ایمنی جمعی به چه معناست و چطور می‌‌توان به آن دست یافت؟

اصطلاح ایمنی جمعی به این معناست که درصد کافی از یک جامعه در برابر یک عامل بیماری‌‌زا مصونیت پیدا کرده باشند تا بتوان جلوی شیوع آن بیماری را در جمعیت موردنظر گرفت. برای اینکه مفهوم ایمنی جمعی را بهتر درک کنید، تصور کنید جرقۀ آتشی در دشتی زده شود. اگر این دشت خشک و پر از علف‌‌های هرز باشد، آتش به‌‌سرعت در آنجا شعله‌‌ور می‌‌شود و گسترش پیدا می‌‌کند؛ اما اگر به‌‌خوبی به این دشت رسیدگی شده باشد و به‌‌طور منظم آبیاری و هرس شده باشد، آتش کم‌‌کم ضعیف و ضعیف‌‌تر می‌‌شود و درنهایت هم خاموش خواهد شد. در چنین شرایطی، اگر در آینده زغال نیم‌‌سوزی به این دشت راه پیدا کند، احتمال شعله‌‌ور شدن آن بسیار کمتر خواهد بود.

دوشنبه ۱۷ آبان ۱۴۰۰

این زغال‌‌های نیم‌‌سوز خیلی به سارس-کوو-2 شباهت دارند، ویروسی از دستۀ ویروس‌‌های کرونا که باعث بروز بیماری کووید-19 می‌‌شود.
ازلحاظ نظری، می‌‌توان یا از طریق ابتلا به بیماری و حصول بهبودی و یا از راه واکسیناسیون به ایمنی جمعی دست یافت. خطری که در دستیابی به ایمنی جمعی از راه ابتلا به بیماری وجود دارد این است که افراد بسیاری جان خود را از دست خواهند داد یا مجبور می‌‌شوند با مشکلات و ناتوانی‌‌هایی که پس از بهبود برایشان پیش می‌‌آید، سر کنند. علاوه بر این، پژوهش‌‌ها نشان داده است که پاسخ ایمنی حاصل از ابتلا به بیماری نمی‌‌تواند همیشه در برابر کووید-19 و گونه‌‌های در حال تکامل آن، مصونیت درازمدتی که به‌‌اندازۀ کافی قوی باشد ایجاد کند؛ بنابراین، متخصصین بهداشت و سلامت عمومی همچنان توصیه می‌‌کنند که در برابر ویروس کرونا از واکسیناسیون استفاده شود تا بتوان به قوی‌‌ترین و قابل‌‌اعتمادترین سطح از مصونیت دست یافت.
وقتی همه‌‌گیری کووید-19 آغاز شد، دانشمندان به‌‌سرعت دست‌‌به‌‌کار شدند تا واکسن‌‌هایی تولید کنند که جوامع را در برابر این بیماری ایمن کند و به‌‌این‌‌ترتیب بتوان آتش شیوع ویروس کرونا را مهار کرد. دراین‌‌بین، تقریباً تمام کشورها مردم را به فاصله‌‌گذاری اجتماعی، ماسک زدن و دیگر اقدامات مرتبط با بهداشت همگانی ترغیب و یا رعایت این پروتکل‌‌ها را الزامی کردند.
متأسفانه اجرای منقطع و نامنظم این اقدامات با موج‌‌های گسترده و ظهور سویۀ بسیار مسری دلتا همراه شد و متخصصان سلامت و بهداشت عمومی را مجبور کرد در محاسبات و برآوردهای خود از شرایط رسیدن به ایمنی جمعی در برابر کووید-19 تجدیدنظر کنند.

