موج وین در خیابان سپه

اخبار مثبت مذاکرات، بازار ارز را کاهشی کرده است

انتشار اخبار مثبت از وین، هیجان‌های بازار ارز اصفهان را بالا برد تا بهمن‌ماه یکی از پرنوسان‌ترین ماه‌های سال برای بازار ارز باشد. دلار هفته گذشته همراه با انتشار اخبار مذاکرات روند ریزشی را شروع کرد و به‌سرعت به کانال 27 و 26 هزار تومان رسید. دلال‌های خیابان سپه و بازار بزرگ از شرایط فعلی بازار ارز راضی نیستند و از توقف روند نزولی نرخ دلار می‌گویند؛ برخی از آن‌ها نیز وعده بازگشت دلار به کانال 30 هزار تومان را در سال آینده می‌دهند؛ بااین‌حال شواهد و گفته مسئولان از ادامه‌دار بودن کاهش قیمت ارز در بازار حکایت می‌کند.

شنبه ۲۳ بهمن ۱۴۰۰

خـیــابــان سـپـه هفتـه‌هـای گذشته میزبان خریداران خوش‌بینی بود که با احتمال‌دادن شکست مذاکرات وین، ارز  می‌خریدند. قیمت برای آن‌ها مهم نبود؛ زیرا خود را برای دلار 50 هزارتومانی آماده می‌کردند. دلاری که چند روز قبل لحظه به لحظه رنگ صعود به خود می‌گرفت، حالا رنگ عوض کرده است و همین خریداران، امروز کنار خیابان ایستاده‌اند تا دلارهای خود را بفروشند!

وین در خیابان سپه اصفهان

گمانه‌زنی‌ها درباره موفقیت‌آمیز بودن مذاکرات وین به خیابان سپه رسید تا بازار ارز را تحت تأثیر قرار دهد؛ به‌طوری‌که نرخ دلار در عرض یک هفته چند هزار تومان کاهش را تجربه کند. دلار در اردیبهشت‌ماه با حمایت در محدوده 20 هزار و 700 تومان روند صعودی جدیدی را آغاز کرد؛ اگرچه گاهی افت‌های نامحسوسی داشت. نرخ دلار در تابستان و پاییز حدود 9 هزار تومان افزایش یافت و باوجود توقف روند مذاکرات برجام، انتشار هر اخباری منجر به نوسان‌های بازار ارز می‌شد. زمستان 1400 دلار با قیمت حوالی 29هزار تومان آغاز شد؛ ولی نرخ دلار در بهمن ماه با انتشار اخباری مبنی بر نتیجه‌بخش بودن مذاکرات روند نزولی به خود گرفت و برای نخستین بار در پنج ماه گذشته دلار به کانال ۲۶ هزار تومان بازگشت. هفته گذشته قیمت هر دلار آمریکا در بازار آزاد به حدود 25 هزار تومان هم رسید و در صرافی‌های بانکی در کانال 24 هزار تومان به فروش می‌رسید. منابع غیررسمی و دلالان تا یک ماه قبل، از احتمال معامله دلار با بهای 50 هزار تومان در سال 1401 خبر می‌دادند؛ ولی حالا ورق برگشته است و بررسی‌ها نشان می‌دهد در روزهای اخیر دلار با قیمت کمتر از 27 هزار تومان فروشنده دارد.

دلار چه خواهد شد؟

فعالان بازار ارز پیش‌بینی مختلفی برای آینده بازار در ماه‌های آتی دارند و تعدادی از آن‌ها به توقف روند نزولی نرخ دلار امیدوارند. برخی معتقدند در سال جدید رکوردهای جدیدی به‌دست می‌آید و اکنون بازار درگیر هیجان‌ها است. یکی از فعالان خیابان سپه در این‌باره می‌گوید: «صعودی و نزولی بودن بازار ارز طبیعی است. من به شما قول می‌دهم دلار پایین نخواهد ماند و ما خودمان را برای کسب سود از این بازار آماده کرده‌ایم؛ فقط باید صبر کرد.»  بخش دیگری از دلال‌های خیابان سپه از اهداف صعودی نرخ ارز تا پایان سال می‌گویند؛ مانند مرد مسن چهل‌وچندساله که توضیح می‌دهد: «الان دلار نزولی شده است؛ چون اخبار برجامی بر بازار تأثیر می‌گذارد؛ ولی این روند ادامه نخواهد داشت و دلار اواخر سال دوباره 30 هزار تومانی می‌شود.» شمار زیادی از فعالان بازار نیز براین باورند که نرخ ارز در کانال 25هزار تومان تثبیت می‌شود. یکی از آن‌ها می‌گوید: «یک احتمال قوی در سال جدید برای بازار ارز وجود دارد؛ اگر مذاکرات با موفقیت به پایان برسد، دلار بین 25 تا 26 هزار تومان نوسان می‌کند؛ ولی محال است به کانال کمتر از 20هزار تومان بیاید.» باوجود امیدواری دلالان به افزایش مجدد نرخ ارز، مشاهده‌های میدانی نشان می‌دهد در بازار ارز مانند سابق تقاضای چندانی وجود ندارد و برخی به دنبال فروش دلارهای خود برای جلوگیری از ضرر و زیان هستند.

آینده روشن بازار ارز

فعالان اقتصادی و کارشناسان بازار سرمایه برخلاف دلالان معتقدند کاهش قیمت ارز در بازار ادامه‌دار خواهد بود و درصورت توافق هسته‌ای در وین، ورود ارز به کشور تسهیل و درنتیجه زمینه افت قیمت دلار فراهم می‌شود؛ زیرا بهبود منابع ارزی توان دولت را برای مدیریت بازار ارز بالا می‌برد. به گزارش همشهری مسعود خوانساری، رئیس اتاق تهران نیز در این زمینه بیان داشت: «اگر توافق صورت بگیرد، هم فروش نفت و هم صادرات بیشتر می‌شود و هزینه‌های مبادله کاهش می‌یابد.» همچنین به گزارش خبرآنلاین، علی شریعتی، عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران، اظهار کرد: «من از کاهش قیمت ارز صحبت نمی‌کنم و با توجه به تورم و بحث‌های تکنیکالی که وجود دارد، قرار نیست دوباره دلار مثل زمان احمدی‌نژاد فریز شود و قاچاق معکوس یا اتفاق‌های دیگری بیفتد.» به گفته این مقام مسئول، پایان بازی یا راند آخر کاسبان تحریم در حال شکل‌گیری است. با این اوصاف موفقیت مذاکرات برجام موجب بازگشت نرخ دلار به قبل از گرانی‌ها نمی‌شود؛ ولی دلار 30هزارتومانی دلالان هم به حقیقت نخواهد پیوست و قیمت‌ها به‌تدریج در مسیر کاهشی قرار خواهد گرفت.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.