وجود ظرفیت‌های بکر در منطقه 15

شهردار اصفهان در بازدید از منطقه 15 بر تبدیل آن به یکی از نقاط جذاب اصفهان برای زندگی تأکید کرد

برنامه «چهارشنبه‌های عمرانی» این هفته با ورود شهردار و مدیران ارشد شهری به منطقه 15 آغاز شد؛ چنانکه روز گذشته دکتر علی قاسم‌زاده و مدیران ارشد برای بررسی وضعیت پروژه‌های در دست اجرا و شناسایی ظرفیت‌های موجود محله‌ها، از منطقه 15 شهرداری اصفهان بازدید کردند. در این جلسه، مدیر منطقه پروژه‌ها، مشکلات و ظرفیت‌های این منطقه را با شهردار اصفهان به اشتراک گذاشت. وجود گلوگاه‌ها، تکمیل‌نبودن برخی خیابان‌ها و پروژه‌های فرهنگی از چالش‌های اصلی این منطقه بود که در این جلسه راهکارهایی برای آن اندیشیده شد.

پنجشنبه ۲۵ آذر ۱۴۰۰

شهردار اصفهان در بازدید منطقه 15 گفت: درمجموع به نظر می‌رسد که منطقه 15 استعداد و پیشرفت زیادی دارد و از ظرفیت‌های بکری برخوردار است. علی قاسم‌زاده تصریح کرد: هنر خاتم در این منطقه ریشه‌دار است و اگر از آن حمایت شود، خوراسگان می‌تواند قطب هنر خاتم کشور شود. او استعدادهای تاریخی را از دیگر نقاط قوت منطقه 15 دانست و خاطرنشان کرد: اگر به استعدادهای منطقه توجه شود، می‌توان از آن به عنوان کانون جذب گردشگر یاد کرد، چنانکه در آینده می‌توان روی منطقه15 به عنوان یک منطقه جذاب برای گردشکر حساب باز کرد. شهردار اصفهان گفت: باتوجه‌به اینکه منطقه 15 از آخرین مناطق اضافه‌شده به شهرداری اصفهان است، هنوز اصالت و بافت فرهنگی و مذهبی را حفظ کرده است. این منطقه برای افرادی که علاقه دارند در یک بافت فرهنگی و مذهبی زندگی کنند، مکانی مناسب است. همچنین این منطقه مناسب افرادی است که می‌خواهند از شلوغی شهر دور باشند و در محله‌های آرام ساکن شوند. قاسم‌زاده با اشاره به اینکه منطقه15 دارای 20 محله است، تصریح کرد: برخی از این محله‌ها پراکنده هستند و حالت روستایی خود را حفظ کرده‌اند که از این موضوع می‌توان به‌عنوان یک ظرفیت استفاده کرد؛ امیدوارم به همت شهروندان منطقه و پشتیبانی شهرداری مرکزی، منطقه15 به یکی از نقاط جذاب برای زندگی تبدیل شود. او با بیان اینکه تکمیل‌نبودن خیابان یکی از مشکلات منطقه15 است، اظهار کرد: خیابان سردار باقری یکی از این نمونه‌هاست که امروز روی این موضوع بحث شد و مدیر منطقه درصدد است این مشکل را حل کند. امسال در همین راستا بودجه‌ای تدوین شده؛ اما ردیف تکمیلی برای سال آینده نیز در نظر گرفته شده تا مشکل این بخش حل شود.

