تجهیزات GNSS برای اداره بهتر شهر

آیین رونمایی از تجهیزات و گیرنده‌های مدرن شهرداری برگزار شد

آیـین رونمایی از تجهیزات و گیرنده‌های مدرن و دقیق چند فرکانس GNSS با حضور معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری اصفهان و اعضای شورای شهر در مهمان‌سرای منطقه10 شهرداری برگزار شد. معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری اصفهان در این آیین گفت: شهردار اصفهان بر موضوع شهر هم‌گرا تأکید دارد و ما نیز درصددیم این موضوع را بین‌سازمانی و درون‌سازمانی پیگیری کنیم تا با این کار کیفیت زندگی شهروندان را ارتقا دهیم.

شنبه ۲۹ آبان ۱۴۰۰

سعید ابراهیمی افزود: اگر بتوانیم از این الگو به درستی پیروی کنیم در ابعاد اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و زیست‌محیطی به نتایج مطلوبی خواهیم رسید، پس این موضوع باید مدنظر قرار بگیرد؛ سیستم‌های آب، انرژی، زباله و هوشمندسازی شهر نیز در الگوی شهر هم‌گرا امری مهم است که باید به آن بپردازیم. او با اشاره به اینکه GIS یکی از مباحثی اسـت که در حکمروایی شهـری تأثیرگذار است، تصریح کرد: ابعاد مختلفی در موضوع شهر هم‌گرا وجود دارد که حکمروایی شهری یکی از این مباحث مهم است که همه ما باید به صورت ویژه به آن توجه کنیم تا به حکمروایی خوب شهری دست یابیم.
معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری اصفهان خاطرنشان کرد: اگر به موضوع حکمروایی شهری توجه شود، شاهد اعتماد شهروندان و در نتیجه مشارکت مردم در مباحث شهری خواهیم بود؛ البته در این راستا پاسخ‌گویی نیز باید در اولویت کار قرار گیرد. ابراهیمی ادامه داد: ادغام GIS با بخش‌های مختلف از جمله املاک شهری برای شفاف‌سازی به مدیریت شهری کمک خواهد کرد.
او با اشاره به اینکه اگر GIS با موضوع کنترل پروژه‌ها درهم‌تنیده شود شاهد ارتقای کیفیت پروژه‌ها خواهیم بود، خاطرنشان کرد: ادغام این سامانه با نقشه‌های شهری باعث اعتماد شهروندان و مشارکت آن‌ها خواهد بود؛ پس باید این موضوع را همیشه مدنظر قرار دهیم؛ چراکه GIS یک ابزار کارآمد برای رسیدن به الگوی شهر هم‌گراست.
معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری اصفهان ادامه داد: تاکنون هفت دستگـاه GPS از یک شرکـت دانش‌بنـیــان ایرانی خریداری شده که قیمت هرکدام از این دستگاه‌ها حدود ۵۴ میلیون تومان است و اگر به‌طورکلی بخواهیم اعتبار آن را پیش‌بینی کنیم حدود ۹۱۶ میلیون تومان برای خرید این تجهیزات در نظر گرفته شده است. هزینه پیش‌بینی‌شده این GPS حدود یک‌سوم مشابه چینی آن است و اگر قصد داشتیم GPS RTK را که یک محصول اروپایی است، خریداری کنیم باید حدود شش برابر بیشتر از این اعتبار هزینه می‌کردیم. این اقدام صرفه اقتصادی را نیز به همراه دارد.

