نیاز به این همه مرام نیست!

نقدی بر حمایت بیش‌از‌اندازه محرم نویدکیا از کادر فنی و بازیکنانش در تیم سپاهان

پس از خداحافظی ناگهانی در هفته هشتم  لیگ شانزدهم، محرم نویدکیا دوری خودخواسته چهارساله ای را برگزید؛ اما در دوران سرمربیان بعدی هر زمانی تیم نتیجه نمی‌گرفت، هواداران کاپیتان شماره چهار را صدا می زدند که پس از پایان لیگ نوزدهم و دلخوری‌های هواداران در هفته‌های پایانی از امیر قلعه‌نویی و اظهارات او، این فریادها به خواسته عمومی تبدیل شد.

دوشنبه ۱۱ بهمن ۱۴۰۰

انتخاب محرم نویدکیا و ثبت قرارداد سه‌ساله با او چندی پس از حضور دوباره محمدرضا ساکت به جایگاه مدیرعاملی انجام شد و حضور در لیگ قهرمانان آسیا، اولین تجربه کاپیتان سابق در مقام سرمربی بود که مجتبی توتونی، مدرس اصفهانی AFC به عنوان مشاور فنی، تیم سپاهان را همراهی می‌کرد.
طلایی‌پوشان اصفهانی با نتایجی که کسب کردند، نتوانستند از گروه صعود کنند؛ با این حال عملکرد آن‌ها مورد رضایت هواداران واقع شد. در لیگ بیستم، سپاهان شروع چندان خوبی نداشت؛ اما به مرور این تیم توانست به عنوان یک مدعی مطرح شود، هر چند که در کورس قهرمانی با سرخ‌پوشان تهرانی، با 65امتیاز و نایب‌قهرمانی به کارش پایان داد. کسب سهمیه آسیایی و عملکرد قابل قبول در اولین فصل مربیگری محرم نویدکیا، باعث شد تا هواداران با خوش‌بینی زیاد به استقبال دومین فصل مربیگری او بروند؛ اما خوش‌بینانه ترین هوادار هم فکر نمی‌کرد با گذشت 16 هفته از لیگ که یک نیم‌فصل را هم در بر‌گرفته، تیم محبوبشان شش شکست (با احتساب باخت به گل‌گهر) متحمل شده باشد که به این نتیجه، کنار رفتن از جام حذفی را هم باید اضافه کرد. پس از چهارمین باخت سپاهان در لیگ برتر، یکی از خبرنگاران در نشست خبری بعد از بازی از محرم نویدکیا در خصوص احتمال کنار رفتن او پرسید که سرمربی طلایی‌پوشان در پاسخ تأکید کرد با در نظر گرفتن تمام جوانب امر، این مسئولیت را پذیرفته است.پس از حذف سپاهان از گردونه جام حذفی، انتظار می‌رفت تمام حواس این تیم بر روی لیگ برتر متمرکز شود، اما باخت سه‌بر یک مقابل مس رفسنجان در اولین گام از دور برگشت، نارضایتی شدید هواداران را به دنبال داشت و جمعی از هواداران در فضای مجازی و پیج‌های سپاهانی خواستار ایجاد برکناری نویدکیا و بروز تغییرات در کادر فنی شدند. برخی دیگر از هواداران نیز با اعلام حمایت خود از نویدکیا، خواهان تغییر در کادر فنی به منظور کمک بیشتر به سرمربی و تقویت تیم در نیم‌فصل دوم شدند. در این شرایط به یکباره خبر استعفای سرمربی تیم سپاهان و اعلام آن به مدیرعامل باشگاه منتشر شد؛ اما در نیم‌روزی که این خبر ترند رسانه‌های اصفهانی شده بود، نه شخص سرمربی و نه مسئولان باشگاه واکنشی در قبال آن نداشتند تا اینکه شب‌هنگام روابط عمومی باشگاه، با صدور بیانیه‌ای، به تکذیب خبر استعفای نویدکیا پرداخت.در بخشی از این بیانیه آمده است: «با توجه به تعطیلات لیگ برتر جلسه ارزیابی، اقدامات و فعالیت‌ها در نیم‌فصل اول و همچنین برنامه‌های اجرایی و راهبردی برای تیم فوتبال سپاهان در نیم‌فصل دوم، مسابقات آسیایی و همچنین فصل آتی در جلسه پنج‌ساعته مشترک بین اعضای هیئت مدیره باشگاه، سرمربی تیم فوتبال محرم نویدکیا و مدیریت تیم رضا فتاحی مورد بحث و بررسی قرار گرفت. در این جلسه راهبردهای لازم تدوین و با هماهنگی هیئت مدیره، مدیریت باشگاه و سرمربی تیم برای بهره‌وری مناسب‌تر و رفع هر‌گونه نقیصه برنامه‌ریزی و اقدامات ممکن در دستور کار قرار گرفت.»
در بخش دیگر این بیانیه عنوان شده است: «نویدکیا ضمن ابلاغ سلام و تحیت به همه علاقه‌مندان، شایعه مطرح‌شده مبنی بر استعفا را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ مؤکدا تکذیب و اظهار تعجب کرد.»
 با وجود اینکه در بیانیه ذکر‌شده نویدکیا از خبر استعفایش تعجب کرده، اما به‌گفته برخی مطلعان، تصمیم باشگاه برای ایجاد تغییرات در کادر فنی، با مخالفت سرمربی مواجه شده است.
شنیده‌ها حاکی از آن است که عملکرد فنی علیرضا مرزبان، رضایت باشگاه را جلب نکرده و احتمالا یک مربی خارجی سرشناس به کادر فنی تیم سپاهان اضافه می‌شود که البته با توجه به مخالفت ضمنی نویدکیا با این پیشنهاد، بعید نیست منتفی شود.
از سوی دیگر محرم نویدکیا برای حمایت از شاگردانش، همواره از عملکرد آن‌ها دفاع کرده و حتی در میانه‌های لیگ چند باری تأکید داشت که تیمش نیاز به تقویت خاصی ندارد و با همین بازیکنان به کار ادامه خواهد داد. حمایت نویدکیا از کادر مربیان و بازیکنانش اقدام نیکویی است؛ اما نه اینکه شخصیت او به عنوان سرمربی را زیر سوال برده و موجب نارضایتی هواداران شود. انتخاب‌های نویدکیا در کادر مربیان، لطف او نسبت به همکارانش بوده و با توجه به قراردادهای مالی و پرداخت‌های منظم باشگاه سپاهان، هیچ‌کدام از این مربیان نمی‌توانند بابت قبول پیشنهاد همکاری نویدکیا، بر سر او منت بگذارند و همان طور که هر کدام از این مربیان از مرزبان گرفته تا دیگر افراد کادر، پیشنهاد بهتری داشته باشند، احتمالا سپاهان را ترک خواهند کرد. نویدکیا نیز اگر به این نتیجه برسد که مربی دیگری اعم از داخلی و خارجی، کارکرد بهتری برای او و تیمش خواهد داشت، باید تعارف را کنار بگذارد. درباره بازیکنان نیز این موضوع کاملا صدق می‌کند و نیازی به فداکاری محرم در قبال شاگردانش نیست؛ کما اینکه در تاریخ یک مربی را به نتایج کسب‌کرده می‌شناسند، نه مرامی که خرج همکارانش در کادر فنی و بازیکنان کرده است.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.