موتور تورم‌زایی خاموش می‌شود

مهدی طغیانی، سخن‌گوی کمیسیون اقتصادی مجلس، در گفت‌وگو با اصفهان‌زیبا از اقدامات اقتصادی دولت و مجلس برای رفع اصلی‌ترین دغدغه مردم می‌گوید

دغدغه مردم تورم است و مطالـبـه اصلی‌شان کـاهــش قـیـمــت کـالاهـــا و اجناس. مواد خوراکی معمولا سهم قابل‌توجهی از سبد مصرفی خانوارها را شامل می‌شوند و این در حالی است که نرخ تورم خوراکی‌ها در میان سایر کالاها و اجناس رکورد زده است. از سوی دیگر، دخل مردم کفاف خرید مسکن و خودرو را نمی‌دهد. بررسی سایر بازارها نیز از روند افزایشی قیمت کالاها و اجناس حکایت می‌کند که برای مردم قابل‌لمس است. با وجود این تفاسیر بار سنگینی بر دوش اقشار مختلف جامعه به‌ویژه دهک‌های پایین‌دستی است که باید برای رفع‌ورجوعش اقدام کرد. تورم ابرچالش اقتصادی است که همواره اقتصاددانان نیز بر حل و فصلش تأکید می‌کنند.

سه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰

 اگر مدیریت تورم در اولویت سیاست‌گذاری‌های اقتصادی قرار گیرد بازارها آرام می‌گیرند و نگرانی‌های مردم کاهش پیدا می‌کند. برای حل‌وفصل اصلی‌ترین دغدغه اقشار مختلف جامعه، برخی مجلسی‌ها می‌گویند دولت به دنبال مدیریت کسری بودجه است و در این مسیر مجلس هم با دولت همراهی می‌کند. در کنار مدیریت کسری بودجه، نرخ ارز نیز باید کنترل شود که در این خصوص قرار است با افزایش عرضه ارز بازار به تعادل برسد.
مهدی طغیانی، نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی و سخن‌گوی کمیسیون اقتصادی مجلس، در گفت‌وگو با اصفهان‌زیبا از اقـدامات دیگری همچون توزیع هدفمند یارانه‌ها برای افزایش قدرت خرید مردم و تغییر و تحولاتی در توزیع ارز 4200 تومانی نیز خبر می‌دهد تا کالاها با قیمت مناسب‌تری به دست مصرف‌کنندگان برسد.

 برقراری ثبات اقتصادی

سخن‌گوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسـلامـــی درباره اصـلــی‌تـریـن اولـویــت‌هــــای ســـیـاســت‌گــذاری‌های اقتصادی به اصفهان زیبا می‌گوید: ثبات اقتصادی و حل مسئله تورم اصلی‌ترین دغدغه مردم از دولت و مجلس است. در شرایط کنونی تولیدکنندگان برای برنامه‌ریزی فعالیت‌هایشان خواستار برقراری ثبات اقتصادی هستند تا نگرانی‌هایشان کاهش یابد و بتوانند به خوبی برای آینده برنامه‌ریزی کنند و مصرف‌کنندگان نیز مطالبه دارند که کالاها و اجناس را با قیمت مناسبی خریداری کـنـنـد و دخـل‌وخـرجــشـان هماهنگی داشته باشد. پس اولویت نخست سیاست‌گذاری‌های اقتصادی باید ایجاد ثبات اقتصادی در سطح کلان و تمام بازارها از جمله بازار ارز، طلا، بورس و... و حل مسئله تورم باشد.

دلایل افزایش نرخ تورم

مهدی طغیانی با اشاره به دلایل اصلی جهش نرخ تورم بیان می‌کند: تورم درهر دوره‌ای دلایلی داشته است؛ ولی رشد نقدینگی، خلق پول توسط بانک مرکزی و خلق اعتبار در سیستم بانکی مهم‌ترین دلایل رشد نرخ تورم در اقتصاد ایران هستند. در شرایط کنونی هم رشد نقدینگی در رشد نرخ تورم دخیل است و هم اینکه جهش نرخ ارز در افزایش نرخ تورم اثرگذار است؛ چون با افزایش نرخ ارز قیمت نهاده‌ها، مواد اولیه، ماشین‌آلات و تجهیزات و... افزایش پیدا می‌کند. تمام این مؤلفه‌ها روی قیمت نهایی کالاها و اجناس اثر می‌گذارند؛ پس برای کنترل تورم باید نرخ ارز را کنترل و از رشد شتابان نقدینگی جلوگیری کرد.

