پنجره واحد برای کارآفرینان اصفهانی

گزارش اصفهان‌زیبا از نشست خبری اعلام برنامه‌های هفته کارآفرینی اصفهان

نشست خبری اعلام برنامه‌های هفته کارآفرینی اصفهان در محل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اصفهان برگزار شد. در این نشست فرهنگ‌سازی برای انتقال تفکر کارآفرینی و تقویت روحیه کارآفرینی اصلی‌ترین وظیفه کانون کارآفرینی اصفهان اعلام شد و متولیان حاضر در این نشست، کانون کارآفرینی اصفهان را در قالب یک پنجره واحد که میان کارآفرینان اصفهانی با مسئولان استانی و کشوری ارتباط برقرار می‌کند معرفی کردند. طی برگزاری این نشست برنامه‌هایی که این کانون در هفته جهانی کارآفرینی در دستور کار قرار داده نیز نام برده شد.

سه شنبه ۱۸ آبان ۱۴۰۰

در ابتدای این نشست رئیس کانون کارآفرینی اصفهان اظهار کرد: این کانون دارای 12 عضو است که شش عضو کانون را کارآفرینان و شش عضو دیگر را نهادهای دولتی همچون صمت، جهاد کشاورزی و شهرک علمی و تحقیقاتی تشکیل می‌دهند.
مهدی شیخ سجادیه تصریح کرد: فصل نوینی در کارآفرینی در سطح دنیا رقم خورده است؛ اهمیت‌دادن به مقوله کارآفرینی یکی از وجه تمایزات کشورهای توسعه‌یافته در مقایسه با کشورهای جهان سوم است؛ البته ما امیدوار هستیم در کشورمان به صورت اصولی به بخش خصوصی توجه شود و اعتماد به خصوصی‌ها بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

ایجادبستری برای ورود اقشار جامعه به مقوله کارآفرینی

شیخ سجادیه گفت: هیئت مدیره جدید کانون چهار ماهی است که فعالیت جدید خود را شروع کرده است و هدف ما در این کانون این است که بستری فراهم کنیم تا تمامی اقشار جامعه به حوزه کارآفرینی معرفی شوند و رشد کنند.
او ادامه داد: برنامه‌های کانون در چهار گروه ساختاری، توسعه‌ای، مالی، مطالعاتی و آموزشی در نظرگرفته شده است؛ تقویت درگاه‌های اطلاع‌رسانی را در دستور کار قرار دادیم و رویکرد ما این است که کانون پنجره واحد ارتباط کارآفرینان با مسئولان استان باشد.
رئیس کانون کارآفرینی اصفهان بیان کرد: هر سازمان دولتی و نیمه‌دولتی که ساختار کارآفرینی و فضای کار اشتراکی راه‌اندازی می‌کند، به جز اسراف اموال بیت‌المال کار چندان سودمند و نتیجه‌بخشی ارائه نمی‌کنند؛ ولی بخش خصوصی این توانمندی را دارد که در جهت تقویت روحیه کارآفرینی و رشد کارآفرینان قدم بردارد. شیخ سجادیه اذعان کرد: هدف نخست ما معرفی کانون کارآفرینان اصفهان است تا شهروندان با فعالیت‌های این کانون آشنا شوند، در کانون کارآفرینان اصفهان تلاش می‌کنیم تا روحیه کارآفرینی را در کودکان تقویت کنیم، تفکر کارآفرینی را رشد می‌دهیم و در این راستا با دانشگاهیان تعامل برقرار می‌کنیم.
او خاطرنشان کرد: کارآفرینی به معنی خلق و نوآوری و تبدیل ایده به محصول و سپس مجاب‌کردن دولت برای خریداری این محصولات به شمار می‌رود که در این زمینه نتوانسته‌ایم مانند کشورهای توسعه یافته عمل کنیم.

کارآفرینی در تصمیم‌گیری‌ها جدی گرفته نمی‌شود

در ادامه دبیر کانون کارآفرینی اصفهان اظهار کرد: کارآفرینی در گفتمان‌ها رایج است؛ ولی در تصمیم‌گیری‌ها بحث کارآفرینی هنوز جدی گرفته نشده است. این در حالی است که در دنیا کارآفرینان تأثیرات قابل توجهی روی بخش‌های مختلف داشته‌اند و تغییرات عمده اقتصادی در کشورهای تــوسعه‌یــافته مـــدیون تــلاش‌هـــای کارآفرینان است.
فرهاد رحیمی تصریح کرد: سیستم مدیریت دولتی چارچوب‌های سخت و محکمی برای افراد در نظر می‌گیرد که مانع از پرورش روحیه خلاق افراد می‌شود؛ ضمن اینکه محصولاتی که شرکت‌های دولتی و نیمه‌دولتی ارائه می‌کنند، تفاوت محسوسی با یکدیگر ندارند و این در حالی است که در کشور ما سال‌های زیادی است که اقتصاد دولتی حکم‌فرماست.
رحیمی بیان کرد: دولت‌ها باید سیــاست‌گذار و مجری بــاشند و فعالیت‌های اقتصادی را به بخش خصوصی واگذار کنند؛ چون خصوصی‌ها توانــمندی زیــادی را برای پیشبرد فعالیت‌ها و توسعه امورات دارند.
 دبیر کانون کارآفرینی اصفهان خاطرنشان کرد: طی هفته جهانی کارآفرینی در اصفهان برنامه‌هایی همچون تأمین مالی، آموزش، کارآفرینی و مسئولیت اجتماعی، شهر هوشمند و شهر کارآفرین، شروع عملیات اجرایی کارخانه نوآوری اصفهان، کارآفرینی بانوان، جوانان و توسعه پایدار، رونمایی از کتاب و گفت‌وگو با ناشران را در دستور کار قرار  داده‌ایم.
رحــیمی با اشــاره به اصلی‌ترین چالش‌های کارآفرینی بیان کرد: قوانین دست‌و‌پاگیر و بوروکراسی‌های اداری اصلی‌ترین چالش کارآفرینان به شمار می‌رود؛ به گونه‌ای که کارآفرینان وقت زیادی را برای طی‌کردن مسیر پیچیده بوروکراسی‌های اداری باید طی کنند.

فرهنگ‌سازی اصلی‌ترین وظیفه کانون است

عضو هیئت‌مدیره کانون کارآفرینان اصفهان نیز در پاسخ به پرسش اصفهان‌زیبا درباره اقدامات و تعاملات این کانون برای حمایت‌های مالی، تجاری‌سازی ایده‌ها و بازاریابی کارآفرینان اصفهانی گفت: حمایت‌های مالی و تجاری‌سازی ایده‌ها هم جزو وظایف کانون‌های کارآفرینی است؛ ولی وظایف کانون کارآفرینی اصفهان بیشتر حول فرهنگ‌سازی و پرورش روحیه کارآفرینی می‌چرخد.
فرحنار علیزاده بیان کرد: نسل جدید کمتر زیر بار مسئولیت می‌روند و به نوعی آماده‌خور شده‌اند؛ بنابراین ما به دنبال این هستیم که تفکر کارآفرینی را تقویت کنیم و با فرهنگ‌سازی در این خصوص افراد را برای کارآفرینی پرورش دهیم.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.