مدیران برای حرف مردم وقت بگذارند

در جلسه شورای اداری استان اصفهان، گزارشی از مشکلات استان ارائه و درباره راهکارها گفت‌و‌گو شد

جلسه شورای اداری استان بعد ازظهر روز شنبه در تالار شهروند برگزار شد. در این جلسه جمعی از مسئولان و مدیران دستگاه‌های اجرایی استان، نمایندگان مجلس و متولیان اقامه نماز در اصفهان چکیده‌ای از مهم‌ترین مشکلات استان را در حضور استاندار اصفهان ارائه کردند و بعضا راهکارهای پیشنهادی خود را شرح دادند.

دوشنبه ۱۳ دی ۱۴۰۰

در این جلسه استاندار اصفهان اظهار کرد: دولت سیزدهم دولت مردمی است؛ نگاه ما به مردم و مقوله ارتباط ما با مردم نیز باید با این رویکرد دولت سیزدهم هماهنگ باشد و پیش برود.
سید رضا مرتضوی بیان کرد: دولت مردمی به تعبیر رهبر معظم انقلاب یعنی دولتی که همراه مردم است و سبک زندگی‌اش مردمی است و در رفتارش بی‌تکلفی دیده می‌شود.
مرتضوی گفت: با پشتکار باید کاری کنیم که سرمایه اجتماعی ازدست‌رفته را به دامن نظام برگردانیم و قانون‌مداری باید در دستور کار قرار بگیرد؛ از این رو تمامی فعالیت‌ها باید زیر چتر قانون تعریف شود و پیش رود.

رعایت تمامی جوانب در تصمیم‌گیری‌ها

اسـتـانـدار اصـفهان تــأکیــد کرد: فسادستیزی از مؤلفه‌های حرکت دولت است و دولت باید گلوگاه‌های فساد را شناسایی کند؛‌ بنابراین این رویکرد باید مورد توجه قرار گیرد. ضمن اینکه باید با مردم صادق بود و تصمیماتی را گرفت که منجر به ایجاد حاشیه نشود. در واقع تمامی جوانب کار را باید در تصمیم‌گیری‌ها در نظر داشت.
مرتضوی بیان کرد: در حوزه‌های تخصصی باید گروه‌هایی تشکیل دهیم که به ما به لحاظ فکری کمک کند؛ ضمن اینکه همواره باید به مستضعفان و محرومان توجه ویژه داشته باشیم.

اقدامات آبی استاندار

استـاندار اصـفهان عـنوان کرد: اقدامات خوبی در خصوص مشکلات آب استان انجام شده است؛ از جمله برگزاری سـه جـلسه با کارگروه سازگاری با کم‌آبی‌، برگزاری 60 جلسه با دستگاه‌های اجرایی در این خصوص، برگزاری ۱۶ جلسه با معاون اول رئیس‌جمهور درخصوص مسئله آب استان، برگزاری چهار جلسه به دعوت رئیس جمهور در خصوص بحث آب استان، برگزاری 15 جلسه با کشاورزان اصفهان، برگزاری 11 جلسه با شرکت‌های دانش‌بنیان اصفهان، برگزاری دو جلسه با سازمان برنامه و بودجه اصفهان، برگزاری پنج جلسه با صاحب نظران دانشگاهی و برگزاری چهار جلسه با مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری تاکنون عملیاتی شده است.

امیکرون نباید در اصفهان فراگیر شود

مرتضوی گفت: خوشبختانه در خصوص کرونا نیز اقدامات خوبی انجام شده و تعداد مرگ و میرها به 34 نفر کاهش یافته است. در ادامه باید مراقبت کرد تا امیکرون دامن استان را نگیرد.
او افزود: دوستان ما در سپاه زحمات زیادی درخصوص مهار ویروس‌ها کشیده‌اند و با زحمات آن‌ها واکسیناسیون به بالای ۸۰ درصد رسیده است. دوستان سپاهی ۱۲۰۰ مجموعه را برای واکسیناسیون راه‌اندازی کردند و روند واکسیناسیون در استان خوب پیش رفته است.