مؤلفه‌های اثرگذار بر جهش نرخ ارز

طغیانی درباره اصلی‌ترین مؤلفه‌های تأثیرگذار بر جهش نرخ ارز بیان می‌کند: عرضه و تقاضا در بازار ارز تعیین‌کننده نرخ ارز است که هم بخش عرضه و هم بخش تقاضا در بازار از اخبار و مباحث سیاسی تأثیر پذیرند؛ در واقع اخبار و موج‌های مثبت عرضه را در بازار ارز افزایش می‌دهد و تقاضا را کاهشی می‌کند. در این شرایط خریداران احساس می‌کنند در آینده روند کاهشی نرخ ارز بیشتر می‌شود و در نتیجه خریدشان را کمتر می‌کنند تا در آینده بتوانند با نرخ پایین‌تری خریداری کنند و تقاضا کاهش پیدا می‌کند. در بخش عرضه نیز فروشنده‌ها عرضه‌شان را افزایش می‌دهند؛ چون نگران این هستند که درآینده قیمت ارز روند کاهشی بیشتری داشته باشد؛ در نتیجه با افزایش عرضه و کاهش تقاضا در بازار ارز، نرخ ارز کاهشی می‌شود.
او ادامه می‌دهد: درمقابل اخبار و پالس‌های منفی عرضه را در بازار ارز کاهشی می‌کند و تقاضا و خریداران در بازار بیشتر می‌شوند که در این شرایط با افزایش تقاضا و کاهش عرضه، نرخ ارز روند صعودی پیدا می‌کند. پس از آنجا  که عرضه و تقاضا در بازار روی نرخ ارز تأثیر می‌گذارند باید صادرات و به ویژه صادرات غیرنفتی را افزایش دهیم تا عرضه در بازار افزایش پیدا کند و بتوانیم روی ساختار بازار ارز تأثیر بگذاریم. در این بین اخبار و بحث‌های سیاسی نیز تأثیرات خودش را روی نرخ ارز می‌گذارد؛ ولی از لحاظ ساختاری می‌توان با افزایش صادرات روی عرضه و تقاضا در بازار تأثیر گذاشت.

 نرخ ارز را کنترل می‌کنیم

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی درباره پیش بینی نرخ ارز تا پایان سال خاطرنشان می‌کند: خوشبختانه امسال درآمدهای ارزی افزایش چشمگیری درمقایسه با سال گذشته داشته است؛ یعنی تا مهر امسال به اندازه کل سال گذشته درآمد ارزی داشته‌ایم و از آبان به بعد درآمدهای ارزی ما از مجموع درآمدهای ارزی پارسال فراتر رفته است؛ پس از آنجا که درآمد واقعی ارز ما امسال بیشتر شده، یکی از مؤلفه‌های تأثیرگذار بر افزایش نرخ ارز یعنی بخش عرضه حل و فصل شده است. در این بین اخبار و بحث‌های سیاسی تأثیراتی روی نرخ ارز گذاشته که این تأثیرات مقطعی و موقتی است و بازار مجددا خودش را تعدیل می‌کند؛ بنابراین ممکن است امسال نوسان قیمت ارز داشته باشیم؛ ولی جهش قیمت ارز مانند تجربه سال 99 یا سال 97 را اصلا نخواهیم داشت و می‌توان پیش بینی کرد که مانند سال 98 شاهد ثبات در بازار ارز خواهیم بود.

 یارانه‌ها هدفمند می‌شوند

طغیانی درباره اقدامات مجلس و دولت برای کنترل تورم اظهار می‌کند: مهم‌ترین کاری که درباره کنترل تورم در دولت و مجلس مطرح می‌شود، بحث مـدیریت کسری بودجه است. دولت پیشنهادهایش را برای مدیریت کسری بودجه به ما داده و قول داده است که بودجه بدون کسری باشد. خوشبختانه مجلس هم با دولت همراه است. درصورتی که کسری بودجه مدیریت شود و دولت استقراضی از بانک مرکزی نداشته باشد، یکی از اصلی‌ترین موتورهای تــورم‌زایی خـــامــوش مــی‌شود. سخن‌گـوی کمـیـسـیـون اقـتـصـادی مجلس شورای اسلامی بیان می‌کند: امکاناتی در داخل بودجه هست که برای حمایت از مردم می‌تواند فعال شود. بحث یارانه‌ها باید به درستی مدیریت شود؛ چون تاکنون یارانه‌ها پراکنده توزیع شده و پرداخت یارانه‌ها هدفمند نیست. نکته بعدی نیز نحوه توزیع ارز 4200 تومانی است. این ارز به گونه‌ای توزیع شده که به دست مردم نرسیده و مردم کالاها و اجناس را با قیمت بالا خریداری کرده‌اند. اصلاح این رویه نیز به افزایش قدرت خرید مردم منجر خواهد شد و در کنار این‌ها کسری بودجه نیز که مدیریت شود تورم مهار خواهد شد.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.