توپ مسی

بررسی حواشی و اتفاقات مراسم توپ طلای 2021

مراسم توپ طلا سال 2021 پس از لغو شدن آن در سال گذشته بالاخره برگزار شد. مراسمی‌ که از چند هفته قبل از برگزاری آن حواشی بسیاری را در محافل ورزشی ایجاد کرده و صحبت درباره اینکه چه کسی برنده این جایزه خواهد شد، به مسئله روز دنیای فوتبال بدل شده بود. سرانجام لیونل مسی توانست هفتمین توپ طلای خود را به دست بیاورد تا بیش‌ازپیش در تاریخ فوتبال جاودانه شده و رکورد خودش در کسب این جایزه را افزایش دهد. به‌راستی آیا حق به‌حق دار رسید؟ آیا لیونل مسی شایسته این جایزه بود یا مسائل دیگری این انتخاب را رقم زد؟

سه شنبه ۰۹ آذر ۱۴۰۰

تکرار تاریخ

پس‌ازاینکه در سال 2013 در عین ناباوری بااینکه فرانک ریبری با درخشش در بایرن‌مونیخ و کسب عناوین متعدد سالی درخشان را پشت سر گذاشته بود، سرانجام کریستیانو رونالدو برنده توپ طلا شد. پس‌ازاین مراسم ریبری در مصاحبه‌ای بیان کرد: توپ طلا را از من دزدیدند.
شاید سخن ریبری درست‌ترین جمله برای این اتفاقات باشد. قطعاً مرد فرانسوی مستحق‌ترین فرد برای دریافت آن جایزه بود اما جذابیت رسانه‌ای رونالدو و میزان درآمدی که رسانه‌ها و یا برندهای اسپانسری از عکس‌های او پس از پیروزی و حواشی پیروزی‌اش در مراسم به دست می‌آورند بسیار بیشتر از ریبری بود. علاوه بر این قدرتی که دو باشگاه بارسلونا و رئال مادرید داشته و نفوذ فوق‌العاده آن‌ها باعث می‌شود که بیش‌ازپیش به قدرت دست‌های پشت پرده ایمان بیاوریم.
البته این‌گونه اتفاقات کم نبوده است. لیونل مسی  در رقابت با ویرجیل فندایک در سال 2019 توپ طلای ششم خود را در حالی کسب کرد که هیچ جام یا عملکرد خارق‌العاده‌ای را به ثبت نرسانده و فندایک با قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا و نایب‌قهرمانی لیگ جزیره با لیورپول و لیگ ملت‌ها با هلند، یک‌فصل رؤیایی را به ثبت رسانده بود.
درنهایت اما باید برای تکرار این تاریخ به سال 1999 شروع این اتفاقات اشاره کرد. دیوید بکهام مرد شایسته آن سال دنیای فوتبال، توپ طلا را به ریوالدو واگذار کرد تا قدرت پشت پرده لالیگا بار دیگر اثبات شود.
امسال نیز همان‌گونه که به‌دفعات تاریخ در این سال‌ها تکرار شده است، بار دیگر شاهد چنین اتفاقی بودیم و دستان آماده‌ترین و ترسناک‌ترین بازیکن جهان  که برخی او را قاتل محوطه جریمه می‌دانند از این جایزه کوتاه ماند.

تصمیمات فرانس فوتبال و دست‌های پشت پرده

در سال 2020 مراسم توپ طلا به دلیل این‌که شیوع کرونا و تعطیلی بلندمدت در مسابقات باشگاهی شناسایی بهترین بازیکن را دشوار کرده و شاید اهدا این جایزه عادلانه نباشد، لغو شد. درحالی‌که بدون شک لواندوفسکی بهترین بازیکن آن سال دنیای فوتبال با کسب شش جام همراه بایرن‌مونیخ و نیز روند بی‌نظیر گل زنی‌هایش شایسته بی‌چون‌وچرای این توپ بود.
حال پس از یک سال وقفه جایزه نمادین بهترین مهاجم سال توسط این مجله به این مراسم اضافه شد تا در کنار اهدا توپ طلا به لیونل مسی به لواندوفسکی که به عقیده اکثر صاحب‌نظران شایسته ترین فرد برای این عنوان بود نیزجایزه‌ای اهدا شود تا با واکنش تند رسانه‌ها و جو شدیدی بر علیه این مجله روبرو نشوند.
همان‌طور که در ابتدای مقاله گفته شد اسپانسرهای این مراسم و نیز اسپانسرهای بازیکنان همراه با رسانه‌های پرقدرت که عکس‌ها و اخبار را منعکس می‌کنند تأثیری باورنکردنی در انتخاب فرد برنده توپ طلا دارند.
هر عکس از مسی با توپ طلا می‌تواند چندین هزار دلار سودآوری برای آن‌ها داشته باشد و عکس‌های هفت توپ طلای مسی می‌تواند برای چند روز فروش آن‌ها را به شکل باورنکردنی به اوج برساند. علاوه بر این ناصرالخلیفی از افراد بانفوذ دنیای فوتبال قطعاً علاقه‌مند‌است تا از توپ طلا مسی در ورزشگاه تیم پاریس سنت ژرمن رونمایی کرده و نمایشی را برای کسب اعتبار بیشتر برای نشان دادن خود و نیز حتی راضی نگه‌داشتن امباپه که می‌تواند در آینده در این تیم توپ طلا کسب کند انجام دهد.
درنهایت اما مسی بدون شک یکی از بهترین بازیکنان تاریخ خواهد بود و در تاریخ مستطیل سبز جاودانه خواهد ماند. توپ‌های طلا بسیار زیبا و تحسین‌برانگیز هستند اما چیزی که مسی را برای تمام فوتبال دوستان جاودانه کرده، بازی چشم‌نواز و زیبایی است که در فوتبال ایجاد کرد و آن را به همه علاقه‌مندان در فوتبال هدیه داد. البته که مسی را باید با هفت توپ طلا عنوان دار این عرصه بدانیم و این دستاورد بزرگ را بانام او در تاریخ برای همیشه ثبت کنیم.
توپ طلا صرفاً یک جایزه است و آنچه می‌ماند مسی و خاطرات زیبایش خواهد بود.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.