پروژه بن - بروجن غیرقانونی است

نماینده خمینی‌شهر در گفت‌وگو با اصفهان‌زیبا: تصمیم‌های اشتباه گذشته اصلاح می‌شود

احیای زاینده‌رود مهم‌ترین مطالبه مردم اصفهان است. رودخانه زاینده‌رود، قلب تپنده استان اصفهان، نقش مهمی در تمامی ابعاد توسعه شهری اصفهان و پیشرفت اقتصادی و اجتماعی این استان دارد. این رودخانه همچنین بستری برای گسترش تعامل‌های اجتماعی انسان‌ها با یکدیگر فراهم می‌کند و علاوه بر اینکه فضایی تفریحی و محلی برای گذران اوقات فراغت محسوب می‌شود، جایگاه ویژه‌ای را در هویت شهری شهروندان اصفهانی به خود اختصاص می‌دهد. متأسفانه خشکی زاینده‌رود و برداشت‌های بی‌رویه از آبخوان، منجر به خالی‌شدن آن و ایجاد بحران در حوضه این رود که روزگاری زنده‌رود نام داشت، شده است.

یکشنبه ۰۱ اسفند ۱۴۰۰

 خشکی زاینده‌رود تأثیرات مخربی بر بخش‌های مختلف کــشــاورزی، صــنــعــت، گــردشــگــری و محیط‌زیست استان گذاشته است. برای رفع مشکلات زاینده‌رود و بازگشت آب به این رودخانه، همکاری و هماهنگی نهادها و دستگاه‌ها ضرورت دارد و دراین‌بین نقش مجلسی‌ها برای پیگیری امور و رایزنی با دولت دارای اهمیت است.
درباره اقدامات مجلس برای احیای زایــنــده‌رود، بــه‌عـنــوان مــهــم‌تـــریـــن مطالبه مردم اصفهان، نماینده مردم خمینی‌شهر در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با اصفهان‌زیبا اظهار کرد: نمایندگان مجلس با جدیت پیگیر مشکلات آب استان بوده‌اند و در این راستا، هم اقدامات سلبی و هم اقدامات ایجابی انجام داده‌اند؛ اما متأسفانه در گذشته سیاست‌گذاری‌ها و تصمیم‌گیری‌های اشتباهی درباره حوزه آبریز زاینده‌رود انجام و همین سیاست‌های غلط منجر به بروز مشکلاتی شده است که امروزه شاهد آن هستیم. محمدتقی نقدعلی با اشاره به عوامل دخیل در خشکی زاینده‌رود بیان کرد: فعالیت صنایع آب‌بر در استان، انتقال آب شرب به مناطق مختلف، توسعه کشاورزی در بالادست؛ اعم از استان چهارمحال‌وبختیاری و بخشی از شهرستان‌های غرب اصفهان عواملی هستند که دست‌به‌دست هم داده‌اند و منجر به خشکی زاینده‌رود شده‌اند.
او تأکید کرد: نمایندگان مجلس در اولــیــن‌اقــدام، رایزنی‌های متعددی برای جلوگیری از بارگذاری‌های جدید و تصمیم‌های نابخردانه انجام داده‌اند تا تصمیم‌های اشتباه گذشته اصلاح و از گرفتن تصمیم‌های غلط جلوگیری شود.
نماینده مردم خمینی‌شهر در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر متوقف‌شدن پروژه بن بروجن ادامه داد: پروژه بن بروجن را غیرقانونی اعلام کردیم. در حال حاضر این پروژه نیمه‌متوقف است؛ همچنین برای اصلاح برخی بارگذاری‌ها نشست‌هایی با رئیس‌جمهور برگزار کردیم و رایزنی‌های لازم را انجام دادیم؛ ضمن اینکه طی سفری که وزیر نیرو به استان اصفهان داشت، اوضاع را از نزدیک ملاحظه کرد تا تصمیم‌های لازم گرفته شود. نقدعلی به جبران خسارت کشاورزان اصفهان اشاره کرد و گفت: برخی از تصمیم‌گیری‌ها درباره ضرروزیان‌هایی است که به کشاورزان وارد شده است. حدود هزارو۵۰۰ میلیارد تومان برای جبران خسارت کشاورزان تخصیص داده‌شده که بخشی از آن به کشاورزان پرداخت‌ شده است؛ نمایندگان مجلس همچنین دولت و مقامات اجرایی را درباره حساسیت اوضاع زاینده‌رود مطلع کرده‌اند.
او با اشاره به تخصیص بودجه برای عملیات سد پروژه سوم کوهرنگ اذعان کرد: عملیات تونل در پروژه سوم کوهرنگ به پایان رسیده و برای عملیات سد این پروژه، اعتباری در بودجه امسال مقرر شده است. اگر این پروژه به بهره‌برداری برسد، بخشی از بارگذاری‌ها را جبران می‌کند.
نماینده مردم خمینی‌شهر در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر رایزنی مجلس با دولت برای احیای زاینده‌رود خاطرنشان کرد: قرار است برخی از طرح‌ها برای جبران بارگذاری‌ها اجرا شود. برای عملیاتی‌کردن این طرح‌ها در مراحل گفت‌وگو با دولت هستیم؛ به همین خاطر نمی‌توان با صراحت این طرح‌ها را رسانه‌ای کرد. این طرح‌ها در کوتاه‌مدت و میان‌مدت اجرایی می‌شود.
نقدعلی خاطرنشان کرد: انتقال آب از دریا برای صنایع اصفهان منجر به حذف بارگذاری‌های صنعتی می‌شود و در این شرایط کشاورزان می‌توانند از آب بهره‌برداری کنند؛ همچنین استفاده از پساب شهرهای مختلف در صنعت با جدیت در دستورکار قرار گرفته است.
او با تأکید بر توقف پروژه برداشت آب پالایشگاه نفت اصفهان اذعان کرد: پالایشگاه نفت اصفهان از رودخانه و آبخوان برداشت می‌کرده که بنده طی جلسه‌ای با مدیرعامل پالایشگاه نفت اصفهان اعلام کردم این برداشت‌ها باید قطع شود. در این راستا، طبق توافق‌های انجام‌شده با مدیرعامل پالایشگاه نفت اصفهان، عملیات لوله‌گذاری متوقف و قراردادی که با پیمانکار برای لوله‌گذاری به‌منظور برداشت آب منعقد شده بود، منحل شد؛ همچنین مدیرعامل پالایشگاه نیز پروژه را تعطیل اعلام کرد و گودبرداری‌هایی که انجام‌شده بود، در حال پرشدن است.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.