بوندس لیگا دیگر بوندس لیگا نیست!

آیا لیگ ژرمن‌ها جایگاه خود را ازدست‌داده است؟

یکی از بحث‌های داغ و جنجالی در روزها و هفته‌های اخیر گفت‌وگو درباره سقوط بوندس لیگا از جایگاه گذشته و از دست رفتن جذابیت این لیگ است. یکی از ایرادات وارده به لیگ ژرمن‌ها، سلطه یک دهه‌ای بایرن‌مونیخ به‌عنوان ‌قهرمان مطلق این لیگ است. قهرمانی‌هایی که گاهی با قاطعیت تمام و اختلاف امتیاز حتی دورقمی ‌به وقوع می‌پیوست و یا همچون یک الی دو فصل اخیر، در آخرین هفته‌ها و با اختلافی کمتر از تعداد انگشتان یکدست رقم می‌خورد.

سه شنبه ۱۲ بهمن ۱۴۰۰

در تمام این فصول تیم‌هایی نظیر لایپزیش، دورتموند، لورکوزن و حتی در فصلی شالکه که اکنون در بوندس لیگا دو حضور دارد از رقبای بایرن برای قهرمانی بوده‌اند.
در این فصل اما سخن از تبانی‌های سازمان لیگ آلمان و نیز نقدهایی برعملکرد بایرن مونیخ به گوش می‌رسد. بخش عمده این نقدها و سخنان مربوط به عملکرد بایرن مونیخ در تضعیف دیگر تیم‌ها و نیز بحث‌های داوری و اشتباهات آن در رقم خوردن نتایج است. در این گزارش بررسی خواهیم کرد آیا چنین سخنانی به‌راستی حقیقت دارند و درنهایت آیا به سقوط بوندس لیگا منجر می‌شوند و یا خیر؟

بایرن‌مونیخ و تضعیف دیگر تیم‌ها

بایرن مونیخ  یکی از تیم‌های بزرگ و قدرتمند آلمان و جهان است. این تیم قهرمانی‌های متعددی را چه در لیگ داخلی کشور آلمان و نیز در لیگ قهرمانان اروپا کسب کرده و همیشه مقصد بازیکنان نام آشنا و بزرگ فوتبال آلمان و جهان بوده است. باواریایی‌ها به‌عنوان پرافتخارترین و قدرتمندترین تیم این کشور همیشه به دنبال تداوم قهرمانی‌ها و افتخارات خودش بوده و این موضوع در ساختار باشگاه و DNA آن قرار دارد. این تلاش و میل تمام‌نشدنی به قهرمانی و نیز قدرتمندی تاریخچه باشگاه باعث شده که بازیکنان بسیار زیادی در آرزوی پیوستن و همراه شدن با این باشگاه برای پیشرفت خود و نیز قهرمانی باشند.
از دیگر نکات مهم درباره باشگاه بایرن مونیخ این است که ساختار مدیریتی و نیز برنامه‌های این باشگاه بسیار منظم، دقیق و برنامه‌ریزی‌شده است که نمی‌توان خریدهای آنان را با خریدهای دیگر باشگاه‌های متمول و بزرگ اروپایی مقایسه کرد. به‌طور مثال شاهد هستیم که غول‌های اسپانیایی و یا انگلیسی بازیکنان مختلفی را بلافاصله پس از حتی درخششی کوچک خریداری کرده و یا وارد جنگ‌های نقل و انتقالاتی می‌شوند که هیچ سودی برای آن‌ها نداشته و فقط یا به دنبال جذب نامی بزرگ برای سروصدا در رسانه‌ها و برند خود و یا عدم دستیابی رقیبشان به آن بازیکن هستند. بازیکنانی که دو تیم رئال مادرید و بارسلونا در چند سال  جذب کرده و با رقم‌هایی بسیار بزرگ به این باشگاه‌ها پیوستند  و اکنون جایی در ترکیب این تیم‌ها ندارند نمونه‌های قابل‌ذکر این مثال هستند. بایرن مونیخ اما به‌عنوان یکی از مدرن‌ترین باشگاه‌های جهان نشان داده است که صرفاً به دلیل نام یک بازیکن به دنبال خرید او نمی‌رود و با تیم آنالیز خود و به روش‌های نوین کاملاً هرکدام از خریدهای خودش را تجزیه‌وتحلیل می‌کند. از سوی دیگر جذب ستارگان همان‌طور که گفته شد این باشگاه یکی از بزرگ‌ترین باشگاه‌های جهان است و قطعاً بسیاری از بازیکنان در آرزوی پیوستن به چنین باشگاه قدرتمندی هستند.
 جذب ستاره‌های رقبا نیز امری مرسوم بوده اما نمی‌توان آن را به تمام خرید‌ها‌ی این باشگاه نسبت داد. درست است جذب بازیکن از رقبای اصلی باعث تضعیف آنان و قدرتمند شدن تیم خود می‌شود اما در بازار نقل و انتقالات مهم این است که شما تیمتان را بهبود ببخشید.

