برای اصفهانتان ایده‌پردازی کنید

معاون فرهنگی شهردار در نشست با نوجوانان فعال و نخبه اصفهان: از ایده‌های ناب و قابل‌تحقق نوجوانان استقبال می‌کنیم

سالن کنفرانس کتابخانه مرکزی اصفهان که تا به حال نشست‌های مختلفی را به چشم دیده، این بار میزبان نشستی متفاوت با حضور نوجوانان بود و معاون فرهنگی شهردار اصفهان در نشستی پای صحبت و دغدغه‌های نوجوانان اصفهانی نشست. تعدادی از نوجوانان پرشور و پرانرژی که در سال‌های اخیر در برنامه‌های گوناگون خانه نوجوان از جمله کانون‌های به وقت نوجوانی، منظومه ستارگان درخشان، برنامه همودو، رویداد نوجوان کارآ و... شرکت کرده یا تولید آن‌ها به دست خودشان رقم خورده بود با حضور در این نشست، دغدغه‌ها و درخواست‌های خود را با مجتبی شاه‌مرادی معاون فرهنگی شهردار و رئیس سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری، مهدی تمیزی معاون فرهنگی هنری و سیدصالح خشوعی رئیس اداره فرهنگی این سازمان و صفیه‌سادات موسویان مسئول خانه نوجوان در میان گذاشتند.

چهارشنبه ۱۹ آبان ۱۴۰۰

این دغدغه‌ها، پیشنهادها و انتقادها موضوعات گوناگونی را شامل می‌شد: از درخواست برای دیده‌شدن و اعتماد بیشتر مسئولان شهر به نوجوانان تا کمبود امکانات تفریحی و ورزشی مخصوص نوجوانان در شهر؛ از نوجوان توان‌خواهی که مشکلات خود برای شرکت در کلاس‌های هنری را مطرح و درخواست کرد تا زمینه و امکانات برای حضور توان‌خواهان در شهر و کلاس‌های هـــنری و فـــرهنــگی هم فـــراهم شود. تعدادی از نوجوانان به کمبود تولید برنامه، فیلم و کتاب مخصوص نوجوانان اشاره کردند و چند نفر هم روی مشکل کم‌اهمیت‌بودن پرورش در کنار آموزش در مدارس دست گذاشتند و اینکه خلأ آموزش‌های عملی و کاربردی در کنار آموزش‌های تئوری به چشم می‌خورد.

دغدغه‌ها و گلایه‌های نوجوانان شهر چیست؟

یکی از نوجوانان از اهمیت‌ندادن به ورزشکاران و هنرمندان نوجوان گلایه کرد و اینکه وقتی نوجوان در کشور متولی ندارد، نوجوانان بــه‌جای پرورش اســتــعدادهـــای خــود عمــرشــان را به بــطالت می‌گذرانند. یکی از حاضران درخواست کرد امکانات بیشتری به توسعه ورزش همگانی در شهر اصفهان اختصاص یابد و به رشته‌هایی که نوجوانان به آن‌ها علاقه دارند هم اهمیت داده شود. چند نفر از دختران نوجوان دغدغه خود درباره نوجوانان آسیب‌پذیر حاضر در کانون اصلاح و تربیت و وضعیت کودکان کار را مطرح کردند و اینکه برنامه‌ها و امکانات شامل حال نوجوانان تمام مناطق شهر شود.
یکی دیگر از حاضران به ضرورت آموزش سواد رسانه به نوجوانان اشاره کرد تا در عصری که نوجوانان با فضای مجازی بسیار سروکار دارند از آسیب‌های آن مصون بمانند. هدفمند‌شدن جشنواره‌هایی که برای نوجوانان برگزار می‌شود، رها‌نکردن استعدادهای برتر و استفاده از آن‌ها در عرصه‌های گوناگون، تقدیر از نوجوانان نخبه فرهنگی، هنری و حمایت از آن‌ها و استفاده از ایده‌های نوجوانان نیز سایر محورهای سخنان نوجوانان شرکت‌کننده بود.
وضعیت زاینده‌رود و مطالبه‌گری درباره آن نیز دغدغه مهم یکی از نوجوانان شرکت‌کننده در این نشست بود؛ آنجا که تأکید کرد آینده نوجوانان اصفهانی و زندگی در این شهر به جریان دائمی این رودخانه گره خورده است.

