شاهکارهای عزیز!

تأملی در رخدادهای عجیب ماه‌های گذشته در فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ و تحلیلی بر عملکرد عزیزی خادم

اتفاق‌های چند هفته اخیر فوتبال ایران، به قدری عجیب است که شاید فقط از یک فدراسیون به اصطلاح پنج‌ستاره و چنین وزارت ورزشی سرمی‌زند. درباره اقدامات اخیر فدراسیون فوتبال ایران پرسش‌های بسیاری مطرح است؛ از ورود کمک داور ویدئویی توسط یک شرکت صوری در هنگ‌کنگ که گویی وابستگی به رژیم صهیونیستی دارد تا نام‌های عجیبی که در این حوزه شنیده می‌شود.رئیس فدراسیون از همان اول درهمه اردوهای تیم ملی و سفر‌های خارجی‌اش حضور داشت تا بگوید در خط اول تلاش برای بهبود شرایط است؛ همچنین داستان تملق‌گویی‌های همکاران و زیر دستانش برای کارهایی که انجام نشده است.

سه شنبه ۰۴ آبان ۱۴۰۰

مشخص نیست که چرا فدراسیون فوتبال برای کارهای حتی ابتدایی نیز واسطه‌های بی مورد می‌تراشد. البسه تیم ملی با هزار واسطه به تیم ملی می‌رسد و هر واسطه باید سهم خود را بردارد تا خدای نکرده کسی بدون سهم نماند.
در صحبت آقای رئیس، یک نام به‌عنوان نماینده آل اشپورت آلمان در ایران برده شده است؛ در حالی که یک شرکت دیگر نماینده قانونی و اصلی است و هنوز مشخص نیست این واسطه‌های دروغین که همگی در ارتباط با یکدیگر هستند، چرا وجود دارند.در بحث کمک‌داور ویدئویی، بهانه تحریم است و نمی‌توان قانونی آن را وارد کرد؛ اما فیفا قطعا راه‌حلی برای این مشکل خواهد داشت. لازم نیست باز هم هزار واسطه قرار دهیم و حتی با شرکتی صوری که جزو شرکت‌های مورد تأیید فیفا نیست و دستگاه‌هایش استاندارد لازم را ندارد، قرار داد ببندیم؛ شرکتی که گفته می‌شود، در پشت پرده، وابستگی به رژیم صهیونیستی دارد و باید مدیران پاسخ‌گو باشند که چرا چنین اتفاقی رخ داده است. البته که پاسخ‌گو هستند. هرگاه سخن برای پاسخ‌گویی‌شان به میان می‌آید، می‌گویند اگر این کار را نمی‌کردیم، محروم می‌شدیم و کسی هم نمی‌گوید آخر کدام کشور به دلیل نبود کمک داور ویدئویی محروم شده است که ما دومین آن باشیم!از دیگر شاهکار‌های فدراسیون در بخش تیم ملی، مربی آن است. از همان روز اول مشخص بود قواره تیم ملی برای اسکوچیچ بزرگ است و به تنش نمی‌آید.
تیم ملی با برد‌های عموما اقتصادی، با درخشش بازیکنانش پیروز می‌شد؛ اما کسی از درون تیم خبر نداشت. درست است که بازیکنان ایرانی به تنهایی توانمند هستند، ولی به‌صورت جمعی هوش تاکتیکی خوبی ندارند؛مربی که فقط هدفش این است که به تیم ملی کشورش نشان دهد کیست و هزاران بار آرزوی برخورد با این تیم را دارد. مگرفوتبال ایران فقط در بازی با کرواسی خلاصه شده است که چنین می‌گوید.
 در ادامه هم مهدی طارمی‌ که در تیم باشگاهی‌اش بسیار می‌درخشد، ادعای بزرگی تیم ملی را دارد و اظهارنظرمی‌کند. مقصراصلی  در این خصوص مربی است که فقط هدفش بازی با کرواسی است و اصلا اقتداری ندارد. در دوران کی‌روش با تمام مشکلات، اما مربی آن‌قدر اقتدار داشت که اگر کسی فراتر از حدش رفتار می‌کرد، او را از تیم کنار می‌گذاشت.در نهایت باز هم همه این‌ها به فدراسیونی بازمی‌گردد که فقط به‌دنبال نمایش است و هیچ دلسوزی برای فوتبال ندارد. باید دید آیا در نهایت تمام آن تملق‌گویانی که در همه‌جا حاضر هستند، پاسخ‌گو خواهند بود یا خیر؟

