دوران پساحذفی تیم‌های اصفهانی

محمد یاوری، کارشناس فوتبال، از نتایج حذف سپاهان و ذوب آهن از جام حذفی می‌گوید

با حذف تیم‌های اصفهانی از جام حذفی، در آستانه نیم‌فصل دوم دو تیم روی لیگ برتر متمرکز می‌شوند، هر چند که از دست‌رفتن مسیر میان‌بر آسیایی برای سپاهان و ذوب‌آهن اتفاق تلخی محسوب می‌شود. با پایان یافتن نیم‌فصل اول لیگ، به روال مرسوم تعطیلی در کار نیست و تیم‌ها پس از برگزاری هفته شانزدهم، وارد تعطیلات می‌شوند که فرصتی برای بازیابی دو نماینده نصف‌جهان خواهد بود. با توجه به اهمیت استراتژی دو تیم برای ادامه فصل، گفت‌وگویی با محمد یاوری، کارشناس فوتبال، داشتیم تا از منظر این عضو تیم کارشناسی اصفهان‌زیبا به موضوع نگاه کنیم.

چهارشنبه ۲۹ دی ۱۴۰۰

حذف دو تیم اصفهانی از جام حذفی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

به شخصه از حذف دو تیم متأثر شدم. برای فوتبال اصفهان نیز این موضوع سخت است که در یک روز هر دو تیمش از جام حذفی کنار بروند، آن هم با شرایط متفاوت؛ یعنی بازی سپاهان به پنالتی کشیده شد و ذوب‌آهن در جریان مسابقه مغلوب شد.
سپاهان در سه دیداری که در اراک داشته، دو باخت و یک تساوی داشت و اگر بازی جام حذفی را هم سه امتیازی در نظر بگیریم، از 9 امتیاز تنها یک امتیاز کسب کرده که میانگین قابل‌قبولی نیست و کادر فنی و کارشناسان باشگاه باید این موضوع را بررسی کنند؛ زیرا اگر دیگر تیم‌ها نیز روش مشابهی با آلومینیوم را در پیش بگیرند، این تیم با مشکلات زیادی مواجه می‌شود. سپاهان در این دیدار در دقایق اولیه بازی به گل رسید و می‌توانست مسیر خوبی را برای ادامه بازی در پیش بگیرد؛ اما این موضوع را که موقعیت‌های این تیم به گل تبدیل نمی‌شود، باید در مشکلات روحی و روانی جست‌وجو کرد.

 این موضوع به کیفیت کار مهاجمان دو تیم هم مربوط است؟

شهریار مغانلو تحت فشار زیادی است و احساس می‌کند به خودش بدهکار است؛ زیرا آن کارایی لازم را که تصور می‌شد، نداشته است.
ســجــاد شهـبـاززاده هم صــلابـــت فصل قبل را ندارد که این موضوع اعتمادبه‌نفسش را کاهش داده است. واقعا اگر در هر بازی، اشتباه‌های مــهـاجـمــان را مـدافـعـان انـجـــام می‌دادند، چه نتیجه‌ای به دست می‌آمد.

 درباره تیم ذوب‌آهن چطور؟

به شدت برای تیم ذوب‌آهن نگران هستم. کادر فنی تیم ذوب‌آهن جدید هستند و سیستم متفاوتی را به کار گرفته‌اند؛ اما اگر دقت کنید، در ترکیب این تیم باسابقه‌ترین بازیکن، قدمت دو ساله در تیم دارد، درصورتی‌که ذوب‌آهن در ترکیبش به اسوه نیاز دارد.
حیف بود که کادر فنی، قاسم حدادی‌فر را کنار گذاشت؛ زیرا او می‌توانست در تیم نقش محوری ایفا کند. نیاز است کادر فنی تیم ذوب‌آهن تغییراتی را در شیوه بازی تیمش ایجاد کند؛ زیرا این تیم سخت گل می‌زند. در بازی با پرسپولیس در دقایق پایانی بازی، مهاجم تیم که بالاخره یک بازیکن لیگ برتری است و با قرارداد خوبی راهی این تیم شده، به جای پاس عرضی با سر، توپ را به سمت دروازه زد.

 سپاهان باید در لیگ قهرمانان آسیا هم حضور پیدا کند. این موضوع به کمک تیم می‌آید یا به ضرر آن‌ها می‌شود؟

به نظرم بحث لیگ قهرمانان آسیا با لیگ برتر جداست و سپاهان می‌تواند در آسیا خوب عمل کند؛ زیرا حساسیت لیگ ایران در آنجا وجود ندارد و تیم‌های دیگر هم شناختی ندارند.
سپاهان و فولاد به‌عنوان دو نماینده ایران در لیگ قهرمانان آسیا، مسئولیت سنگینی برعهده دارند.
در لیگ ایران تیم‌های دیگر در مقابل سپاهان اول می‌خواهند گل نخورند که این کار را سخت می‌کند. تیم سپاهان باید در هنگام حمله، ضدحمله حریفان را مدیریت کند؛ زیرا در چنین موقعیتی مهاجمان حریف، نقاط کور دفاعی تیم سپاهان را پر کرده و خطرناک ظاهر می‌شوند.

 حذف از جام حذفی، چقدر به یاری سپاهان می‌آید تا تمرکزش را روی لیگ برتر و حضور در کورس مدعیان بگذارد؟

به‌هرحال بار این تـیـم را سبک‌تر کرده و کمک می‌کـنـد از سه به دو برسند. ســپـاهـان در ادامــه بـایـد تمرکزش را روی موفقیت در لیگ برتر و لیگ قهرمانان آسیا بگذارد و به نظرم از پس این کار برمی‌آید؛ البته با وجود اینکه محرم نویدکیا معـتـقـد اســـت تـیـمـش در نــقــاط زمین، ضـعـف ندارد، اما این تیم باید ترمیم شود، به‌ویژه در کادر فنی.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.