مدیران استان برای شنیدن حرف مردم وقت بگذارند

مرتــضوی تـــأکیـــد کــرد: مــردم گلایه‌مندند که مدیران دستگاه‌های استان را نمی‌توانند ملاقات کنند؛ تمامی مسئولان باید دقت داشته باشند که هفته‌ای یک بار ملاقات عمومی با مردم داشته باشند و در راهروها و مواقعی که وقت خالی دارند زمانی را برای گفت‌و‌گو با مردم و همچنین پرسنل دستگاه‌ها برای آگاهی از مشکلاتش صرف کنند.
استاندار اصفهان بیان کرد: در برخی ادارات توجهی به بیت‌المال نمی‌شود و صرفه‌جویی در انرژی صورت نمی‌گیرد. بنابراین تمامی دستگاه‌های استان باید از این پس توجه ویژه‌ای به صرفه جویی درخصوص انرژی نشان دهند.
مرتضوی خاطرنشان کرد: مسئولان دستگاه‌ها می‌توانند از ظرفیت نمایندگان مجلس برای پیگیری‌ها استفاده کنند، ضمن اینکه در ستاد تنظیم بازار نیز اقداماتی در حال انجام است و کمیته‌‌های شهرستانی باید در این خصوص فعال شوند.

مدیران از پتانسیل نمایندگان استان استفاده کنند

در ادامه این جلسه، نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: در استان اصفهان باید تلاش بکنیم تا هم‌افزایی بین تمامی مسئولان و دستگاه‌ها اتفاق بیفتد؛ چون استفاده از تجربه و توانمندی‌های موجود در اصفهان می‌تواند موفقیت‌های مضاعفی برای استان ما ایجاد کند.
عباس مقتدایی تصریح کرد: اصفهان همواره در بخش صنعت، کشاورزی و تعاون حرف برای گفتن داشته و در این بخش‌ها سرآمد بوده است. در بخش علمی و آموزشی نیز اصفهان دانشگاه‌های معتبری دارد که می‌توان با استفاده از پژوهش دانشگاه‌ها به پیشرفت‌هایی رسید. امیدواریم مدیریت نوین استانداری اصفهان در کوتاه‌مدت نزد افکار عمومی موفق ظاهر شود.
مقتدایی بیان کرد: نمایندگان مجلس خادمان مردم هستند و مدیران می‌توانند از ظرفیت نمایندگان استان برای پیشبرد کارها استفاده کنند؛ ما انتظار داریم وحدت میان مسئولان استان در بالاترین سطح برای مردم هم قابل مشاهده باشد؛ ضمن اینکه نمایندگان مجلس چشم بینای جامعه و گوش شنوای جامعه هستند و مشکلات مردم را می‌شنوند.

برای پیگیری مسئله آب استان تذکر دادیم

در ادامه عضو مجمع نمایندگان استان اصفهان نیز اظهار کرد: نمایندگان مجلس آماده تعامل با استاندار اصفهان در خصوص مشکلات استان و همچنین انتخاب و انتصاب مدیران موفق برای دستگاه‌های استان هستند.
محمد تقی نقدعلی تصریح کرد: در مجلس موضوعاتی در حال پیگیری است؛ از جمله اینکه بودجه ۱۴۰۱ نباید منجر به خلق نقدینگی شود و نمایندگان در این خصوص باید دقت لازم را انجام دهند. همچنین در صحن علنی مجلس در قالب تذکر به دولت مباحثی را در خصوص آب استان اصفهان مطرح کرده‌ایم و باید توجه کرد که بحث انتصابات مدیران در استان به گونه‌ای باشد که موجب روان‌شدن کارها و پیشبرد فعالیت‌ها شود.
نــقدعلی گــفــت: بــرخــی مــنــاطق اصـفهان به لحاظ بهـداشت و درمان اوضاع خوبی ندارند؛ از این رو باید توجه به بهداشت و درمان این مناطق و محرومیت‌زدایی آن در دستور کار قرار بگیرد که خوشـبـختـانه مـحـرومـیـت‌زدایی از رویکردهای استاندار محترم اصفهان است.

