به شخصیت اصفهان توجه ویژه خواهیم کرد

«ظرفیت‌های بین‌المللی و تمدنی اصفهان برای توسعه» با حضور شهردار اصفهان بررسی شد

شهردار اصفهان، در برنامه تلویزیونی «ظرفـیــت‌هـــای بین‌المللی و تـمـدنــی اصفهان برای توسعه» گفت: به مجموعه پاسخ‌هایی که به پرسش‌های زمانه می‌دهیم، تمدن گفته می‌شود که حاصل این اقدام به تشکیل الگویی برای زیست تبدیل می‌شود. هستی نیز یک واقعیت است که دائم در حال تغییر بوده و انسان به‌دنبال این فرایند در حال تغییر و تحول است، پس افراد می‌توانند در مقابل این تغییرات چند مدل ظاهر شوند: برخی در مقابل تحولات ایستادگی کرده و وضعیت موجود را حفظ می‌کنند که به شهادت تاریخ این افراد زیر چرخ‌های تحول از بین می‌روند.

دوشنبه ۲۶ مهر ۱۴۰۰

دکتر قاسم‌زاده تصریح کرد: برخی افراد نیز در برابر تغییرات دچار وادادگی و رهایی شده و تابع شرایط موجود می‌شوند؛ علاوه بر این، برخی از بین تمدن‌های شکل‌گرفته، تکه‌هایی را انتخاب و آن‌ها را مونتاژ می‌کنند و تمدن جدیدی می‌سازند، در مدل دیگر نیز برخی به دنبال پاسخی برای نیازهای روز جامعه هستند. او گفت: اگر جواب ما به پرسش‌های امروز حیات بشر از هارمونی برخوردار شده و الگوی زیستی ایجاد کند، توانسته‌ایم یک تمدن نوین ایجاد کنیم. با استفاده از این روش‌ها نمی‌توان تمدنی را خلق کرد؛ پس ابتدا باید به این باور برسیم که ما قدرت آن را داریم که تمدن‌ساز باشیم.
شهردار اصـفـهـان خـاطـرنـشـان کــرد: از گذشته تاکنون به اصفهان نگــاه بخشی و جزئی شده و اگر تحـولـی در توسعه اصفهان شکل گرفته، موضعی و نقطه‌ای بوده؛ در واقع ساخت پل‌ها و بناها بدون نگاه جامع به شخصیت و هویت اصیل اصفهان انجام شده است. قاسم‌زاده اذعان کرد: هر یک از مدیران شهری با توجه به شرایطی که در زمان فعالیت خود داشتند، طرح‌هایی در اصفهان اجرا کردند؛ ولی در هیچ‌کدام از طرح‌ها نگاه جامع به اصفهان وجود نداشته است. ما سعی داریم در تصمیم‌های جدید به شخصیت اصفهان توجه ویژه داشته باشیم. به‌طور مثال می‌توان از گذشته شهر تاریخی اصفهان رموزی پیدا و از آن‌ها استفاده کرد. در زمان صفویه ایجاد فرصت هم‌نشینی علما، هنرمندان و رجال سیاسی در کنار یکدیگر منجر به ایجاد تمدن در آن زمان شد، پس به همین دلیل در حال حاضر باید زمینه ایجاد همدلی بین این اقشار فراهم شود.