چرا رسیدن به ایمنی جمعی مهم است؟

متخصصان سلامت عمومی توانستند با بهره‌‌گیری از تجربه‌‌های پیشین درزمینۀ برخی ارگانیسم‌‌های ایجادکنندۀ بیماری‌‌های تنفسی که به ویروس کرونای جدید شباهت دارند، برآوردهای موثق و دقیقی از شرایط موردنیاز برای رسیدن به آستانۀ پایین ایمنی جمعی در برابر کووید-19 داشته باشند. در ابتدا، باور متخصصان این بود که لازم است حدود 70 درصد از جمعیت واکسینه شوند تا بتوان به‌‌طور مؤثری شیوع ویروس سارس-کوو-2 را کند یا متوقف کرد.
اما با توجه به اینکه سویۀ دلتا همچنان به گسترش سریع خود در سرتاسر جهان ادامه می‌‌دهد، متخصصان این برآورد را مورد تجدیدنظر قرار دادند. در حال حاضر، متخصصین همه‌‌گیرشناسی و دیگر مقامات مسئول در حوزۀ سلامت و بهداشت همگانی در ایالات‌‌متحده تخمین می‌‌زنند که لازم است نزدیک به 90 درصد از جمعیت این کشور واکسینه شوند تا بتوان در برابر کووید-19 به ایمنی جمعی دست یافت.
رسیدن به ایمنی جمعی در برابر ویروس‌‌هایی مانند ویروس عامل فلج اطفال یا سرخک و درنهایت نیز حذف کامل این بیماری‌‌ها، در ایالات‌‌متحده مستلزم دهه‌‌ها آموزش و اجرای برنامه‌‌های متعدد واکسیناسیون بوده است؛ اما با توجه به اینکه تعداد موارد جدید ابتلا به کووید-19 در این کشور همچنان به‌‌طور روزانه به ده‌‌ها هزار نفر می‌‌رسد، روشن است که کووید-19 ماندنی خواهد بود.
چندین دلیل وجود دارد که نشان می‌‌دهد رسیدن به ایمنی جمعی در برابر کووید-19 قدری زمان خواهد برد. در حال حاضر، واکسن‌‌های کووید-19 فقط برای برخی گروه‌‌های سنی و نه تمام افراد، مجوز تزریق را دریافت کرده‌‌اند. برای اینکه درک بهتری از این مسئله داشته باشید، باید بدانید که حدود 90 درصد از جمعیت ایالات‌‌متحده در دوران کودکی واکسن ام ام آر (MMR) یا سرخک، اوریون و سرخجه را دریافت می‌‌کنند و 93 درصد از جمعیت هم در برابر فلج اطفال واکسینه می‌‌شوند که هردوی این واکسن‌‌ها برای دهه‌‌ها بخشی از برنامۀ ایمن‌‌سازی معمول در دوران کودکی بوده است. ازآنجاکه کودکان بیش از 20 درصد از جمعیت ساکن در ایالات‌‌متحده را تشکیل می‌‌دهند، احتمالاً این کشور نمی‌‌تواند بدون اجرای واکسیناسیون گسترده در بین کودکان به ایمنی جمعی در برابر کووید-19 دست یابد، حتی اگر تمام بزرگ‌سالان واجد شرایط هم واکسینه شوند.
تا تاریخ 1 نوامبر 2021، تنها 67.8 درصد از کل جمعیت 12 سال به بالا در ایالات‌‌متحده که واجد شرایط لازم برای دریافت واکسن بوده‌‌اند، به‌‌طور کامل واکسینه شده‌‌اند. متخصصین این ضعف را به عوامل متعددی ازجمله تردید نسبت به واکسن و سیاسی شدن موضوع همه‌‌گیری نسبت داده‌‌اند.
البته روشن است که هیچ واکسنی ایدئال و بی‌‌نقص نیست. این امکان وجود دارد که افراد واکسینه‌‌شده هم به ویروس کرونا آلوده شوند. بااین‌‌حال، واکسن‌‌های کووید-19 همچنان به‌‌طور مؤثری موارد ابتلای شدید به این بیماری را کاهش می‌‌دهند. به‌‌علاوه، پژوهش‌‌ها نشان می‌‌دهد که ممکن است نرخ انتقال ویروس توسط افرادی که پس از واکسیناسیون به کووید-19 مبتلا می‌‌شوند، در مقایسه با افراد واکسینه‌‌نشده، پایین‌‌تر باشد.


این مطلب ترجمۀ مقاله‌‌ای است با عنوان “What is herd immunity? A public health expert and a medical laboratory scientist explain” که در تاریخ 3 نوامبر 2021 در وب‌‌سایت کانورسیشن (theconversation.com) منتشر شده است. این سازمان رسانه‌‌ای می‌‌کوشد نتایج پژوهش‌‌ها و مقالات منتشرشده توسط محققان، متخصصین و دانشگاهیان در حوزه‌‌های مختلف را در دسترس عموم قرار دهد.

 

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.