نصب پلاک‌های پستی هوشمند در سه منطقه

مدیرعامل سازمان فاوای شهرداری اصفهان در ادامه این آیین گفت: اگر به ۲۰ سال گذشته برگردیم، متوجه می‌شویم که اطلاعات مکانی برای شهروندان ملموس نبود و شهروندان آشنایی کامل با این موضوع نداشتند؛ اما در چند سال اخیر باتوجه به پیشرفت تکنولوژی این موضوع برای شهروندان جذاب‌تر شده و قابل‌بهره‌برداری است.
سیدحمیدرضا ابطحی تصریح کرد: اگر بخواهیم شهری هم‌گرا و هوشمند داشته باشیم باید سرمایه‌گذاری‌های خوبی را در فناوری‌های روز انجام دهیم تا بتوانیم خدمات درخوری به شهروندان ارائه دهیم. او گفت: در حال حاضر همه مجموعه‌های شهرداری در سامانه‌های مختلف فعال هستند و اهمیت‌دادن به GPS امری مهم است. مدیرعامل سازمان فاوای شهرداری اصفهان خاطرنشان کرد: ارائه خدمات شهری بر اساس مکان‌محوری و اطلاعات مکانی از جمله موضوع‌هایی است که باید به آن توجه شود؛ چراکه سرمایه‌گذاری در اطلاعات مکانی امری مهم محسوب می‌شود و نتایج و کارایی فراوانی به دنبال خواهد داشت. ابطحی گفت: امیدوارم در سال ۱۴۰۱ بودجه بیشتری برای حوزه اطلاعات مکانی و فضای کاری برای متخصصان مربوط با شرایط بهتر در نظر گرفته شود؛ چراکه با ایجاد فضای لازم به‌منظور ارائه امور مربوط به اطلاعات مکانی می‌توانیم خدمات بهتری به شهروندان ارائه کنیم. او با بیان اینکه در سال ۹۲ عکس‌برداری هوایی از سطح شهر انجام شد، اظهار کرد: به اعتقاد من هر پنج سال یک بار باید این موضوع انجام شود تا اطلاعات مکانی دقیقی از شهر داشته باشیم و نقطه‌ای را از دست ندهیم. در گذشته این پروژه متوقف شد؛ اما بودجه‌ای برای این طرح در سال ۹۹ و امسال در نظر گرفتیم و قراردادهای مربوط به آن را منعقد کردیم. در حال حاضر بخش زمینی این طرح به پایان رسیده و تنها بخش هوایی آن باقی مانده است.
مدیرعامل سازمان فاوای شهرداری اصفهان با اشاره به اینکه از اوایل دی، پوشش فضای سبز شهر کمتر می‌شود، خاطرنشان کرد: با توجه به کاهش این پوشش، بخش هوایی این پروژه را انجام می‌دهیم و با توجه به اینکه سه هواپیما برای عکس‌برداری هوایی در اختیار داریم حدود یک ماه برای انجام این طرح زمان نیاز داریم. شش میلیارد تومان بودجه برای این طرح در نظر گرفته شده است که امیدوارم بتوانیم در این مسیر موفق شویم و اقدامات تأثیرگذاری در این زمینه انجام دهیم. ابطحی با اشاره به پلاک‌های آبی اضافه کرد: یکی از اقداماتی که در سازمان فاوای شهرداری انجام شد توجه به این پلاک‌ها بود؛ چراکه این طرح بیش از ۱۰سال است که در بلاتکلیفی قرار دارد؛ دلیل اصلی این مسئله اختلاف‌نظر در این موضوع‌هاست و اکنون باتوجه به اقداماتی که انجام شد این مشکل حل شد. چنان‌که با همکاری شرکت پست و سازمان زیباسازی شهرداری، پلاک‌های پستی دارای QR CODE در مناطق ۸، ۱۰ و ۱۲ در حال نصب است. او ادامه داد: با توجه به QR CODE که روی پلاک‌های پستی قرار گرفته، اطلاعاتی در اختیار افراد قرار می‌گیرد که صحت‌سنجی و همسان‌سازی این کار با اداره پست هماهنگ شده است تا مشکلات آن رفع شود. اگر در این بین شاهد تغییراتی در اطلاعات پلاک‌های پستی بودیم دیگر نیاز به تغییر پلاک نیست و تنها باید اطلاعات آن در سامانه مربوط اصلاح شود. این کار باعث می‌شود تا دیگر شهروندان برای اعلام مکان زندگی خود به دیگران دچار مشکل نشوند و بتوانند آدرس دقیق محل سکونت خود را به افراد اطلاع دهند؛ البته برای به نتیجه رسیدن بهتر این موضوع باید اداره پست برای پیشرفت این طرح در صحنه حاضر شود و با تمام تلاش خود اقدامات لازم را انجام دهد.