ضعف دیگر تیم‌ها

علاوه بر قدرتمندی تیم بایرن مونیخ و ساختار فوق‌العاده مدیریت این باشگاه اما تمام این موفقیت به دلیل خوب بودن بیش‌ازحد آنان نیست و ضعف دیگر تیم‌ها و تصمیمات گاها اشتباهشان ‌نیز در این مسئله تأثیرگذار است.
بااینکه بوندس لیگا را می‌توان بهترین لیگ ازلحاظ مدیریت و ساختار سیستمی فوق‌العاده آن دانست اما فلسفه باشگاه‌ها و توان آن‌ها در کنار تصمیماتشان از عناصر عدم قهرمانی آن‌ها است. به‌عنوان‌مثال باشگاه بورسیا دورتموند یک باشگاه با فلسفه جوان‌گرایی و نیز پرورش استعدادها است. گرچه که آن‌ها با تکیه‌بر این فلسفه خود و چنین بازیکنانی نه‌تنها قهرمان بوندس لیگا شده‌اند بلکه به فینال لیگ قهرمانان اروپا و نیز به‌دفعات به مراحل پایانی آن نیز راه‌یافته‌اند؛ اما به‌طورکلی فلسفه و DNA قهرمانی‌های متعدد و افتخارآفرینی‌هایی که بایرن‌مونیخ  در فلسفه خود دارد را نمی‌توان در این باشگاه و نظیر آن دانست.
این تفاوت فلسفه شاید اصلی‌ترین دلیل عدم نتیجه‌گیری باشد و تفاوت بازیکنان این تیم‌ها به ارمغان بیاورد. بااینکه تیم‌هایی نظیر دورتموند بازیکنان بیشتر و عمق ترکیب بهتری دارند اما ترکیب یازده نفره و منسجم بایرن مونیخ و تفکر آنان بر آن غلبه می‌کند.
بحث داوری و کمک‌های سازمان لیگ آلمان از دیگر نکات و مسائلی است که  در این گفت‌وگوها ذکر می‌شود. باوجود VAR و نیز سوابقی که از داوران آلمانی می‌شناسیم چنین صحبت‌هایی فاقد استناد لازم است و صرفاً به دلیل چند اشتباه داوری کوچک بیان‌شده و نمی‌توان آن را مغرضانه دانست.
بعضی از صاحب‌نظران بر این عقیده هستند که این سخن‌ها‌ به دلایل عدم نتیجه‌گیری بلندمدت و نیز فشارهای هواداران بوده و هیچ پایه و اساسی ندارد و شاید صرفاً فشاری روانی برای تغییر نتایج و فشار روانی بر بایرن‌مونیخ بوده تا طلسم قهرمانی‌ها‌ی متوالی آنان از بین برود.
بوندس لیگا به‌عنوان یکی از مدرن‌ترین و به‌روزترین لیگ‌ها‌ی دنیا که منشأ فوتبال نوین جهان نیز است، همچنان قدرتمندانه و بااقتدار به فعالیت خودش می‌پردازد و فوتبال جذاب، نوین و زیبای آن طرفداران خاص خودش را داشته و جلوه گری می‌کند و به پیشرفت ادامه می‌دهد.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.