یک جام‌جهانی در اصفهان!

ورزشکاران زورخانه‌ای هشت کشور جهان، دی ماه به نصف‌جهان سفر می‌کنند

مسابقات جـام‌جـهـانــــی ورزش‌های زورخانه‌ای و کشتی پهلوانی، دی ماه سال جاری با حضور هشت تیم خارجی، تیم ملی و تیم منتخب استان به میزبانی اصفهان برگزار خواهد شد. در نشست خبری این رویداد که روز گذشته به میزبانی تالار افتخارات سرای ورزشکاران برپا شد، مدیرکل ورزش و جوانان استان اصفهان ابراز امیدواری کرد این شهر در سایه همدلی و وفاق جامعه ورزش بتواند میزبان خوبی برای مسابقات جام جهانی ورزش زورخانه‌ای باشد.

سه شنبه ۰۲ آذر ۱۴۰۰

سیدمحمد طباطبایی، ورزش زورخانه‌ای را یک رشته اصیل ایرانی دانست که پیوند نزدیکی با اصفهان به‌عنوان پایتخت فرهنگ و تمدن اسلامی دارد. او با بیان اینکه ترویج فرهنگ جوانمردی تأکید مسئولان کشوری است، میزبانی از این رویداد بین‌المللی را در راستای سیاست‌های اداره کل و اهداف فرهنگی عنوان کرد.
محسن مهرعلیزاده، استاندار سابق اصفهان و رئیس فدراسیون بین‌المللی ورزش‌های زورخانه‌ای و کشتی پهلوانی نیز گفت: سال 83 و در زمان مسئولیتم در سازمان تـربـیـت‌بـدنــی، در جـهــت توسعه فرهنگ ورزش زورخانه‌ای، با حضور ۲۲ نفر از رؤسای کمیته‌های ملی المپیک کشورهای مختلف در تهران این فدراسیون پایه‌گذاری شد.
او با اشاره به قدمت ورزش زورخانه‌ای، نبود قانون مدون درباره این رشته را نقصی عنوان کرد و از مکتوب‌شدن قوانین و مقررات این ورزش با حضور اساتید و قهرمان بزرگ این رشته طی مدت دو سال خبر داد.
به گفته مهرعلیزاده، در حال حاضر ۸۶ کشور ورزش‌های زورخانه‌ای و کشتی پهلوانی را می‌شناسند؛ اما در 25 کشور، فدراسیون ملی ثبت‌شده وجود دارد که تحت نظارت و حمایت کمیته ملی المپیک و وزارت ورزش و جوانانشان فعالیت دارند.
آن‌طور که رئیس فدراسیون بین‌المللی ورزش‌های زورخانه‌ای بیان کرد، مسابقات قهرمانی جهان، هر دو سال یک‌بار بین چهار قاره آسیا، آفریقا، اروپا و آمریکا به شکل منظم و مشخصی برگزار می‌شود و رقابت‌های جام جهانی نیز ویژه تیم‌های منتخب جهان است.
او به میزبانی شهرهای مشهد، تبریز و بجنورد در ادوار گذشته مسابقات جهانی ورزش‌های زورخانه‌ای اشاره کرد و گفت که در زمان استانداری‌اش در اصفهان، در نظر داشته این رقابت‌ها را در این شهر برگزار کند؛ اما پس از کنار رفتن از مسئولیت، چون فکر می‌کرده اصفهان نمی‌تواند میزبان خوبی باشد، میزبانی به شهر بجنورد رسیده است.
مهرعلی باران‌چشمه، رئیس فدراسیون ورزش‌های زورخانه‌ای و کشتی پهلوانی استان اصفهان، دیگر مهمان این نشست خبری بود که در ابتدای صحبت‌هایش با تبریک هفته بسیج، به ذکر خاطره‌ای از سردار کوثری از ورزش باستانی شهید ابراهیم هادی در جبهه پرداخت.
او با بیان اینکه جلسات متعددی با فدراسیون بین‌المللی برگزار شده، از ضرورت تعامل بین این دو نهاد و تلاش برای توسعه ورزش زورخانه‌ای در دنیا سخن گفت.
باران‌چشمه برگزاری مسابقات داخلی و برون‌مرزی را راهکاری برای توسعه این ورزش عنوان کرد و گفت: اصفهان از گذشته همواره یک میزبان خوش‌نام در عرصه رقابت‌های ورزشی بوده و طی هماهنگی‌های انجام‌شده، میزبانی جام جهانی به این استان واگذار شده است.
در ادامه این نشست، خبرنگاران حاضر به طرح پرسش از مسئولان پرداختند. مهرعلیزاده در پاسخ به پرسش خبرنگار اصفهان‌زیبا درباره کیفیت این مسابقات در حد یک رویداد بین‌المللی و راهکار فدراسیون بین‌المللی و فدراسیون ملی در این خصوص گفت: با توجه به اینکه ایران بنیان‌گذار این رشته است، طبیعی است که برتر از سایر کشورها باشیم، ولی سطح کیفی تیم‌های غیر ایرانی پایین نیست؛ زیرا تمرین داشتند و تورنمنت برگزار کردند. همه به خاطر کرونا دو سال از ورزش دور بودیم؛ اما تلاش شده از طریق آنلاین، در جریان تمرین دیگر کشورها قرار بگیریم و پیش‌بینی ما برگزاری یک دوره جام جهانی با کیفیت است.
به گـفـتـــه او، کـشـورهــای هندوستان، بلاروس، کنیا، آذربایجان، گواتمالا، کوبا، عراق، کره‌جنوبی، بنگلادش، تیم ملی ایران و تیم منتخب اصفهان در این مسابقات حضور دارند و افتتاحیه روز 22 دی و اختتامیه نیز 28 دی برگزار می‌شود.
آن‌طور که مهرعلیزاده تأکید کرد، مسابقات جام جهانی در دو بخش ورزش زورخانه و کشتی پهلوانی انجام می‌شود؛ زیرا ورزش زورخانه‌ای و کشتی پهلوانی دو بال هم هستند و زورخانه مقدمه‌ای بر کشتی پهلوانی و تولید پهلوان است و پهلوان هم تربیت‌یافته زورخانه است و همواره این دو کنارهم بوده و هستند.
به گفته رئیس سابق سازمان تربیت‌بدنی، مسابقات زورخانه‌ای در بخش تیمی و در بخش مهارت‌های فردی شامل رشته‌های سنگ، کباده میل بازی، چرخ چمنی و میل‌گیری سنگین برگزار می‌شود. کشتی پهلوانی نیز در پنج وزن است که هر تیم از پنج ورزشکار زورخانه‌ای، سه کشتی‌گیر و یک سرپرست تشکیل شده است.
جلال زهرایی، رئیس هـیـئـت ورزش زورخانه‌ای و کشتی پهلوانـــی استان اصفهان نیز درباره محل برگزاری این مسابقات گفت که از سالن‌های 25 آبان و سالن شهدای مخابرات بازدید شده و هر دو سالن از استانداردهای لازم برخوردار هستند و یکی از آن‌ها برای میزبانی این رویداد بین‌المللی انتخاب می‌شود.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.