نصب و راه‌اندازی چهار ایستگاه دائمی GIS در سطح شهر

مدیرعامل سازمان فاوای شهرداری اصفهان اظهار کرد: سال ۹۵ چهار ایستگاه دائمی GIS در سطح شهر شامل مناطق ۱۳، ۱۲، ۱۴ و سالــــن اجلاس نـصــب و راه‌انـــدازی شـــد. همچنین برای نشان‌دادن دقیق‌تر نقشه‌ها ۱۷ دستگاه GPS از یک شرکت دانش‌بنیان ایرانی خریداری شد که ۱۵ دستگاه آن در آینده در مناطق ۱۵گانه شهرداری، سازمـان فـاوا و معاونت برنامه‌ریزی نصب می‌شود. این طرح، اطلاعاتی کامل درباره المان‌های سطح شهر از جمله نیمکت‌ها، سطل‌های جمع‌آوری پسماند، ایستگـاه‌هـــــای اتوبوس و مترو در اختیار ما قرار می‌دهد که این موضوع بر تصمیم‌گیری‌ها نیز تأثیرگذار است.

اطلاعات مکانی یکی از نیازهای اصلی شهرداری است

در ادامه رئیس کمیسیون پایش، نظارت و توافقات شورای اسلامی شهر اصفهان ضمن تبریک روز GIS گفت: در شهری زندگی می‌کنیم که در یک ماه، حدود 1000 شهروند آن شهید و تشییع شدند. شهدا گام‌هایی برداشتند و جان خود را فدا کردند تا ما در آرامش باشیم، پس ضروری است ما به‌عنوان مسئولان شهر با نهایت توان به مردم خدمت کنیم؛ چراکه در حال حاضر مردم در شرایط سختی قرار دارند.
احمدرضا مصور تصریح کرد: سیستم اطلاعات مکانی، یکی از نیازهای اصلی شهرداری اصفهان محسوب می‌شود و قطعا وجود این سیستم برای این سازمان ضروری است و در آگاهی برای اطلاعات دقیق شهر تأثیر چشمگیری دارد. او ادامه داد: قطعا تکیه به GIS بسیاری از چالش‌های شهرداری را رفع خواهد کرد. نقطه‌گذاری، نقشه‌برداری و رصد وضعیت موجود و تحولات شهری باید در کنار هم انجام شود؛ چراکه همه این موضوع‌ها از عوامل و اجزای سیستم اطلاعات مکانی هستند تا بتوانیم به اهداف مدنظر خود در این راستا برسیم.
رئیس کمیسیون پایش، نظارت و توافقات شورای اسلامی شهر اصفهان ادامه داد: شهرداری اصفهان در این راستا پیشرفت کرده است؛ چراکه شهرداری در گذشته از ارتش نقشه‌های لازم را دریافت می‌کرد و برای این موضوع با چالش‌های زیادی مواجه بود؛ اما درحال حاضر با مجهزشدن این نهاد به سیستم اطلاعات مکانی می‌توانیم بسیاری از مشکلات را برطرف کنیم.
مصور خاطرنشان کرد: برای پیشرفت مدیریت شهری و ارائه خدمت‌رسـانــی بهتر و دقیق‌تر بـایـد بـه مـوضــوع اطلاعات مکانی که یکی از مسائل مهم شهر است، بپردازیم. او با اشاره به اینکه پرداختن به امور تخصصی برای مدیریت شهری اصفهان از اهمیت زیادی برخوردار است، گفت: باید شرایط لازم را برای متخصصان و کارشناسان این بخش تخصصی فراهم کنیم تا شاهد پیشرفتی چشمگیر در این حوزه‌ها باشیم.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.