بهوش برای گوش

بی‌توجهی به عفونت‌های حس شنوایی عوارض دارد
آیا اصلا تا به‌حال گوش‌درد را تجربه کرده‌اید و درصورتی که جوابتان مثبت است، با این درد چه کرده‌اید؟ دردهایی که اغلب می‌تواند مربوط به عفونت این عضو مهم بدن باشد؛ بنابراین باید بهوش باشید تا دچار تحمل درد و عوارض متعاقب آن نشوید. دکتــر سیــدحمیــدرضـا ابطـحی، متخصص گوش و حلق و بینی و فلوشیپ جـراحی و عضــو هیـئـت‌علمــی دانشگــاه علوم‌پزشکی اصفهان در این زمینه ما را راهنمایی می‌کند.
سه شنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۱
انواع عفونت
عفونت‌های گوش را می‌توان به دودسته -عفونت مجرای گوش خارجی و عفونت گوش میانی- تقسیم کرد.عفونت‌ گوش خارجی، معمولا به‌دنبال دست‌کاری مجرای گوش یا ورود آب آلوده به آن ایجاد می‌شود و یا پوست مجرای گوش دچار التهاب و عفونت شده و بیمار دچار درد شدید و ترشح چرکی از گوش می‌شود. این نوع عفونت، در بزرگ‌سالان شایـع‌تر از اطفـال اسـت و اغـلـب فقــط در یک‌گوش دیده می‌شود.
در نوع دوم عفونت‌های گوش که عفونت گوش میانی به آن اطلاق می‌شود، به‌دنبال سرماخوردگی، فضای گوش میانی، دچار التهاب می‌شود و چرک پشت پرده صماخ تجمع پیدا می‌کند.در این نوع عفونت که در اطفال شایع‌تر است، بیمار دچار تب، گوش‌درد، احساس گرفتگی و پری گوش و کاهش شنوایی می‌شود.
احساس پُری در گوش
احساس پری گوش، درواقع یک علامت کلـی اسـت کـه می‌تـوانــد نــاشی از تجمــع ترشحات موم‌مانند در مجرای گوش یا عفونت گوش میانی و یا مشکلات شیپور استاش (لوله‌ای که فضای گوش میانی را به حلق مرتبط می‌کند) باشد. درصورتی‌که دچار این مشکل شدید، باید به پزشک مــراجعــه کنیــد تــا بــا معـاینــه دقیــق و گــاه انجامتست‌های مخصوص، نوع مشکل تشخیــص داده شــده و درمــان مقتضـــی شروع شود.
زمان مراجعه به پزشک
هروقت دچار این علائم شدید، باید به پزشک مراجعه کنید. درد گوش، احساس پری و گرفتگی در گوش، احساس کاهش شنوایی، ترشح چرکی یا خونابه‌ای از گوش.هــرکــدام از ایــن عــلائم می‌تــوانــد نشــانه عفونت گوش خارجی یا میانی باشد که پس از معاینه و تشخیص، درمان مقتضی آغاز می‌شود.
راهکارهای پیشگیری
بــرای پیشگیــری از عفــونـت‌های گــوش رعایت نکات زیر ضروری است:از دست‌کاری گوش‌ها پرهیز کنید؛ حتی وسایلی مانند گوش‌پاک‌کن‌های موجود در داروخانه‌ها می‌توانند باعث آسیب به پوست مجرای گوش و زمینه‌ساز عفونت شوند.بعد از استحمام، بهترین کار برای خشک‌کردن گوش، استفاده از سشوار با دور آهسته و فاصله  ۳۰سانتی‌متری است.از آب‌تنی در آب‌های آلوده پرهیز کنید.در صورت ابتلا به سرماخوردگی درازمدت و احسـاس درد یـا گرفتــگی در گـوش، بــا مراجعه به پزشک، وجود عفونت در گوش را در مراحل اولیه تشخیص دهید تا درمان مقتضی شروع شود.
راهکارهای درمانی
برای درمان عفونت‌های گوش، انواع روش‌های تجویز دارو وجود دارد که باید با نظر پزشک استفاده شود. این درمان‌ها عبارت‌اند از:قطره‌های ضدالتهاب و آنتی‌بیوتیک که با استفاده از آن‌ها در مجرای گوش، علائم بیمار بهبود پیدا می‌کند.آنتی‌بیوتیک‌های خوراکی به شکل‌ شربت، قرص، کپسول و نیز آنتی‌بیوتیک ‌ تزریقی که بنا به تشخیص پزشک و به فراخور نوع عفونت و شدت بیماری تجویز می‌شوند.
ترکیبات دارویی مسکن که با کاهش التهاب و درد، باعث بهبود علائم بیماری می‌شوند.
نکات ضروری
نکته بسیار مهم در مشکلات گوش میانی این است که در فصل‌هایی از سال (بهار و پاییز) که آلرژی‌های تنفسی شایع‌تر است، التهاب بینی و حلق ناشی از آلرژی می‌تواند باعث به‌وجود آمدن یا تشدید عفونت‌های گوش میانی شود؛ بنابراین درمان مناسب آلرژی می‌تواند در کاهش ابتلا به عفونت‌های گوش بسیار مؤثر بــاشد. نکتــه دیگــر اینکــه باتــوجه بـــه مجاوربودن گــوش بــا پــرده‌هــای مغــزی (منــنــژ)، عفونت‌های گوش خطر بالقوه انتشار به فضاهای مغزی و مننژیت را دارند و بنابراین درمان‌نشدن مقتضی و به‌موقع این عفونت‌ها، می‌تواند به بروز عوارض خطرناکی منجر شود که این امر نشانگر اهمیت مراجعه به‌موقع به پزشک و شروع درمان مناسب در اولین فرصت است.باتوجه به نقش کلیدی حس شنوایی در ارتباطات اجتماعی، باید با توجه ویژه به این نعمت بزرگ الهی، از اقداماتی که احتمال آسیب به شنوایی را در پی دارد، پرهیز کنید.ضربه به گوش، قرار گرفتن در معرض صداهای بلند، استفاده بی‌رویه از هدفون و عادت‌به شنیدن آهنگ با صدای بلند و عادت به دست‌کاری مکرر مجرای گوش، از این دست کارهایی است که باید از آن‌ها خودداری کنید.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.