درمان‌های طبیعی

با اصول و نحوه استفاده از درمان‌های طبیعی آشنا شوید

درمان طبیعی، شیوه مؤثر درمانی است که هدف آن از بین بردن علت اصلی بروز بیماری‌ها از طریق استفادۀ منطقی از عناصری است که آزادانه در طبیعت وجود دارند. درمان طبیعی فقط یک سیستم درمانی نیست، بلکه یک شیوه زندگی است. این شیوه درمانی، انقلاب بزرگی در هنر و علم زندگی انسان بوجود آورده است. اگرچه منشأ واژه «طبیعت درمانی» نسبتاً جدید است، اما اساس فلسفی این روش و چند شیوه درمانی آن قدیمی هستند. این شیوه درمانی در مصر باستان، یونان و رم انجام می‌شده است. بقراط، پدر علم پزشکی (٤٦٠- ٣۵٧ قبل از میلاد مسیح) به شدت از آن حمایت می‌کرد. امروزه مشخص شده است که هندوستان در گذشته‌های بسیار دور در سیستم‌های درمان طبیعی نسبت به سایر کشورها پیشرفته‌تر بوده است.

چهارشنبه ۰۱ دی ۱۴۰۰

اشاراتی در کتاب‌های مقدس قدیمی هندوستان درباره استفاده گسترده از عوامل درمانی شگفت‌انگیزی همچون هوا، زمین، آب و خورشید وجود دارد. حمام‌های بزرگ تمدن ایندوس ولی که در موهِن‌جودارو در سیند قدیم کشف شده است، نشان دهنده استفاده از آب برای اهداف درمانی در هندوستان قدیم است.
شیوه‌های مدرن درمان‌های طبیعی در آلمان به سال ١٨٢٢ بازمی‌گردد، زمانی که وینسنت پریسنیتز نخستین تاسیسات آب درمانی را بنا کرد. با موفقیت زیادی که او در استفاده از آب درمانی بدست آورد، ایده درمان بدون دارو در سرتاسر جهان متمدن گسترش یافت و بسیاری از کارورزان پزشکی در سرتاسر جهان متمدن و بسیاری از کارورزان پزشکی از آمریکا و سایر کشورها دانشجویان و پیروان مشتاق او شدند. بعدها، تعداد این دانشجویان افزایش پیدا کرد و آن‌ها شیوه‌های گوناگون درمان‌های طبیعی را به شیوه خود بنا نهادند.
درمان طبیعی بر این باور است که بیماری شرایط غیرطبیعی بدن است که از نقض قوانین طبیعی سرچشمه می‌گیرد. چنین نقصی از قوانین طبیعی اثرات خود را بر بدن انسان به شکل کاهش شور و نشاط، بی‌نظمی‌های موجود در خون و لنف‌ها و جمع شدن مواد زائد و سمی می‌گذارد. بنابراین، با اتخاذ یک رژیم غذایی نادرست، فقط این سیستم گوارشی نیست که به شدت تحت تأثیر قرار می‌گیرد.
هنگامی که مواد سمی در بدن جمع می‌شوند، اندام‌های دیگری همچون روده، کلیه، پوست و شش‌ها مجبور می‌شوند که بیش از حد کار کنند و در نتیجه، نمی‌توانند به سرعت از این مواد مضر خود را رها کنند.
علاوه بر این، ناراحتی‌های روحی و ذهنی باعث ایجاد عدم تعادل در میدان الکتریکی حیاتی می‌شود که در درون آن متابولیسم سلولی رخ می‌دهد و در نتیجه، مواد سمی در بدن تولید می‌شود. هنگامی که خاک این میدان الکتریکی برهم می‌ریزد، میکروب‌های بوجود‌آورنده بیماری می‌توانند بدون تولید یا چند برابر کردن مواد سمی در آن زندگی کنند. فقط زمانی که این میدان الکتریکی برهم می‌ریزد یا خون با ضایعات سمی آلوده می‌شود است که این میکروب‌ها چند برابر شده و در نتیجه خطرناک می‌شوند.

