از 152 هزار تن مصالح در اردیبهشت99 و تولید بیش از 144 هزار تن مصالح در بهمن99 که در 10 سال گذشته بی‌سابقه بود از رکوردهایی بود که در تولید ماهانه مصالح انجام شد. تولید بیش از 72 هزار تن مصالح در خط دانه‌بندی شماره دو در بهمن 99، تولید 17 هزار تن ماسه شسته در دی99، تولید بیش از 85 هزار تن مصالح در فروردین99، تولید بیش از 152 هزار تن مصالح در اردیبهشت، تولید حدود 138 هزار تن مصالح در خرداد، تولید 110 هزار تن مصالح در تیر، تولید 144 هزار تن مصالح در بهمن و تولید حدود 104 هزار تن مصالح در اسفند همان سال از دیگر رکوردهای سازمان عمران بوده است.
او بیان کرد: استخراج بیش از 81 هزار تن مصالح در فروردین99، استخراج بیش از 131 هزار تن مصالح در اردیبهشت، استخراج حدود 116 هزار تن مصالح در خرداد، استخراج حدود 103 هزار تن مصالح در شهریور و استخراج حدود 127 هزار تن مصالح در بهمن 99 از دیگر رکوردهای این سازمان است.
مدیرعامل سازمان عمران شهری شهرداری اصفهان ادامه داد: ثبت رکورد تولید بتن در سال99، ثبت رکورد تولید مصالح در سال99، ثبت رکورد تولید قطعات بتنی در سال99، ثبت رکورد تولید خط ماسه‌شویی در سال99، ثبت رکورد استخراج خاک در سال 98 و استخراج بیش از یک میلیون تن سنگ لاشه در سال99 از دیگر افتخارات سازمان عمران شهرداری اصفهان بوده که در مقایسه با دیگر سال‌ها این اعداد بی‌نظیر است.

 خرید ماشین‌آلات و نوسازی ناوگان خطوط تولید

طرفه‌تابان ادامه داد: سازمان عمران در سال‌های 98 و 88 با صرف هزینه‌ای بالغ بر 34 میلیارد و 21 میلیون و 800 هزار تومان در خصوص خرید ماشین‌آلات و نوسازی ناوگان راه‌اندازی خطوط تولید جدید و خرید تجهیزات صنعتی در قسمت‌های تولیدی و اجرا، اقدامات لازم را انجام داد. همچنین در این دوره جلسه بررسی مشکـلات و بــرنــامـه‌ریــزی پروژه‌های عـمرانی شهرداری اصفهان با حضور سرپــرســت شــهــرداری و مدیران شـهـــری در مـحـل پروژه احداث حلقه چهارم حفاظتی برگزار شد.
او با اشاره به برگزاری بیست و هشتمین نشست معاونان عمرانی کلان‌شهرهای کشور که به میزبانی اصفهان در بهمن سال 1398 تشکیل شد، گفت: در این نشست، مدیرعامل سازمان عمران به‌عنوان دبیر کارگروه کمیته تخصصی سرمایه‌گذاری و انتقال‌دهنده تجربیات کلان‌شهرهای کشور انتـخـاب شد. در جـلـسـات آنلاین این نشست در خصوص اطلاع‌رسانی درباره تکنولوژی، مسائل روز، فـرایـنـدهـای جـدیـد تعریف‌شده و جلساتی برای فروش محصولات برگزار و کارگروه‌هایی تشکیل شد و نفراتی از کلان‌شهرها معرفی شدند. مدیرعامل سازمان عمران شهری شهرداری اصفهان افزود: تعامل بین کلان‌شهرها از مهم‌ترین رویکردهای این نشست بود تا با یک اقدام زیربنایی خوب برای افزایش پروژه‌های مشارکتی، همه شهـرهـا در این زمـیـنـه وارد عمل شوند و به نـتـایـج مـطـلـوب برسند.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.