نیازی به باز کردن پای شهرهای جهان برای حل مشکل زاینده‌رود وجود ندارد

او خشکی زاینده‌رود را یک موضوع ملی دانـسـت و گفت: شهرداری نمی‌تواند از ظرفیت‌های بین‌المللی در این موضوع بهره‌مند شود. به اندازه کافی دولتمردان بر این مسائل حساسیت دارند. تاکنون نشاط شهر و معیشت کشاورزان دغدغه مدیران بود و در حال حاضر فرونشست به تهدیدی خطرناک تبدیل شده است. مطمئنیم که دولتمردان پـیـگـیـر رفـع مشکل زاینده‌رود بوده‌اند و برای حل مشکل آب عزمی ملی درنظر گرفته‌اند؛ پس نیازی به بازکردن پای شهرهای جهان و استفاده از دیپلماسی شهری در این زمینه وجود ندارد. شهردار اصفهان ادامه داد: شهرداری اصفهان خواهرخوانده‌هایی در کشورهای دیگر دارد که با آن‌ها تفاهم‌نامه امضا کرده و ظرفیت‌های خوبی در آن‌ها پیش‌بینی شده است که همه دستگاه‌های شهری از جمله دانشگاه‌ها می‌توانند از این ظرفیت‌ها استفاده کنند. اگر تاکنون این رویداد به درستی انجام نشده، به دلیل فضا و اتمسفر سیاسی کل کشور و اهتمام کم مسئولان مربوط بوده است؛ اما دانشگاه اصفهان و دانشگاه صنعتی از این ظرفیت استفاده کرده و تعامل خوبی با برخی از خواهرخوانده‌ها برقرار کرده‌اند؛ البته متأسفانه سایر دستگاه‌ها و صنایع، از این ظرفیت مهم به درستی بهره نگرفته‌اند.

بسترسازی برای ورود نخبگان به اصفهان

قـاســـم‌زاده با بیان اینکـه در حــوزه فرهنگ و هـــنـر، خـواهرخوانده‌هــا از هـمـکـــاری‌های مـشــتـرک اسـتـقـبـال می‌کنند، اظهار کرد: حوزه عـلـمـیـه می‌تواند با کـلیـسـاهــای شـهـرهــای خواهرخوانده تعامل داشته باشد و ارتباطات لازم را برقرار کند. او گفت: شهر اســلامی در کـالـبـد نشانه‌های اسلامی دارد که در اصفهان موجود است، در مناسبت‌های مذهبی نیز تعظیم شعائر نشان‌دهنده شهر اسلامی است که میزان اسلامیت شهر به میزان ظهور اسماءالحسنی بستگی دارد و به نوعی شهری اسلامی است که صفات الهی از جمله عدالت، نظافت و رونق اقتصادی دارد و در این بین توزیع امکانات شهری در همه سطوح منجر به بـرقــراری عـدالــت در شـهــر می‌شود.
شهردار اصفهان تصریح کرد: در گذشته دور و در تمدن صفوی، یکی از رموز موفقیت اصفهان این بود که شهر به مقصدی برای نخبگان تبدیل شده بود و به نوعی در آن زمان، نظام شرایطی را فراهم کرده بود تا نخبگان تمدن اسلامی به اصفهان بیایند. اکنون نیز باید اصفهان به مقصد نخبگان و خواص تغییر پیدا کند، به‌طوری که افراد علاقه‌مند به زندگی در آن سکونت داشته باشند.
قاسم‌زاده با بیان اینکه در حال حاضر مهاجران زیادی در اصفهان سکونت دارند، خاطرنشان کرد: اگر بتوانیم نخبگان را به اصفهان سوق دهیم، ارزش‌افزوده شهر نیز زیاد می‌شود و شهرداری در این زمینه فعال‌تر از گذشته عمل خواهد کرد. او ادامه داد: با نگاه محله‌محوری، رعایت مسائل بافتی، اقلیمی و فرهنگی توسعه را در محله‌ها با کمک اهالی رقم خواهیم زد. شـهـردار اصفهان اظهار کرد: از همه شهروندان به‌ویژه نخبگان و سرمایه‌گذاران تقاضا دارم که در اداره شهر مشارکت داشته باشند؛ زیرا مقرر شده این حرکت شهرداری به مردم کمک کند تا محله‌ها به آبادانی برسند و برای زندگی‌کردن شرایط بهتری فراهم شود؛ دراین بین شهرداری نباید به‌عنوان متصدی ظاهر شود، بلکه باید به‌عنوان یک تسهیلگر در کنار مردم فعال باشد تا تمدن جدیدی در اصفهان شکل بگیرد.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.