گلوگاه‌های موجود منطقه باعث چالش شده است

مدیر منطقه15 شهرداری اصفهان در این بازدید با بیان اینکه منطقه 15 دارای 131 هزار و 900 نفر جمعیت و تراکم 78 نفر در هکتار است، گفت: مساحت کل این منطقه 6 هزار و 950 هکتار و محدوده قانونی آن یک هزار و 664 هکتار است. 21 محله در این منطقه وجود دارد که 11 محله آن الحاقی است و محله ابر با 15هزار و 163 نفر بیشترین جمعیت و محله قلعه‌نو با 327 نفر کمترین جمعیت این منطقه را به خود اختصاص داده است. هوشنگ نظری‌پور با بیان اینکه بیشترین تراکم جمعیت در محله‌های شهیدرجایی، بوزان و ابر وجود دارد، تصریح کرد: محله ارغوانیه با 175 هکتار مساحت، بیشترین مساحت را در منطقه به خود اختصاص داده است. حدود 153 هکتار بافت فرسوده در منطقه 15 شهرداری اصفهان وجود دارد که بیشترین آن به‌ترتیب مربوط به محله‌های سفلی (18درصد)، پزوه (15درصد) و ستار (13درصد) می‌شود. او ادامه داد: وجود دانشگاه آزاد اسلامی، بیمارستان فردوس، بیمارستان فارابی، سینما بهمن، هیئت‌های مذهبی، صنایع‌دستی، برج‌های کبوتر، منار راران، حمام نقاشی و عمارت خان ازجمله ظرفیت‌های موجود در منطقه15 شهرداری اصفهان است که به عنوان مدیران شهری باید به آن توجه کنیم. مدیر منطقه 15 شهرداری اصفهان با اشاره به محله بوزان خاطرنشان کرد: این محله دارای 9 هزار و 718 نفر جمعیت است که مساحت آن 63هکتار و تراکم آن 155 نفر در هکتار است؛ محور ارتباطی خیابان جی به کمربندی شمالی، پارک محلی، خط سوم بی‌آرتی و فرهنگ‌سرای عرفان از ظرفیت‌های موجود این محله و عدم تکمیل خیابان الله‌اکبر و تراکم زیاد جمعیت و نقاط حادثه خیز از مشکلات و نیازهای شهروندان این محله است. روکش آسفالت معابر فرعی، تملک و احداث پارک بوزان، تملک و ادامه خیابان‌های متصل به کمربندی شمالی و تملک کمربندی شمالی حدفاصل میدان سلمان تا محدوده منطقه 10 از پروژه‌ها و اقدامات سال جاری منطقه برای محله است. نظری‌پور افزود: ابر دیگر محله این منطقه است که 15هزار و 163 نفر جمعیت دارد و مساحت آن 119 هکتار و تراکم آن 127 نفر در هکتار است؛ محور ارتباطاتی خیابان جی به کمربندی شمالی، پارک محلی و همسایگی، کتابخانه خیابان سلمان فارسی، خط سوم بی آرتی و وجود پتانسیل زیاد برای افزایش کد ارتفاعی از ظرفیت‌ها و امکانات موجود در منطقه و عدم تکمیل خیابان ابر و لاله، نقاط حادثه‌خیز، بافت فرسوده، تراکم بالای جمعیت و وجود اتباع از جمله مشکلات منطقه 15 است. تملک ادامه خیابان متصل به کمربندی شمالی، تملک کمربندی شمالی، روکش آسفالت معابر فرعی و بازسازی نرده‌ها و تعمیر نورگیر زیرگذر ابر از پروژه‌ها و اقدامات امسال برای این محله است.

 مشاغل مزاحم و اتباع خارجی در محله کنگاز

او اشاره‌ای کرد به محله کنگاز و خاطرنشان کرد: این محله 6هزار و 569 نفر جمعیت دارد و مساحت آن 80 هکتار و تراکم آن 83 نفر در هکتار است؛ محور ارتباطی خیابان جی به کمربندی شمالی، پارک همسایگی، وجود پتانسیل افزایش کد ارتفاعی و خط سوم بی‌آرتی از ظرفیت‌های محله و عدم تکمیل خیابان اریسون و کنگاز، مشاغل مزاحم و وجود اتباع خارجی ازجمله مشکلات موجود در این محله است. تملک ادامه خیابان تا کمربندی شمالی، تملک کمربندی شمالی و اصلاح هندسی انتهایی خیابان اریسون از پروژه‌ها و اقدامات امسال منطقه، برای محله است.
مدیر منطقه 15 شهرداری اصفهان اظهار کرد: محله ستار 9 هزار و 641 نفر جمعیت دارد و مساحت آن 95هکتار و تراکم آن 101 نفر در هکتار است؛ محور ارتباطی خیابان جی به کمربندی شمالی، خط سوم بی‌آرتی، فرهنگ‌سرای اندیشه، پارک محلی و همسایگی از ظرفیت‌های این محله و عدم تکمیل خیابان شهدای ستار، مجتمع قضایی شهید بهشتی، بافت فرسوده و گلوگاه‌های ترافیکی، تراکم زیاد جمعیت و وجود اتباع و انباشته فرهنگی از مشکلات و نیاز شهروندان محله است. تملک ادامه خیابان‌های متصل به کمربندی شمالی، تملک کمربند شمالی، اصلاح هندسی بلوار شهاب و احداث پاتوق شهری از اقدامات و پروژه‌های سال جاری این محله است.
نظری‌پور با اشاره به محله ارداجی بیان کرد: این محله 7هزار و 861 نفر جمعیت دارد و مساحت آن 175 هکتار و تراکم آن 45 نفر در هکتار است؛ خط سوم بی‌آرتی، وجود پارک محلی، فرهنگ‌سرای شهدای قصر و کتابخانه ولایت از ظرفیت‌های محله و مجاورت با اراضی کشاورزی و بایر، مجاوت با کارخانه قند، وجود اتباع و انباشت فرهنگی، عدم تعیین تکلیف گستره ویژه آخر خیابان سلمان و گلوگاه‌های ترافیکی از جمله مشکلات این محله است. احداث پل بتنی روی کانال آب خیابان مقداد اول، سامان‌دهی خیابان مقداد اول، تملک پارکینگ جنب شهرداری، اصلاح هندسی بلوار شهاب و نیروگاه خورشیدی ساختمان منطقه از پروژه‌ها و اقدامات سال جاری این محله است.

