نبرد شیرها و گاندوها در نقش جهان

هماورد هفتادم فوتبال اصفهان امروز برگزار می‌شود

دربی بازهم دربی است؛ تفاوتی هم ندارد دو تیم قبل این بازی در بهترین وضعیت باشند یا مثل این روزهای سپاهان و ذوب‌آهن حال‌وروز خوبی نداشته باشند.  فاصله سپاهان با صدر جدول رده‌بندی 11 امتیاز شده و تساوی برابر هوادار به نوعی وداع این تیم با قهرمانی در لیگ بیست‌ویکم محسوب می‌شود. در آن‌سوی میدان تیم ذوب‌آهن هم باخت دیگری را متحمل شد تا فاصله‌اش با تیم‌های قعرنشین کمتر از فاصله‌اش با تیم‌های بالای جدولی باشد. در بازی رفت، سپاهان در قامت یک مدعی قهرمانی به ذوب‌آهن باخت؛ اما در آن زمان هنوز هواداران طلایی به ادامه لیگ امیدوار بودند و آن باخت را چندان جدی نگرفتند؛ بااین‌حال، برای بازی برگشت شرایط به‌طورکلی متفاوت است: هیچ‌کدام از دو تیم انتظارات هواداران را برآورده نکرده‌اند.

چهارشنبه ۰۴ اسفند ۱۴۰۰

 بر اساس برنامه سازمان لیگ، تیم سپاهان میزبان دیدار امروز محسوب می‌شود و در ورزشگاه نقش‌جهان از تیم ذوب‌آهن پذیرایی می‌کند. با توجه به نیاز مبرم دو تیم به کسب سه امتیاز، دربی امروز یکی از حساس‌ترین دربی‌های تاریخ فوتبال اصفهان است و باید دید کدام تیم برنده از این مسابقه بیرون می‌آید؛ چراکه تساوی به درد هیچ‌کدام از دو تیم در کورس قهرمانی و کورس تیم‌های فانوس به دست لیگ نمی‌خورد. ذوب‌آهن و سپاهان تاکنون ۶۹ بار در دیدارهای رسمی برابر یکدیگر قرار گرفته‌اند که ۲۶ بار سپاهان و ۱۹ بار ذوب‌آهن پیروزی را به نام خود ثبت کرده‌اند؛ همچنین ۲۴ دیدار با نتیجه تساوی به پایان رسیده است. از ۶۹ هماوردی دو تیم، ۴۱ بازی در لیگ برتر بوده که سپاهان ۱۹ برد و ذوب‌آهن ۱۲ برد در کارنامه دارد و ۱۰ بازی با نتیجه تساوی به پایان رسیده است. برای بازی امروز هم هر دو تیم امتیازهای کامل آن را می‌خواهند؛ زیرا تساوی به حال هیچ‌کدام تفاوتی نمی‌کند. در آستانه دربی امروز فوتبال اصفهان، مروری بر چهره‌های ویژه این بازی خواهیم داشت.

مهدی تارتار

همین‌که چند روز یک بار روابط عمومی باشگاه ذوب‌آهن ناچار به تکذیب شایعات منتشرشده در خصوص قطع همکاری باشگاه با مهدی تارتار می‌شود، یعنی اینکه جایگاه او روی نیمکت سبزها چندان مطمئن نیست. تارتار در بازی رفت موفق شد یاران نویدکیا را با شکست مواجه کند و برای بازی برگشت هم امیدوار به تکرار آن نتیجه است تا چند هفته‌ای آرامش مهمان این تیم شود. ذوب‌آهن اگر در بازی امروز بازنده شود و تیم‌های تراکتور و فجرسپاسی برنده شوند، خطر سقوط را به خود نزدیک‌تر می‌بیند؛ ازاین‌رو به جز نتیجه گرفتن در بازی امروز چاره‌ای ندارد؛ ضمن اینکه پیروزی در دربی سنتی می‌تواند به محکم‌کردن جایگاه تارتار روی نیمکت کمک کند.

محرم نویدکیا

شاید اگر محبوبیت زیاد او بین هواداران نبود، امروز برای دربی وضعیت سخت‌تری پیدا می‌کرد؛ اما او فعلا به حمایت هواداران امیدوار است؛ هرچند که نسبت به فصل گذشته کم‌رنگ‌تر شده است. نویدکیا در زمان بازی یکی از ارکان اصلی تیمش برای برد بود و در فصل اول مربیگری هم در دو دیدار رفت‌وبرگشت به پیروزی رسید؛ اما در بازی رفت این فصل در رقابت با مهدی تارتار بازنده شد تا امروز برای جبران مافات تیمش را به میدان بفرستد. تیم سپاهان در دور برگشت به حتم شرایط دشوارتری نسبت به دور رفت را تحمل خواهد کرد و پیروزی در دربی اصفهان می‌تواند هواداران این تیم را کماکان به کسب سهمیه آسیایی امیدوار نگه دارد.

