یک قدم مانده به صعود

برتری ایران مقابل عراق، راهیابی به جام‌جهانی را قطعی می‌کند

روند بدون باخت و کسب 16 امتیاز، تیم ملی فوتبال ایران را در آستانه راهیابی به جام جهانی 2022 قطر قرار داده تا یکی از سریع‌ترین صعودهای تاریخ فوتبال کشورمان محقق شود. در ادامه رقابت‌های انتخابی جام‌جهانی در قاره آسیا، تیم ملی ایران در هفتمین دیدارش میزبان تیم ملی عراق است و با توجه به شرایط امتیازی دو تیم، بعید نیست تکلیف یکی از تیم‌های صعود‌کننده به جام‌جهانی در این دیدار مشخص شود.

پنجشنبه ۰۷ بهمن ۱۴۰۰

تاکنون صعود تیم‌های آلمان، دانمارک، برزیل، بلژیک، فرانسه، کــرواسی، اســپـانـیــا، صــربــسـتان، سوئیس، انگلیس، هلند و آرژانتین و قطر به‌عنوان میزبان حضورشان در جام‌جهانی 2022 قطعی شده و تیم ایران می‌تواند چهاردهمین تیم راه‌یافته به این رویداد لقب بگیرد؛ زیرا تیم کشورمان برای صعود به جام جهانی تنها نیازمند سه امتیاز از چهار بازی باقی‌مانده است و در صورتی که این اتفاق در پایان بازی با عراق محقق شود، سه دیدار آینده تیم ملی با حریفانش، حکم بازی تدارکاتی خواهد داشت و فرصت مناسبی را در اختیار کادر فنی تیم ملی قرار می‌دهد تا به بازیکنان جوان تیم ملی، فرصت بازی و تجربه‌اندوزی در میادین بین‌المللی را بدهد.
یاران اسکوچیچ در صورت پیروزی در این بازی، 19 امتیازی می‌شوند و با توجه به اینکه تیم ملی امارات به فرض پیروزی در هر چهار دیدار باقی‌مانده نیز 12 امتیاز کسب کند، باز هم با 18 امتیاز پایین‌تر از تیم ملی ایران قرار می‌گیرد.
فوتبال ایران که در ادوار گذشته صعودهای دقیقه نودی و دشواری را به جام جهانی تجربه کرده، تاکنون سابقه نداشته که چند هفته مانده به پایان رقابت‌های انتخابی، حضورش را در جام جهانی قطعی کند؛ همچنان که شهاب‌الدین عزیزی‌خادم، رئیس فدراسیون فوتبال در سفر اخیرش به اصفهان، مدعی شد صعود آینده تیم ملی به جام جهانی، ارزان‌ترین و سریع‌ترین راهیابی به این رویداد بزرگ بوده است.
در بازی رفت، کسب پیروزی برای تیم ملی عراق، مأموریت دشواری برای تیم ملی محسوب می‌شد و کارشناسان اعتقاد داشتند باخت برابر این تیم کار صعود را دشوار خواهد کرد؛ اما پیروزی مقابل عراق، علاوه بر اینکه سه امتیاز ارزشمند به کارنامه تیم ملی افزود، انگیزه ملی‌پوشان برای ادامه مسیر را هم دو چندان کرد.
تیم ملی عراق امروز در حالی مقابل تیم کشورمان صف‌آرایی می‌کند که بدون برد، با 4 مساوی و 2 شکست در رده پنجم جدول گروه A مقدماتی جام جهانی ایستاده و شکست در بازی امروز، به‌منزله پایان کار این تیم در راه رسیدن به جام جهانی خواهد بود.

دردسر کرونایی

در شرایطی که نتیجه به دست‌آمده در دیدار تیم‌های ایران و عراق، تأثیر بسزایی در تعیین‌تکلیف یکی از تیم‌های صعود‌کننده به جام جهانی دارد، کرونا سایه شومش را بر این بازی انداخته است.
سردار آزمون، احمد نورالهی، مجید حســـیــنی و احــسـان حـــاج‌صـــفی، بازیکنانی هستند که پیش از ورود به ایران و در کشورهایی که به فوتبال اشتغال دارند، تستشان مثبت شده و امکان حضور در دیدار امروز تیم ملی را از دست خواهند داد؛ البته از این جمع تست مجدد آزمون منفی شده و اگر بتواند خودش را به تهران برساند، بعید نیست تیم ملی را همراهی کند.
در تیم ملی عراق نیز یاسر قاسم، مناف یونس، امجد عطوان و سعد ناطق، تست کرونایشان مثبت شده است. اعلام این خبر با واکنش شدید عراقی‌ها همراه بود و مسئولان فدراسیون فوتبال این کشور تلاش کردند با اعتراض به تست کرونا در ایران و احتمال نادرست‌بودن جواب، امکان استفاده از این بازیکنان را پیدا کنند که درخواستشان مورد قبول فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا قرار نگرفت.
علاوه بر بحث کرونا، لژیونرهای تیم ملی نیز با مشکل ورود به کشور مواجه شدند تا سرمربی تیم ملی برای انتخاب ترکیب یازده نفره تیم ملی با چالش‌های زیادی مواجه شود.
الهیار صیادمنش، پیام نیازمند و کریم انصاری‌فرد با تغییر مسیر پروازی خودشان را به تهران رساندند؛ اما مهدی طارمی به علت بارش برف و شرایط نامساعد جوی در شهر دالامان، واقع در جنوب غربی ترکیه مانده و امکان بازگشت به ایران ندارد.
مدیر رسانه‌ای تیم ملی فوتبال ایران از پرواز یک هواپیمای اختصاصی به مقصد دالامان و بازگرداندن طارمی به ایران خبر داد و تأکید کرد: با توجه به نبود پرواز از مبدأ دالامان و ادامه شرایط نامساعد در این کشور، به دنبال ارسال یک پرواز اختصاصی به ترکیه و خارج‌کردن طارمی از این کشور هستیم که قرار است به‌زودی انجام شود.