سازمان لیگ و شاهکارهایش

با دیدن وضعیت حال حاضر چندین باشگاه و اتفاق‌های این روزهای لیگ ایران، اگر تقصیر سازمان لیگ نیست، پس مقصر چه کسی است؟نخستین پرسشی که می‌توان از سازمان لیگ داشت، این است که چرا به مالکی که فصل گذشته با کوه بدهی تیم پدیده را تحویل هیئت فوتبال خراسان رضوی داد، دوباره اجازه مالکیت دادند تا این‌چنین پدیده نابود شود، که بازیکنانش نتوانند بازی کنند؟ مگر تیم‌ها بازیچه دست مدیران هستند؟ این تیم‌ها چشم امید هزاران هوادار هستند و نباید این‌قدر ساده با آن‌ها رفتار کرد. جدا از بحث مدیریتی که گریبان بسیاری از تیم‌ها را گرفته و سازمان لیگ چشمش را به روی آن‌ها بسته است، باید با مسئله تبلیغات محیطی نیز روبه‌رو شد. اگر مدیران چشمانشان را باز کنند، می‌توانند مشاهده کنند که در همه دنیا، این تبلیغات برای باشگاه‌ها و متعلق به آن‌ها است. چرا در چنین اوضاعی که بیشتر باشگاه‌ها با مشکلات مالی بسیاری روبه‌رو هستند؛ همچنین از صدا و سیما تا دیگر نهاد‌ها هر کدام سودشان را از فوتبال می‌برند، این حق را به باشگاه‌ها نمی‌دهند تا اوضاعشان را سروسامان بخشند. به جای محرومیت‌های عجیب‌غریب لطف کنند و این حق را نه‌فقط به یک باشگاه خاص، بلکه به همه باشگاه‌ها بدهند تا از این فرصت استفاده کنند و در این زمینه‌ها بیشتر تلاش کنند تا فوتبالمان قدری بوی حرفه‌ای‌گری به خود بگیرد.

وزارت ورزش مشغول چیست؟

هنگامی‌ که حمید سجادی به‌عنوان فردی از جامعه ورزش، گزینه اصلی برای این وزارتخانه بود، بسیاری ازورزشکاران از او حمایت کرده و او را شخصیتی می‌دانستند که از خود جامعه ورزش است و می‌تواند بسیار مفید باشد؛ اما طی این مدت که از وزارت سجادی می‌گذرد، جز کمک به تیمی‌ که برای نتیجه نگرفتنش بهانه می‌آورد، چه کردند؟ در حالی که دیگر تیم‌ها به دلیل مشکلات مدیریتی و مالی تا مرز نابودی پیش می‌روند، او در اولین اقدام بهترین مدیر عامل را برای این باشگاه انتخاب کرد و از جذب بازیکن خارجی تا موارد مالی طوری رفتار کرد که گویی دیگر باشگاهی جز این باشگاه وجود ندارد. در همین زمان تنها نماینده ایران که در لیگ قهرمانان آسیا بود؛ نه تاکنون مدیرعاملش انتخاب شده و نه بدهی‌هایش را پرداخته است. گویا سپاهان، پرسپولیس و دیگرتیم‌ها باید تاوان یک تیم را بدهند.
او در سخنرانی‌اش گفت: «مانمی‌توانیم فقط متمرکزبه استقلال و پرسپولیس باشیم؛ باید به دیگر ورزش‌ها نیز بپردازیم. آیا ایشان می‌توانند بگویند جز استقلال دیگر به چه پرداختند تا از ایشان تشکر کنیم.فوتبال ایران، اکنون در مرداب مشکلات در حال غرق شدن است و به قدری این مشکلات زیاد است که حسرت می‌خوریم چرا این گونه شد؛ اما فعلا چاره‌ای نیست و باید صبرکرد و دید دیگر چه شاهکار‌هایی رخ خواهد داد و چه خواهد شد؛ هر چند این فوتبال فقط برای هواداران مهم است.»

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.