محله شهیدرجایی 12هزار و 775 نفر جمعیت دارد

او گفت: محله شهیدرجایی 12هزار و 775 نفر جمعیت دارد و مساحت آن 79 هکتار و تراکم آن 169 نفر در هکتار است؛ وجود پارک‌های شهری و محلی، خط سوم بی‌آرتی، مسیر ویژه دوچرخه و وجود ظرفیت برای افزایش کد ارتفاعی از ظرفیت‌های محله و نقاط حادثه‌خیز، تراکم زیاد جمعیت و وجود پارکینگ خودروهای سنگین از جمله مشکلات این محله است. البته پیاده‌روسازی خیابان توحید از پروژه‌های اصلی این محله بوده است.
مدیر منطقه15 شهرداری اصفهان با اشاره به محله سفلی تصریح کرد: این محله 14هزار و 259 نفر جمعیت دارد و مساحت آن 259 هکتار و تراکم آن 57نفر در هکتار است؛ محور گردشگری و بافت تاریخی، پارک همسایگی، امامزاده ابوالعباس و امامزاده عزیزاله، بیمارستان تخصصی فردوس و مرکز سلامت خیابان شریعتی و سینما بهمن از ظرفیت‌های این محله و بافت فرسوده، مجاورت با اراضی کشاورزی، پایانه پزوه و گلوگاه‌های ترافیکی ازجمله مشکلات محله سفلی است. تملک و احیای مرکز محله سفلی، مرمت و سامان‌دهی دیوار جنب پروژه تاریخی خان، مجموعه تجاری و اداری خان و پیرایش شهری خیابان شریعتی ازجمله پروژه‌ها و اقدامات سال جاری منطقه برای محله سفلی بوده است.
نظری‌پور افزود: محله پزوه نیز 9هزار و 194 نفر جمعیت دارد و مساحت آن 98 هکتار و تراکم آن 93 نفر در هکتار است؛ پارک همسایگی، فرهنگ‌سرای نور و ورزشگاه پزوه از ظرفیت‌های این محله و پایانه پزوه، مجاورت با اراضی کشاورزی، سرانه فضای سبز، بافت فرسوده و انباشت فرهنگی از مشکلات محله پزوه است. احداث پایانه جدید خوراسگان و متناسب‌سازی پیاده‌روها نیز ازجمله اقدامات و پروژه‌های سال جاری این محله بوده است. او با اشاره به محله ارغوانیه خاطرنشان کرد: این محله 7هزار و 849 نفر جمعیت دارد و مساحت آن 275 هکتار و تراکم آن 29 نفر در هکتار است؛ پارک شهری و محلی و همسایگی، معابر بدون گلوگاه ترافیکی و مسیر دوچرخه و دانشگاه آزاد اسلامی ازجمله ظرفیت‌های این محله و نبود شبکه‌های فاضلاب و معابر خاکی و بدون پیاده‌رو، عدم اتصال کندروی ضلع شرقی بلوار ارغوانیه به تندروی بلوار، مجاورت با اراضی کشاورزی و مشاغل مزاحم نیز از مشکلات محله ارغوانیه است. سامان‌دهی گذرهای ارغوانیه، تملک و اصلاح هندسی ورودی شهرک مروارید و پیست دوچرخه‌سواری کوهستان از پروژه‌ها و اقدامات این محل است.

احداث نیروگاه خورشیدی در منطقه 15

مدیر منطقه15 شهرداری اصفهان با بیان اینکه بودجه مصوب سال 1400 این منطقه حدود 200 میلیارد تومان بوده که 58 میلیارد آن بودجه جاری بوده است، اضافه کرد: خیابان‌سازی ضلع غربی مقداد دوم، احداث نیروگاه خورشیدی، تملک و احداث تقاطع غیرهم‌سطح سردار سلیمانی، آزادسازی و احداث حلقه حفاظتی، زیرگذر قهجاورستان، پروژه مشارکتی خورشیدشهر، مسیرهای ویژه دوچرخه، سامان‌دهی خیابان مقداد اول، تملک و اصلاح هندسی ورودی شهرک مروارید، خط کلکتور خیابان جی شرقی، تملک و احیای مرکز محله سفلی، سامان‌دهی گذرهای ارغوانیه، ایمن‌سازی و اصلاح رفیوژ میانی جاده اندوان، مرمت و سامان‌دهی برج کبوتر، پارک محلی خاتون‌آباد، تملک پارکینگ جنب شهرداری، سامان‌دهی پیاده‌روی خیابان توحید، مشارکت در مرمت حمام تاریخی نقاشی، انتقال پایانه پزوه، تملک جاده کمربند شمالی و خیابان شهید سردار باقری از پروژه‌های مهم این منطقه بوده است.
 نظری‌پور ادامه داد: پایین‌بودن ظرفیت درآمدی تراکم ساختمانی، به علت پایین‌بودن ارتفاع مصوب طرح، عدم ممیزی بخشی از املاک در محدوده قانونی و نقاط سکونتگاهی در حریم، وجود تعداد بالای گلوگاه‌های سطح منطقه، گسستگی بافت مسکونی و نبود منابع آبی از چالش‌هایی است که منطقه15 شهرداری اصفهان با آن مواجه است.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.