بازگشت هواداران به آزادی

پس از حدود دو سالی که ورزشگاه‌های ایران، تماشاگران را به خود ندیده‌اند، احتمالا بازی تیم ملی ایران با عراق، با حضور تماشاگر برگزار خواهد شد.
چندی قبل فدراسیون فوتبال کشورمان برای پذیرایی احتمالی از تماشاگران فوتبال در جریان دیدار تیم‌های ملی ایران و عراق درخواست خود را به فیفا و AFC ارسال کرد تا آن‌ها نظر نهایی خود را در این باره اعلام کنند.
فدراسیون جهانی فوتبال در پاسخ به این موضوع ضمن اعلام رعایت پــروتــکل‌های بــهـداشــتی مــندرج در بازی‌های بین‌المللی از ایران خواست تا موضوع را با AFC در میان بگذارد و با تأیید ناظران کنفدراسیون فوتبال آسیا و افسران اجرایی این دیدار، از هواداران پذیرایی کنند.
فدراسیون فوتبال ایران اعلام کرده با توجه به سویه «امیکرون» نیاز است تا مجوزهای داخلی برای حضور هواداران صادر شود تا مشکلی از لحاظ ایمنی اجتماعی برای شهروندان به وجود نیاید.
کنفدراسیون فوتبال آسیا نیز با بررسی شرایط ورزشگاه آزادی و همچنین تصمیم بر استفاده ۲۰درصدی از این ظرفیت، مجوز حضور هواداران در بازی تیم ملی ایران و عراق را به شرط تزریق واکسن‌های مورد تأیید سازمان بهداشت جهانی به فدراسیون فوتبال ایران داده است. فدراسیون فوتبال ایران هم متعهد شده در صورت ورود هواداران اطلاعات بهداشتی مربوط به هر یک از تماشاگران را به وضوح از طریق سامانه بلیت‌فروشی دریافت کند تا در صورت نیاز در اختیار مسئولان اجرایی نیز قرار دهد.
ستاد ملی مقابله با کرونا در ورزش با توجه به شیوع دوباره ویروس کرونا قرار است تصمیم‌گیری نهایی را انجام دهد و به نهادهای مرتبط با برگزاری بازی ایران و عراق با حضور تماشاگر اعلام کند و اگر اتفاق خاصی رخ ندهد، این بازی با تماشاگر خواهد بود.

احتمالات صعود

به جز فرض پیروزی تیم ملی برابر عراق که صعود ایران به جام جهانی قطر را بدون هیچ اما و اگری نهایی خواهد کرد، احتمالات دیگری هم وجود دارد.
در صورتی که بازی ایران و عراق مساوی شود و امتیازات ایران به عدد ۱۷ برسد، باز هم این امکان وجود دارد که صعود ما در روز پنج‌شنبه قطعی شود. تقریبا هم‌زمان با بازی ایران و عراق، تیم‌های ملی امارات و سوریه به مصاف هم می‌روند که در صورت شکست امارات مقابل سوریه باز هم صعود ایران به جام جهانی قطعی می‌شود.
در صورت تساوی سوریه و لبنان باز صعود ایران قطعی می‌شود؛ زیرا تنها در صورتی ایران از صعود باز می‌ماند که نه‌تنها در سه بازی آینده‌اش شکست بخورد و هم‌زمان امارات در سه بازی آینده پیروز شود، بلکه این نتایج به گونه‌ای باشد که اختلاف ۱۰ گله ایران و امارات هم از بین برود.
شکست احتمالی ایران مقابل عراق هم شرایط مشابهی با تساوی این بازی دارد و باز هم عدم صعود ما تنها در صورت شکست در تمام بازی‌های باقی‌مانده و پیروزی امارات در همه بازی‌های باقی‌مانده است.
در واقع صعود تیم ملی ایران به جام جهانی حتی در صورت پیروزی امارات در چهار بازی متوالی با تفاضل گل‌های بالا، در گرو تنها یک پیروزی در چهار دیدار مانده که این امیدواری نزد اهالی فوتبال وجود دارد این پیروزی روز پنجشنبه مقابل عراق به دست آمده تا یکی از بهترین صعودها به جام جهانی در تاریخ فوتبال ایران تجربه شود.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.