اصول اساسی درمان طبیعی

کل فلسفه و نحوۀ استفاده از درمان‌های طبیعی بر اساس 3 اصل مهم شکل گرفته است، این اصول بر اساس نتایجی که در بیش از یک قرن با استفاده از درمان‌های طبیعی در درمان بیماری‌های گوناگون در کشورهای آلمان، آمریکا و انگلستان بدست آمده، شکل گرفته است. این اصول بارها و بارها مورد آزمایش قرار گرفته‌اند و کارایی آن‌ها با نتایج مشابهی که بدست آمده، ثابت شده است.
نخستین و مهمترین اصل در درمان‌های طبیعی این است که تمامی اشکال بیماری‌ها به یک دلیل مشابه بوجود می‌آیند، یعنی جمع شدن مواد زائد و عدم دفع آن‌ها از بدن. این مواد زائد در افراد سالم از طریق اندام‌های دفعی از بدن برداشته می‌شوند اما در اشخاص مریض، این مواد از طریق سال‌ها عادت‌های نادرست زندگی همچون تغذیه نامناسب، عدم توجه کافی و درست به بدن و عادت‌هایی که به ضعف و خستگی‌های روحی و روانی کمک می‌کنند مثل نگرانی، کار بیش از حد یا هرگونه افراط و تفریطی از هر نوع دائماً در حال جمع شدن در بدن هستند. این اصل مهم می‌گوید که تنها راه برای درمان بیماری‌ها استفاده از شیوه‌هایی است که بدن را قادر می‌کند تا این مواد زائد و سمی را از خود دفع کند. تمامی درمان‌های طبیعی، در واقع، به سمت این هدف هدایت می‌شوند.
دومین اصل اساسی در درمان‌های طبیعی این است که تمامی بیماری‌های حادی همچون انواع تب‌ها، سرماخوردگی‌ها، التهاب‌ها، ناراحتی‌های گوارشی و جوش‌های پوستی چیزی جز تلاش‌ بدن برای دفع مواد زائد از خود نیست. این اصل مهم همچنین می‌گوید که تمامی بیماری‌‌های مزمن همچون بیماری‌‌های قلبی، دیابت، روماتیسم، آسم و ناراحتی‌های کلیه و غیره همه در نتیجه درمان دائمی بیماری‌‌های حاد از طریق شیوه‌های مضری همچون استفاده از داروها، واکسن‌ها، آرام بخش‌ها و بیرون کشیدن غدد است.
سومین اصل درمان طبیعی، این است که بدن دارای مکانیسم درمانی دقیقی است که این توانایی را دارد تا خود را به شرایط طبیعی سلامتی بازگردانده به شرط اینکه شیوه‌های درستی بکار گرفته شود تا به بدن در انجام این کار کمک کند. به عبارت دیگر، قدرت درمان بیماری‌‌ها در درون خود بدن و نه در دستان پزشک ماست.

درمان طبیعی در برابر سیستم‌های درمانی مدرن

سیستم‌های درمانی مدرن علائم بیماری‌‌ها را درمان کرده و در نتیجه، بیماری‌ها‌ را از بین می‌برند اما تلاش کمی را برای روشن ساختن دلیل اصلی بروز آن بیماری‌ انجام می‌دهند. داروهای سمی که می‌توانند برخی از بیماری‌‌ها را درمان کنند، معمولاً دارای اثرات جانبی مضر و مخربی هستند. داروها مانع تلاش‌های خود درمانی بدن می‌شوند و فرایند بهبود از بیماری‌ را سخت‌تر می‌کنند.
مطابق با اظهارات سر ویلیام اُسلر فقید، پزشک و جراح برجسته، هنگامی که بیمار از داروها استفاده می‌کند، باید دو بار بهبود پیدا کند؛ یکبار از بیماری‌ و یکبار از داروها.
داروها نمی‌توانند بیماری‌‌ها را درمان کرده و در نتیجه، بیماری‌‌ها ادامه پیدا می‌کنند. داروها همچنین از طریق از بین بردن مواد مغذی، مصرف آن‌ها و جلوگیری از جذب آن‌ها موجب کمبود این مواد را در بدن فراهم می‌کنند. علاوه بر این، مواد سمی که داروها ایجاد می‌کنند، در زمانی رخ می‌دهد که بدن از حداقل توانایی لازم برای غلبه بر آن بیماری‌ برخوردار است. بنابراین، توانایی بازگرداندن سلامتی به بدن نه در داروها بلکه در طبیعت قرار گرفته است.
شیوه سیستم‌ درمانی مدرن بیشتر بر روی مبارزه با بیماری‌‌ها قرار گرفته است، در حالی‌که سیستم درمان‌های طبیعی تاکید بیشتری بر روی شیوه‌های پیشگیرانه دارد و اقداماتی را اتخاذ می‌کند که از بروز بیماری‌‌ها جلوگیری کرده و سلامتی را در بدن حفظ می‌کند.
سیستم‌ درمانی مدرن هر بیماری‌ را به عنوان واحدی جدا و مستقل درمان می‌کند و به داروهای مشخصی برای درمان نیاز دارد، در حالی‌که سیستم‌ درمان‌های طبیعی کل بدن انسان را درمان می‌کند و در جستجوی بازگرداندن تعادل به کل بدن بیمار است.