نماز اولویت برنامه‌های اداره‌های استان باشد

رئیس ستاد اقامه نماز استان اصفهان با اشاره به اهمیت اقامه نماز در اداره‌های استان اظهار کرد: نماز ستون دین است و باید به اقامه نماز در تمامی دستگاه‌های استان توجه جدی نشان داد. در واقع نماز باید اولویت برنامه تمامی دستگاه‌ها در استان باشد و نگاه مسئولان در تمامی سازمان‌های استان به سمت اقامه نماز باشد؛ چون در آیین‌نامه توسعه و ترویج نماز مسئولیت اقامه نماز با بالاترین مسئول دستگاه‌هاست.
ابراهیم رنجبر بیان کرد: پیام‌های ۲۸‌گانه رهبر معظم انقلاب نیز سرشار از رهنمودهای عالی درباره نماز است؛ بنابراین تمامی دستگاه‌های استان باید به این سه اصل توجه ویژه نشان دهند؛ نخست اینکه نماز باید اول وقت خوانده شود؛ دوم اینکه نماز باید به جماعت خوانده شود و مدیران سازمان‌ها در صف‌های نماز جماعت باید حضور داشته باشند؛ چون ما اطلاع داریم مسئولانی که خودشان در نماز جماعت حضور دارند، سایر کارمندانـشان هم تشویق و ترویج به اقـامه نـماز می‌شوند.
رنجبر افزود: سوم اینکه خانه نماز، مسجد است و حضور در مساجد در غیر ساعات اداری باید انجام شود؛ در واقع مسئولان دستگاه‌ها باید کارمندان را برای حضور در مساجد تشویق کنند.

ضرورت پخش اذان در تمامی اداره‌های استان

رئیس ستاد اقامه نماز استان اصفهان مطرح کرد: پخش اذان باید در داخل ساختمان دستگاه‌های استان باشد و توجه شود که جلسات اداری در وقت نماز نباید تشکیل شود. همچنین دستگاه‌ها باید دوره‌های معارفه نماز و دوره‌هایی برای بیان آثار و برکات نماز برگزار کنند و برنامه‌های اجرایی خود را در این خصوص در سامانه سجاده بارگذاری کنند تا مورد ارزیابی قرار بگیرد. ضمن اینکه زیبا‌سازی نمازخانه‌ها نیز در تمامی دستگاه‌ها باید در دستور کار قرار بگیرد.

شهروندان اصفهانی از دز سوم واکسن غافل نشوند

در ادامه رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان اظهار کرد: شیوع کرونا در کشورهایی همچون اروپا و آمریکای شمالی بالاست، وضعیت شیوع کرونا در ایران متوسط است و بیشترین مرگ‌ومیر ناشی از ویروس کرونا در روسیه و آمریکا اتفاق افتاده است و در ایران روند ابتلا به کرونا و مرگ ناشی از ویروس کرونا شیب نزولی دارد.
شاهین شیرانی بیان کرد: سویه جدید امیکرون از آفریقا شروع شده است و با سرعت بالا در دنیا پیش می‌رود. مرگ ناشی از امیکرون به نسبت کرونا کمتر است و در استان اصفهان نیز ۴۸ نفر تاکنون به ویروس امیکرون مبتلا شده‌اند.
شیرانی خاطرنشان کرد: واکسیناسیون درمان و پیشگیری است و واکسن دز سوم در پیشگیری از ابتلا به ویروس امیکرون مهم است‌. ازاین رو شهروندان اصفهانی باید توجه کنند از زدن واکسن دز سوم غافل نشوند؛ چون در سویه قدیمی کرونا هر فرد شش نفر را آلوده می‌کرد ؛اما در سویه جدید هر فرد ۱۰ نفر دیگر را آلوده می‌کند.

