سمت وسوی طلا در سال 2022

برخی فعالان بازار می گویند طلا تا شب عید صعودی است

قیمت طلا هم‌زمان با تعطیلات کریسمس افزایشی شده است. این‌طور که فعالان بازار اعلام می‌کنند طلا تا پایان سال روند صعودی خود را طی می‌کند و دراین‌بین اگر مذاکرات وین به نتیجه برسد شیب صعودی طلا ملایم‌تر خواهد شد. اونس جهانی طلا قبل از تعطیلات سال نو میلادی روند صعودی داشت.

سه شنبه ۰۷ دی ۱۴۰۰

اونس جهانی در نیمه ماه نوامبر به کانال ۱۸۶۰ دلار رسید و دوباره با یک روند نزولی همراه شد و تا کانال ۱۷۶۰ دلار کاهش یافت. طلای جهانی در معاملات روزهای پایانی سال ۲۰۲۱ روند نسبتاً صعودی را ثبت کرده و به ۱۸۰۸ دلار رسیده است. اکثر تحلیلگران وال استریت خاطرنشان کردند که طلا دوره فصلی قوی را شروع می‌کند اما دو هفته آینده به دلیل حجم اندک معاملات، نوسان فوق‌العاده بالایی وجود خواهد داشت. بسیاری از شرکت‌ها در حال حاضر دفاترشان را پیش از تعطیلات سال نو برای امسال بسته‌اند.
بر اساس پیش‌بینی‌ها این روند صعودی انس جهانی طلا به دلیل شروع تعطیلات و کریسمس موقتی و در کوتاه‌مدت است اما قیمت طلا در بازار داخلی افزایشی خواهد بود.

نوسان انس امسال کمتر از پارسال

نایب‌رئیس اتحادیه طلا و جواهر کشور به اصفهان زیبا آنلاین می‌گوید: سال‌های گذشته هم‌زمان با شروع سال جدید میلادی قیمت انس جهانی طلا نوسان داشت ولی امسال در مقایسه با سال‌های گذشته انس جهانی طلا نوسانات کمتری را تجربه کرد.
محمد کشتی‌آرای بیان می‌کند: در ده روز گذشته قیمت دلار اندکی افزایش داشته ولی به نسبت سال گذشته کمتر بوده است، با شروع سال 2021 میلادی پیش‌بینی‌شده بود قیمت انس جهانی طلا 2هزار دلار افزایش می‌یابد ولی این اتفاق نیفتاد چون تقاضا در بازارهای جهانی برای سرمایه‌گذاری روی طلا کاهش‌یافته و قسمتی از سرمایه‌گذاری‌ها به سمت رمز ارزها رفته است.
کشتی آرای تصریح می‌کند: در سال 2021 تقاضا برای خرید طلا طبق آمار سازمان جهانی طلا کاهش‌یافته و قیمت انس جهانی طلا تا این لحظه نوسان نداشته است.

تأثیر ویروس روی قیمت طلا

او اذعان می‌کند: تأثیر بیماری‌هایی همچون کرونا و امیکرون روی اقتصاد کشورهاست ولی تأثیر آن روی بازار طلا به‌طورجدی نیست و بیماری امیکرون نیز تا الان روی قیمت طلا تأثیری نداشته است.
نایب‌رئیس اتحادیه طلا و جواهر کشور خاطرنشان می‌کند: در همین ده روز اخیر با توجه به کنترل قیمت ارز نوسانات قیمت طلا در داخل کاهش‌یافته و قیمت طلا و سکه از ثبات برخوردار شده است.
کشتی آرای بیان می‌کند: عرضه و تقاضا در بازار تعادل دارد و طی این روزها با کاهش حباب طلا روبرو هستیم و بازار ثبات دارد البته تا شب عید بازار طلا قابل پیش‌بینی نیست چون در ادامه متغیرهایی همچون مذاکرات، قیمت ارز و بودجه روی قیمت طلا تأثیرگذارند.

تأثیر انس روی بازار داخلی طلا

از سوی دیگر برخی کارشناسان پیش‌بینی‌شان این است که قیمت طلا با شروع سال 2022 روند صعودی خواهد داشت. رئیس انجمن صنفی کارفرمایان صنعت طلا و جواهر کشور نیز به اصفهان زیبا آنلاین می‌گوید: زمانی که انس جهانی طلا افزایشی پیدا می‌کند تأثیرش را روی بازار داخلی می‌گذارد چون بر اساس برابری ریال و دلار قیمت پایه را اعلام می‌کنند، نوسان طلا در بازار داخلی چشمگیر است و در ماه‌های آینده روند بازار افزایشی خواهد بود.
عبدالله محمدولی تصریح می‌کند: اگر مذاکرات وین نتیجه‌بخش باشد روی قیمت طلا در داخل اندکی تأثیر می‌گذارد یعنی روند افزایش قیمت طلا شیب ملایم‌تری می‌گیرد.
محمدولی اذعان می‌کند: احتمال دارد طی چند روز آینده قیمت طلا کاهشی شود ولی مقطعی است و تا آخر سال طلا روند افزایشی را خواهد داشت.
رئیس انجمن صنفی کارفرمایان صنعت طلا و جواهر کشور بیان می‌کند: تقاضا برای خرید مصنوعات طلا ضعیف است و واحدها ضعیف کار می‌کنند اغلب سرمایه‌گذاری‌ها نی به سمت سایر بازارها همچون مسکن حرکت می‌کند.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.