فروش ۷۳ درصد ارزش آثار در نخستین حراج آثار هنری کلاسیک در اصفهان

نخستین حراج آثار هنری کلاسیک در اصفهان جمعه یکم بهمن ماه در سالن هتل عباسی با فروش 22 میلیارد و 850 میلیون تومان و 41 اثر از 59 اثر حاضر برگزار شد. این فروش ۷۳ درصد ارزش آثار و ۷۰ درصد تعداد آثار بود. قبل از برگزاری حراج که به همت خانه حراج رخ ست وابسته به موسسه فرهنگی هنری روشن خانه مشق هنر و گروه هنری زهرا شیخ برگزار شد، نمایشگاهی طی دو روز در هتل عباسی برگزار شد که طی آن آثار در رشته های خوشنویسی، نقاشی و نگار گری، احجام فلزی، سفالی و زربافت به نمایش گذاشته شد.

یکشنبه ۰۳ بهمن ۱۴۰۰

آثار این حراج در مجموع به ارزش تقریبی 31 میلیارد و 250 میلیون تومان قیمت گذاری شد که اثر محمد زمان به ارزش  5 و نیم میلیارد تومان و سال خلق 1190 ه.ق  که یک تابلو رنگ و روغن روی پارچه در ابعاد 79 در 135 سانتیمتر و عنوان شاهزاده خانم بود، بالاترین قیمت را در میان آثار این حراج داشت.
از دیگر آثار با قدمت و پیشینه تاریخی  این حراج می توان به آثار زیر اشاره کرد: اثر "میرزابابا اصفهانی رجل قاجار" خلق سال 1275 ه.ق با تکنیک آبرنگ روی کاغذ، اثر صمصام ابن ذوالفقار ملقب به مصور الممالک با عنوان "امیرتومان" که یک اثر نقاشی رنگ و روغن روی پارچه بود، جعبه چوبی آراسته به گل و مرغ ساخته میرزاابوالقاسم امامی حسینی اصفهانی که یک کار نقاشی زیر لاکی بوده و به سال 1285ه.ق خلق شده است، "ابراهیم در آتش" عبدالرزاق اصفهانی که نقاشی زیرلاکی بر روی زیر ساخت پاپیه ماشه متعلق به دوره قاجار بود. قباله ازدواج از هنرمندی ناشناس خلق سال 1254 ه.ق که یک اثر خوشنویسی روی پارچه آهار مهره همراه با تذهیب الوان بود؛ قلمدان پاپیه ماشه با نقاشی زیرلاکی محمد ابراهیم نقاش باشی خلق سال 1333 ه.ق ، خوشنویسی نسخ آراسته زین العابدین محلاتی خلق  1320 ه.ق، قلمدان پاپیه ماشه با نقاشی زیرلاکی آقا صادق نقاش  خلق دوره قاجار و سطر نویسی نسخ اثر محمد هاشم خلق سال 1209 ه.ق.
دیگر آثار شرکت داده شده در این حراج هنری از هنرمندان درگذشته یا در قید حیات صد سال اخیر ایران بودند. نصراله معین، محمدحسین مصورالملکی، یسائی شاجانیان، جهانگیر آیتی، عباسعلی پورصفا، اسماعیل شیران، مهدی شمسعلی و مهری عباسپور، مهدی ملک زاده، محمد تقی ذوفن، یرواند نهاپتیان، فتح اله قوللر آقاسی، عباس رستمیان، علی خوشنویس زاده، حبیب اله فضائلی، مهدی علمداری، منصور حافظ پرست، سمبات درکیورغیان، رضا بدرالسماء، علی محبوبی صوفیانی، زین العابدین محلاتی، گروه هنری خسروان، عباس بلوکی فر، محمد علی حدت ، علی ظریفی، سید ضیالدین امامی، مجید ملک زاده، هوشنگ جزی زاده، محسن سلیمانی، حسین خوشنویس زاده، محمود لاهیجانیان،اکبر مصری پور، جعفر فتاحی، حسین علاقه مندان، حسین همدانی، جلیل جوکار، عبدالرحیم افسر و فتح اله جلالی  دیگر هنرمندانی بودند که آثارشان در نخستین حراج هنری آثار کلاسیک اصفهان ارائه شد.
از نکات قابل توجه برای دنبال کنندگان و حاضران در این حراج هنری حضور خریدار راکت شماره 100 یا به نقل طنازانه رضا رشیدپور مجری حراج  شماره 8 تیم ملی بود که بیش از نیمی و تقریبا گران ترین آثار حراج را خریداری کرد. بانویی که ظاهرا نماینده چند مجموعه دار هنری برای خرید اثر بود.
او تنها به این نکته درباره خرید قابل توجه اش اشاره کرد که امیدوار است این خرید و برگزاری چنین حراجی زمینه ساز برپایی موزه آثار هنری اصفهان باشد.  
او همچنین درباره این موضوع که چرا وقتی مشتری های دیگر در انتهای حراج  می خواستند آثار باقیمانده را به قیمت رزرو و ارزان تر از قیمت استاندارد بخرند دوباره به چرخه فروش وارد میشد و قیمت را بالاتر می برد اینطور توضیح داد: برخی از مشتریان به عمد در هنگام ارائه اثر ابراز تمایلی به خرید آن نمی کردند تا آن اثر از حراج کنار گذاشته شود و در انتهای برنامه طی تماس با هنرمند خالق آن با این استدلال که اثر شما فروش نرفته و این صورت خوشی ندارد می خواستند آثار را با پایین ترین قیمت بخرند. در صورتیکه کیفیت و ارزش این آثار گاهی بالاتر از قیمت تعیین شده هم بود و به همین دلیل من به عنوان نماینده ای از چند مجموعه دار دوباره وارد چرخه میشدم و طی تعامل با آنها اثر را خریداری میکردم.   
رسول بیدارم مدیر موسسه فرهنگی هنری روشن خانه مشق هنر نیز با ابراز رضایت از برگزاری این حراج گفت:  تمام تلاشمان را برای برگزاری یک حراج سالم انجام دادیم زیرا بیش از هر چیز دلمان میخواست در فقدان چنین حرکت هایی در اصفهان کاری کنیم تا قدر هنرمندانمان بیشتر دانسته شود و بتوانند کم کم برند های شناخته شده تری برای ارائه اثر در بازار هنری داشته باشند. کما اینکه در این سالها خیلی وقتها برای هنرمندان نمایشگاه گذاشته شده، به آنها مدارک دکتری افتخاری و درجه هنری تعلق گرفته اما ساز و کاری برای برند سازی ارائه اثر در بازار فروش برای آنها اندیشیده نشده است؛ بنابراین این حرکت می تواند قدم اول در این مسیر باشد.
او در پاسخ به اینکه بیشتر خریدهای این حراج توسط راکت شماره 100 انجام شد، گفت: این قضیه همه جا مرسوم است کما اینکه در حراج های قبلی تهران نیز شاهد آن بوده ایم.
شایان ذکر است؛ نخستین حراج آثار هنری کلاسیک اصفهان با حضور برخی ازهنرمندان، کلکسیون دار ها، مجموعه دار ها، گالری‌دار ها و علاقه مندان پیشکسوت و جوان هنر اصفهان عصر یکم بهمن ماه در هتل عباسی اصفهان برپا شد. 

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.