نگرانی بابت حذف ارز 4200‌تومانی وجود ندارد

 همچنین سرپرست سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اصفهان  بیان کرد: تجربه نشان داده در سال‌هایی که ارز ۴۲۰۰ تومانی برای ۱۵ قلم کالا پرداخت می‌شد، نرخ افزایش این ۱۵ قلم کالا کمتر از بقیه کالاهایی که مشمول ارز ۴۲۰۰ تومانی نمی‌شدند نبود؛ بنابراین نگرانی بابت حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی وجود ندارد.
محمدرضا قاسمی تصریح کرد: 22 صندوق بازنشستگی در کشورفعال است که متأسفانه با بحران پرداخت حقوق بازنشستگی مواجه هستیم؛ بنابراین چاره‌ای جز افزایش سن بازنشستگی نیست.
قاسمی افزود: در سال ۱۴۰۰ یکی از صندوق‌های بازنشستگی ۸۰ هزار میلیارد تومان از دولت پول گرفته تا بتواند پرداخت حقوق داشته باشد.
ســرپـــرســت سـازمــان مــدیــریــت و برنامه‌ریزی استان اصفهان اذعان کرد: مالیاتی که از اصفهان پرداخت می‌شود، بیشتر از هزینه‌های استان است. ما باید به دنبال برقراری عدالت مالیاتی باشیم. پرداخت مالیات در استان دوبرابر استان‌های مشابه ماست، امورمالیاتی کشور باید مبانی بستن مالیات برای استان اصفهان را به ما ارائه دهد.

اداره‌های استان در مصرف گاز صرفه‌جویی کنند

در ادامه مدیرعامل شرکت گاز استان اصفهان نیز اظهار کرد: هم‌زمان با شروع فصل زمستان نگرانی‌هایی در خصوص محدودیت تأمین گاز در استان داریم که سال‌هاست به دلیل محدودیت تأمین انرژی و همچنین آلــودگی هــوا قــوانــیــن مـتعددی ابلاغ شـده ولی متـأسفانه اجرا نمی‌شود.
سید مصطفی علوی بیان کرد: اداره‌هـای اسـتان در خـصوص صرفه‌جویی در مصرف گاز، وضعیت مناسبی ندارند؛ فقط در استان ۱۱ اداره بر اساس چک‌لیستی که به آن‌ها درباره صرفه‌جویی در مصرف انرژی ارائه‌شده عمل می‌کنند و بقیه اداره‌ها دستورالعمل‌های نصفه‌نیمه را اجرا کرده‌اند.
علوی افزود: در مساجد استان نیز صرفه‌جویی در منابع گاز صورت نمی‌گیرد و بعضا از شب تا صبح وسایل گرمایشی روشن هستند؛ همچنین سازمان صمت نیز باید توجه کند که تولید مصنوعات با راندمان بالا را در دستور کار قرار دهد.

مدیران استان با رسانه‌ها تعامل کنند

مدیر خانه مطبوعات اصفهان نیز در این جلسه بیان کرد: جلسات شورای اداری استان باید ماهی یک بار برگزار شود و هر ماه روی یک موضوع مانور داده شود.
منصور گلناری اذعان کرد: دنیا دنیای رسانه است. بعضا عده‌ای درباره تعامل با رسانه‌ها در حرف خوب صحبت می‌کنند؛ ولی در عمل کار خودشان را انجام می‌دهند. باید توجه داشت که مدیران به رسانه‌ها نیاز دارند و رسانه‌ها نیز به مدیران نیاز دارند. گـلناری گفت: ما در حــوزه‌های اقــتصـادی، نــظـامی، صــنعتــی و کشاورزی نیاز به پیوست با رسانه‌ها داریم. طرح‌ها و پروژه‌ها نیز باید برای مردم تعریف شود.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.