مهارت خودیادگیرندگی را در خود تقویت کنید

در ادامه مجتبی شاه‌مرادی، معاون فرهنگی شهردار و رئیس سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان ضمن تشکر از مطالبه‌گری نوجوانان شرکت‌کننده، تأکید کرد آن بخش از مطالبات نوجوانان که جزو وظایف اوست را حتما مدنظر قرار می‌دهد و درباره مطالباتی که در حیطه وظایف و اختیارات او نیست هم، آن‌ها را در قالب مکاتباتی با مسئولان ذی‌ربط در میان می‌گذارد.
او خطاب به نوجوانان گفت: اگر بنشینیم تا دیگران دست ما را بگیرند تا کاری انجام دهیم، هیچ کاری را نمی‌توانیم به پیش ببریم. کارشناسان چند سال است که بر مهارت «خود یادگیرندگی» در جوامع مختلف تأکید دارند و از نظر این خبرگان کسی که چنین مهارتی نداشته باشد و تشخیص ندهد که به چه آموزش‌هایی نیاز دارد، بی‌سواد محسوب می‌شود؛ پس این ویژگی را در خود تقویت کنید. او با بیان اینکه خوشبختانه در این نشست با نوجوانان باسوادی طبق شاخص سازمان ملل گفت‌وگو دارم، افزود: منتظر من و امثال من نمانید؛ چون سال‌های نوجوانی و جوانی به سرعت می‌گذرد و باید طوری از این سال‌ها استفاده کنید که در بزرگ‌سالی حسرت نخورید.

برای شهر ایده‌پردازی کنید

معاون فرهنگی شهردار اصفهان چند توصیه هم برای نوجوانان داشت؛ اینکه قدر اصفهان به‌عنوان یکی از دوست‌داشتنی‌ترین و بهترین شهرها برای زندگی را بدانند، به عرصه ایده‌پردازی برای شهر وارد شوند و ویژگی نقدپذیری را در خود تقویت کنند. شاه‌مرادی با بیان اینکه از ارائه ایده‌های ناب و قابل‌تحقق برای رشد اصفهان از سوی نوجوانان استــقــبال مــی‌کنــیم، ادامه داد: درک مــحضر شهر عزیزی مــانند اصــفهان مــمکن نیــست؛ مـــگر اینکه با پیشینه و هویت آن آشنا شوید. او در پاسخ به دغدغه یکی از نوجوانان درباره حمایت از ورزشکاران تأکید کرد وظیفه شهرداری در این حوزه بیشتر حمایت از ورزش هــمــگانی است و مــحــدودیــت شهرداری برای حمایت از ورزش قهرمانی نیز به معنای بی‌توجهی نیست.

تلاش می‌کنیم شهر برای همه زیست پذیر باشد

او درباره موضوع کودکان کار، با بیان اینکه مسائل اجتماعی چندوجهی است و نباید یک‌بعدی به آن‌ها نگاه کرد، اظهار داشت: بخشی از مسئولیت مرتبط با کودکان کار بر عهده شهرداری است و تلاش می‌کنیم این وظیفه را به نحو احسن انجام دهیم. رئیس سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان با اشاره به اجرای طرح کلاس شهر برای ارائه آموزش‌های شهروندی به کودکان و نوجوانان تصریح کرد: سازمان تلاش می‌کند برنامه‌های متنوعی برای مخاطبان گوناگون خود داشته باشد.
او درباره مطالبات توان‌خواهان خاطرنشان کرد: تلاش می‌کنیم شهر برای همه زیست‌پذیر باشد. اقدامات خوبی هم در این حوزه انجام شده که البته کافی نیست و تلاش می‌کنیم هم در حوزه برنامه‌ها و هم در حوزه فضاها و مراکز، مطالبات توان‌خواهان را بیشتر مدنظر قرار دهیم. سیدصالح خشوعی، رئیس اداره امور فرهنگی سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان نیز در این نشست با اشاره به برگزاری نشست‌های فصلی نوجوانان با مدیران فرهنگی شهر از تداوم این نشست‌ها در فصول آینده خبر داد.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.