آسیاب؛ معماری ازیاد رفته

تاب «آسیاب معماری از یاد رفته (با مروری بر آسیاب‌های اصفهان)» کوششی است جهت معرفی و شناساندن آسیاب به عنوان یکی از آثار با ارزش تاریخ ومعماری ایرانی.  نبود اسناد و مدارک کافی نوشتاری در مسیر مطالعه و شناخت معماری آسیاب، نگارنده کتاب را بر آن داشت تا علاوه بر مطالعات کتابخانه‌ای، بسیاری از اطلاعات تاریخی و کالبدی مورد نیاز خود را از طریق مطالعات میدانی، مصاحبه شخصی با افراد مطلع و تحلیل‌های مربوطه به آن‌ها به‌دست آورد که این مهم نیازمند صرف زمان زیادی بوده است.

چهارشنبه ۰۵ آبان ۱۴۰۰

در این پژوهش، ریشه‌یابی، دسته‌بندی، تاریخچه پیدایش، گونه‌شناسی آسیاب‌ها، شناخت ارزش‌های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی آسیاب و معرفی اجزا و عملکرد آن مورد توجه قرار گرفته است. این کتاب در پنج فصل تدوین شده است:
 در فصل اول ریشه‌یابی و ریشه‌شناسی لغوی آس و آسیاب مورد بررسی قرار گرفته است. فصل دوم گونه‌شناسی و شناخت آس‌ها را که یکی از کهنه‌ترین اختراعات صنعتی و قدمتی همراه با پیدایش آدمی در تاریخ بشر دارد، شامل می‌شود و در آن، به طبقه‌بندی آس‌های ایرانی مثل آس انسانی (انرژی ماهیچه‌ای دست و پای انسان) آس حیوانی (انرژی ماهیچه‌ای حیوانات)، آسیاب (آس آبی و آس بادی و برقی) پرداخته شده است.
در فصل سوم شناخت اجزا و عملکرد آسیاب، نحوه عملکرد آسیاب‌های چرخ عمودی و چرخ دنده مورد بررسی محققانه قرار گرفته است.
در فصل سوم، شناخت ارزش‌های فرهنگی، اجتماعی واقتصادی آسیاب، آسیاب در ادبیات، بررسی آسیاب در شعر، ضرب المثل، چیستان و همچنین داستان‌های پیرامون آسیاب در بازی کودکان پرداخته شده است. شناخت ارزش‌های اجتماعی، اقتصادی، قوانین و حقوق مربوط به آسیاب و آسیابان از دیگر مواردی است که در این فصل مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته است. در فصل پنجم نگاهی به آسیاب‌های اصفهان، منابع آب اصفهان و معرفی آسیاب‌های موجود در اصفهان دارد و از آنجایی که بخشی از این معماری ارزشمند متعلق به اصفهان بوده، به موضوع آسیاب‌های اصفهان، تأکید بیشتری شده است.
در پایان لازم به توضیح است که مطالعات‌میدانی و برداشت از قطعات باقی‌مانده معماری و جزئیات آسیاب‌ها، تصویربرداری و استفاده از نرم افزارهای مناسب، بخشی از این پژوهش را به خود اختصاص داده است.
این اثر در سال 1398 و با قلم تارا رادی در 166 صفحه، چاپ و در اختیار علاقه مندان قرار گرفته است.
جهت دریافت کتاب با واحد انتشارات سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی به شماره 32231086 تماس حاصل فرمایید.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.