مقدمه ‌پاراالمپیکی‌شدن

اصفهانی‌ها در بازی‌های پاراآسیایی جوانان بحرین حضور پرتعدادی دارند

با تصمیم شورای المپیک آسیا، بازی‌های پارا آسیایی جوانان هر چهار سال یک‌بار با شرکت ورزشکاران معلول قاره کهن برگزار می‌شود. آغاز این رویداد از سال 2009 بوده و طی روزهای آینده چهارمین دوره آن به میزبانی بحرین برگزار می‌شود و ورزشکاران اصفهانی در رشته‌های مختلف حضور پرتعدادی را تجربه می‌کنند.

دوشنبه ۰۸ آذر ۱۴۰۰

کاروان ورزشی ایران که طی سه دوره اخیر به‌عنوان نایب‌قهرمانی این رویداد دست‌یافته است، با کاروانی 165نفره در رشته‌های پاراتنیس روی میز، پارابدمینتون، پاراتکواندو، گلبال، پارادوومیدانی، پارا شنا، پاراوزنه‌برداری، بوچیا و بسکتبال با ویلچر روز یکشنبه به امید ارتقای رتبه عازم بحرین شد.
در تیم اعزامی کشورمان به بازی‌های پاراآسیایی، محمدرضا طوقانی‌پور در رشته بسکتبال با ویلچر، علی مطلبی فشارکی در رشته شنای معلولان و سید محمدمهدی محمدزاده در شنای کم‌بینایان و نابینایان، حسین مانیان در رشته دوومیدانی معلولان و محمدحسین عیدی عبدالهی و نازنین قریشی‌نژاد در رشــتــه دوومیــدانــی کم‌بینایان و نابینایان، فاطمه عجم دشتی و نرگس امیری در گلبال بانوان و امید ذوالفقاری و علی راستی در رشته پاراتنیس روی میز نمایندگان استان اصفهان هستند.
همچنین لیلا صفری و سهراب اسدی به‌عنوان مربی تیم ملی دوومیدانی و زهره ابراهیمی به‌عنوان مربی تیم ملی گلبال بانوان در این رویداد حضور دارند و فرشاد هاشمی نیز برای قضاوت در مسابقات بسکتبال با ویلچر دعوت شده است.
ورزشکاران جوان در رشته‌های ورزشی معلولان که از طریق پروسه استعدادیابی جذب‌شده و پرورش‌یافته‌اند، امید آینده ورزش ایران برای مدال‌آوری در رویدادهای مهمی چون بازی‌های پاراآسیایی و پاراالمپیک هستند و بازی‌های بین‌المللی جوانان مقدمه‌ای برای درخشش آتی آن‌ها خواهد بود.
در ادوار گذشته بازی‌های پاراآسیایی جوانان، ورزشکاران اصفهانی در ترکیب تیم‌های ملی حضور داشتند که از جمع مدال‌آوران سابق می‌توان به فائزه کرمانی در رشته دوومیدانی اشاره کرد که ورزش قهرمانی را ادامه داد و سابقه دو دوره حضور در بازی‌های آسیایی بزرگ‌سالان و روی سکو رفتن در این رویداد را دارد و می‌توان امیدوار بود این رویه برای ورزشکاران فعلی حاضر در کاروان ایران نیز استمرار پیدا کند و سرمایه‌گذاری روی آن‌ها منتج به نتیجه مطلوب شود.
محمدصادق پسندیده، دبیر هیئت ورزش‌های جانبازان و معلولان استان اصفهان، معتقد است قیاس مدال‌آوری در بازی‌های پاراآسیایی با موفقیت آتی در پاراالمپیک سخت‌گیرانه است؛ اما ورزشکاران جوانی که در رشته‌های مختلف به عضویت تیم ملی رسیده‌اند، از ظرفیت‌های بالقوه ورزش جانبازان و معلولان هستند.
به نظر او، ورزشکاران مدال‌آور بازی‌های آسیایی جوانان می‌توانند در آینده جزو مدال‌آوران بازی‌های آسیایی در رده بزرگ‌سالان نیز جای بگیرند؛ البته بین رکوردهای رده جوانان و بزرگ‌سالان فاصله زیادی است و پر کردن این فاصله مستلزم تمرین و ممارست ورزشکاران جوان است.
آن‌طوری که پسندیده می‌گوید، نگاه فدراسیون ورزش‌های جانبازان و معلولان به پشتوانه‌سازی مناسب است و در مسابقات کشوری نیز قوانینی برای حضور ورزشکاران در رده‌های سنی مختلف تعیین‌‌کرده و امتیازهایی برای هیئت‌های استانی در نظر گرفته است.
به گفته دبیر هیئت ورزش‌های جانبازان و معلولان استان اصفهان، تفکیک برخی رشته‌های ورزشی مانند تنیس روی میز و تیراندازی با کمان از این هیئت منجر به تغییراتی در ترکیب تیم اعزامی شده؛ همچنان که در دوره گذشته این رقابت‌ها، دو ورزشکار تنیس روی میز اصفهان در کاروان اعزامی ایران حضور داشتند.
رویکرد کمیته ملی پاراالمپیک برای اعزام ورزشکار به بازی‌های پاراآسیایی جوانان، کیفی‌نگری است که این رویه برای اعزام به پاراالمپیک 2021 توکیو نیز در دستور کار بود.
پسندیده معتقد است در وضعیت فعلی با توجه به بالارفتن هزینه‌های اعزام تیم، سیاست کیفی‌نگری غیرمنطقی نیست؛ زیرا رویدادهای مهم بین‌المللی جای آزمون‌وخطا نبوده و بهترین‌ها باید اعزام شوند؛ اما این رویکرد در برخی رشته‌ها به سود آن و در برخی دیگر به ضرر آن شده است.
مهدی نباتی، دبیر هیئت ورزش‌های کم‌بینایان و نابینایان استان اصفهان، نیز بر این باور است که ورود ورزشکاران جوان به چرخه قهرمانی و مدال‌آوری در رویدادهای بزرگی چون پاراالمپیک بستگی به همت ورزشکاران و تلاش آن‌ها دارد.  او با اشاره به روند آماده‌سازی ورزشکاران برای حضور در این رویداد نیز می‌گوید که باوجود شرایط کرونایی و محدودیت‌هایی که وجود داشت، تلاش شد ورزشکاران استان از آمادگی مطلوب دور نمانند.
نباتی که در اولین دوره بازی‌های پاراآسیایی جوانان، سرمربی تیم ملی گلبال کشورمان بود و با این تیم به‌عنوان قهرمانی دست‌یافت، حضور ورزشکاران جوان در رشته‌های مختلف کم‌بینایان و نابینایان در تیم ملی را حاصل تلاش هیئت‌های استانی می‌داند که با برنامه‌ریزی و فراهم‌کردن امکانات زمینه را برای پیشرفت ورزشکاران فراهم کرده‌اند.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.