شیوه‌های درمان طبیعی

هدف درمان‌های طبیعی سازگاری دوباره بدن انسان از شرایط و عملکرد غیرطبیعی به شرایط و عملکرد طبیعی است و شیوه‌های درمانی را اتخاذ می‌کند که در سازگاری با اصول سازنده طبیعت قرار دارند.
این شیوه‌ها تجمع مواد سمی را بدون آسیب رساندن به اندام‌های حیاتی از بدن برمی‌دارند. آن‌ها همچنین اندام‌های دفعی را تحریک کرده و موجبات پاکسازی بهتر بدن را فراهم می‌کنند.
برای درمان بیماری‌ها، نخستین و مهمترین نیاز تنظیم رژیم غذایی است. برای خلاص شدن از مواد سمی جمع شده در بدن و بازگرداندن تعادل به آن، لازم است تا غذاهای تشکیل‌دهنده اسید از جمله غذاهای پروتئین‌دار، غذاهای نشاسته‌دار و چربی‌ها را برای یک هفته یا بیشتر از رژیم غذایی خود حذف کرده و فقط از میوه‌های تازه‌ای که معده و دستگاه گوارش را ضدعفونی می‌کنند، استفاده کنید.
اگر بدن پر از مواد زائد و سمی است، روزه کامل برای چند روز می‌تواند برای از بین بردن مواد سمی ضروری باشد. با این حال، آب میوه را می‌توان در طول دوران روزه گرفتن مصرف کرد. قاعده ساده این است: هنگامی که مریض هستید، چیزی نخورید و از رژیم غذایی سبکی با میوه‌های تازه استفاده کنید.
منتظر بازگشت اشتهای عادی خود باشید. فقدان اشتها این هشدار طبیعت را می‌رساند که هیچ بار اضافی نباید بر روی اندام‌‌های گوارشی قرار داده شود. بعد از یک هفته رژیم غذایی فقط با استفاده از میوه‌ها، غذاهای قلیایی همچون سبزیجات خام و غلات سبوس‌دار را نیز می‌توان به آن اضافه کرد.
عامل مهم دیگر در درمان بیماری‌ها از طریق شیوه‌های طبیعی تحریک سرزندگی و شور و نشاط در بدن است.
این حالت را می‌توان از طریق استفاده از آب به شیوه‌های گوناگون و در دماهای مختلف در شکل بسته‌های سرمایی یا گرمایی یا استفاده از حمام‌ها انجام داد.
استفاده از آب سرد، بویژه بر روی شکم که مکان بیشتر بیماری‌هاست و بر روی اندام‌‌های جنسی از طریق حمام آب سرد بلافاصله گرمای بدن را کاهش داده و سیستم عصبی را تحریک می‌کند.
آب درمانی به شکل استفاده از بسته‌های مرطوب بدون آنکه هیچ نوع عوارض مخربی بر جای گذارد، یک شیوۀ ساده و طبیعی برای قطع شدن تب و کاهش درد و التهاب است. از طرف دیگر، استفاده از آب گرم آرامش بخش است.
شیوه‌های طبیعی دیگری که در درمان بیماری‌ها مفید هستند؛ شامل هوا، حمام آفتاب، ورزش و ماساژ است. هوا و حمام آفتاب پوست مرده را احیاء کرده و به بازگرداندن آن به شرایط طبیعی کمک می‌کنند.
ورزش به ویژه آسانا یوگایی سلامتی و تعادل درونی بدن را ارتقاء می‌بخشد و به از بین رفتن تمامی تنش‌های جسمی، روحی و ذهنی کمک می‌کند.
ماساژ سیستم عصبی بدن را تقویت کرده و چرخش خون و فرایندهای متابولیکی را تسریع می‌بخشد.
در کل، یک رژیم غذایی متعادل، داشتن تحرک کافی، رعایت سایر قوانین درمان‌های طبیعی همچون قرار گرفتن در معرض هوای تازه و نور خورشید، استفاده از آب نوشیدنی پاک و سالم، توجه کافی به نظافت و پاکیزگی، استراحت کافی و داشتن باورهای ذهنی درست همه می‌توانند سلامتی و پیشگیری از بیماری‌ها را برای انسان تضمین کنند.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.