رشید مظاهری

بازی امروز به نوعی تقابل رشید با تیم سابقش محسوب می‌شود؛ البته با این تفاوت که مظاهری پس از جدایی از ذوب‌آهن، مسیر چند تیم را پیمود تا امروز مقابل تیمی که از آن به فوتبال ایران معرفی شد و به تیم ملی رسید، بازی کند. سپاهانی‌ها با توجه به ضعفی که درون دروازه احساس می‌کردند، مظاهری را به خدمت گرفتند و در بازی امروز هواداران برای برد تیمشان چشم به هنرنمایی مظاهری دوخته‌اند.

حبیب فرعباسی

 با جدایی شهاب گردان و عدم جذب دروازه‌بان، فرعباسی فعلا سنگربان شماره یک ذوبی‌هاست؛ اما او هم می‌داند اگر جایگاهش را به خوبی حفظ نکند، ناچار باید دروازه را به دروازه‌بان جوان‌تر تیم بسپارد. فرعباسی در بازی رفت، دروازه‌اش را بسته نگه داشت و یکی از عوامل پیروزی بود؛ اما برای بازی برگشت باید دید او چه رویه‌ای را در پیش می‌گیرد.

آرمان قاسمی

سابقه چند فصل همکاری با مهدی تارتار باعث شده او شناخت کاملی از آرمان قاسمی داشته باشد و وقتی برای تیم ذوب‌آهن هم او را در لیست گذاشت، یعنی برای استفاده از او برنامه دارد. قاسمی که تا بدین جای لیگ یکی از بازیکنان خوب ذوب‌آهن بوده، در دربی اصفهان و مقابل مهاجمان سپاهان به همراه هم‌بازیانش در خط دفاعی، وظیفه مهمی برای بسته نگه داشتن دروازه دارند؛ ضمن اینکه در ضدحمله‌ها هم می‌تواند به کمک هم‌تیم‌هایش بیاید.

محمد نژادمهدی

این بازیکن هم با پیراهن ذوب‌آهن و هم با پیراهن سپاهان سابقه بازی در دربی اصفهان را داشته و به خوبی می‌داند برای هواداران دو تیم پیروزی در این مسابقه حیثیتی چه اهمیتی دارد. نژادمهدی اگر در ترکیب تیم سپاهان برای بازی امروز قرار بگیرد، باید سد محکمی را در مقابل مهاجمان و خط هافبک تیم رقیب ایجاد کند؛ زیرا همان‌طور که در بازی رفت ذوبی‌ها پیروز شدند، در بازی برگشت هم می‌توانند از تک‌موقعیت‌ها استفاده کنند.

امید نورافکن

در روزهایی هم که سپاهان خوب نتیجه نمی‌گیرد، هواداران از امید نورافکن رضایت دارند و او را جزو آن دسته بازیکنان کم‌کار تیم به حساب نمی‌آورند. نورافکن که برای قرار گرفتن در ترکیب تیم ملی برای جام جهانی پیش رو، نیازمند دیده شدن در تیم سپاهان است، برای دیدار امروز وظیفه مهمی را برعهده دارد؛ زیرا اگر روز خوب نورافکن باشد، طلایی‌پوشان هم می‌توانند امیدوار باشند یک روز خوب را به پایان ببرند.

محمد خدابنده‌لو

این بازیکن که محصول تیم‌های پایه پیکان است، با نظر مهدی تارتار برای لیگ بیست‌ویکم راهی اصفهان شد و در این مدتی هم که از لیگ سپری شده، عملکرد چشمگیری داشته است، هر چند وقتی یک تیم خوب نتیجه نمی‌گیرد، بازیکنانی هم که به وظایفشان درون زمین عمل می‌کنند، چندان شانس دیده شدن ندارند. خدابنده‌لو در دربی امروز و در میانه میدان ذوبی‌ها می‌تواند برگ برنده تارتار برای تکرار برد دور رفت باشد.

سعید باقرپسند

ضعف ذوب‌آهن در گلزنی و نبود یک تمام‌کننده شش‌دانگ، کادر فنی گاندوها را به این نتیجه رساند که در نیم‌فصل برای تقویت تیمشان یک مهاجم به خدمت بگیرند. باقرپسند که سابقه لژیونری در لیگ آذربایجان را دارد، در دو هفته اخیر در ترکیب تیم ذوب‌آهن به میدان رفت تا نشان دهد که مهدی تاتار از تلاش او در تمرینات راضی است؛ اما برای اینکه از عملکرد او در زمین مسابقه هم رضایت داشته باشند، نیاز به تیزهوشی و قدرشناسی موقعیت‌هاست.

شهریار مغانلو

 وقتی سپاهان نمی‌تواند موقعیت‌هایش را به گل تبدیل کند، اشکال متوجه مهاجمان این تیم می‌شود و در این وضعیت، مغانلو نسبت به شهباززاده، تحت فشار بیشتری است. مغانلو در بازی با هوادار پس از تعویض صحبت‌هایی را خطاب به محرم نویدکیا که کنار زمین ایستاده بود انجام داد که بینندگان تلویزیونی آن را گلایه در خصوص تعویض دانستند؛ اما یکی از سایت‌های ورزشی مدعی شده مغانلو می‌خواسته بیشتر در زمین بماند تا بیشتر دوندگی کند.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.