بازگشایی پیست در گرو برف بیشتر

رئیس هیئت اسکی استان: اهمیت پیست فریدون‌شهر فراتر از ورزش است

اسکی را می‌توان زمستانی‌ترین رشته ورزشی دانست که فعالیت در آن منوط به بارش کـافـی بـرف و فراهم‌شدن شـرایـط پـیـسـت‌هـاســت. در اســتـــان اصفهان دو پیست فریدون‌شهر و افوس وجود دارد که پیست فریدون‌شهر از معروفیت بیشتری برخوردار است و نمی‌توان نام این شهرستان را آورد و از اسکی صحبتی نکرد. به بهانه فرارسیدن فـصل زمـسـتـان، به سـراغ مـحـمـود یسلیانی، رئیس هیئت اسکی استان، رفته و گفت‌وگویی را ترتیب دادیم. یسلیانی که پیش‌تر ریاست اداره ورزش و جوانان شهرستان نجف‌آباد را برعهده داشت، طی روزهای گذشته به‌عنوان رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان فریدون‌شهر معرفی شده تا دستش برای استفاده از ظرفیت‌های شهرستانی در مسیر توسعه هر چه بیشتر رشته اسکی بازتر شود.

یکشنبه ۱۲ دی ۱۴۰۰

از پیست اسکی فریدون‌شهر چه خبر؟ بارش‌ها خوب بوده است؟

آن‌طور که انتظار داشتیم نبوده و سال قبل تا این زمان بارش بهتری را شاهد بودیم. روز جمعه به طور آزمایشی پیست شروع به کار کرد؛ اما شروع فعالیت رسمی پیست مستلزم بارش برف بیشتری است.

با توجه به اینکه بازگشایی پیست منوط به بارش برف است، برنامه‌ریزی برای بهره‌برداری از پیست سخت نیست؟

با توجه به پیش‌بینی‌های هواشناسی، امیدوار هستیم طی دو هفته آینده بارش‌های مطلوبی داشته باشیم. برای بازگشایی پیست لازم است حدود نیم متر تا یک متر برف، سطح پیست و تمام موانع طبیعی را بپوشاند؛ البته بارش برف در فریدون‌شهر چندان بد نبوده؛ اما مقداری از آن آب شده و مقداری نیز بر اثر وزش باد جابه‌جا شده است. امیدوارم هرچه زودتر شرایط پیست مطلوب شود و ورزشکاران ما بتوانند تمرینات خود را آغاز کنند.

 در رشته اسکی هم که ورزشکاران در فضای باز فعالیت دارند و فاصله زیادی بین آن‌هاست، با مشکل کرونا مواجه بودید؟

بله. متأسفانه کرونا تأثیر منفی خود را روی رشته اسکی هم گذاشت. سال گذشتـه برف خوبی در فریدون‌شهر باریـد و تقریبا از ابتدای آذر پیست آمــاده فعالیت بود؛ اما به دلیـل محـدودیت‌های کـرونـایــی، نــاچـار شـــدیــم بـهـره‌بـرداری مـخـتـصـری داشــتـه بـاشــیـم. روزهــای دوم و سوم فروردین هم پیست تعطیل شد. به دلیل رنگ‌بندی کرونایی شهرستان فریدون‌شهر، عملا امکان فعالیتی فراهم نبود و نمی‌توانستیم روی فعالیت پیست مانور دهیم. ورزشکاران ما برنامه تمرینی محدودی در پیست داشتند و از لحاظ همگانی اتفاق خاصی رخ نداد. امیدواریم امسال با محدودیت‌های کرونایی کمتری مواجه شویم و بتوانیم فصل تمرینی و مسابقه‌ای خوبی را پشت سر بگذاریم.

 با توجه به آنکه مسئولیت هیئت اسکی استان را برعهده دارید، بازگشت شـمـا به اداره ورزش و جـوانـان فریدون‌شهر چه تأثیری می‌تواند بر وضعیت این رشته داشته باشد؟

پیست اسکی فریدون‌شهر، یکی از ظرفیت‌های ویژه شهرستان است که نگاهی فراتر از ورزش به آن داریم؛ زیرا یک توانمندی ویژه در خصوص بحث اشتغال‌زایی و جذب سرمایه است. در مقطع قبلی حضورم در ریاست اداره ورزش و جوانان فریدون‌شهر، رایزنی‌هایی صورت گرفت و استفاده بهتری از پیست می‌شد. تلاش می‌کنیم زمینه ورود بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری در پیست فراهم و در کنار جنبه ورزشی پیست فریدون‌شهر، به جنبه‌های دیگر آن هم توجه شود.

 اسکی استان در رده‌های ملی چه وضعیتی دارد؟

در رشته آلپاین، حامد عطایی به اردوی تیم ملی دعوت شده بود؛ اما به دلیل مشکل سربازی، امکان همراهی تیم ملی را پیدا نکرد. در رشته‌های اسنوبورد اردوی تیم ملی برگزار نشده؛ اما احتمالا در صورت برپایی اردو، نفراتی از استان اصفهان هم دعوت می‌شوند. در رشته اسکی روی چمن هم ثمین داوری، نماینده استان است که به‌عنوان ملی‌پوش و مربی تیم ملی فعالیت دارد.

 با اینکه در فریدون‌شهر بیشتر تمرکز بر رشته اسکی است، وضعیت دیگر رشته‌ها چگونه است؟

خوشــبـخــتــانـــه فـــرهـنـــگ ورزش در فریدون‌شهر به خوبی نهادینه شده و در بعد همگانی شرایط خوبی داریم؛ اما در بعد قهرمانی، مباحث مالی و بعد مسافت مشکلاتی را ایجاد کرده و اجازه نداده ورزشکاران این شهرستان در رویدادهای استانی حضور پررنگی داشته باشند. در رشته‌هایی مثل فوتسال، کشتی و تکواندو ظرفیت خوبی در شهرستان داریم و ورزشکاران شهرستان در رشته هان‌مادانگ عنوان‌دار جهانی هستند. در تلاش هستیم با فراهم‌کردن زمینه حضور خـیــــران و ســـرمایه‌گذاران در ورزش و مهیاکردن زیر ساخت‌ها، در بعد قهرمانی نیز فعالیت شاخص‌تری داشته باشیم.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.