دانشگاه امام متقاضی می‌پذیرد

قیام امام‌حسین(ع) گرچه از یک‌سو مصیبتی دردناک بود، از جهت دیگر این قیام شورانگیز و شعورآفرین، برای همه انسان‌های آزاده به‌ویژه مسلمانان، نعمت و لطف بزرگی به‌شمار می‌آید؛ زیرا بهترین الگو در مسیر زندگی است.

شنبه ۲۲ مرداد ۱۴۰۱
 امام‌حسین(ع) و یاران ایشان به ما آموختند که نباید در مسیر بندگی توقف بیجا داشت؛ چراکه دنیا معبر است، نه مقصد و برای رسیدن به مقصد، قیام لازم است، نه قعود و حرکت در این مسیر نیازمند پایداری است.دنیا مهد و ادبستانی است با این هدف که ما را برای لقای حضرت دوست آماده کند تا از این طریق مخاطب خطاب «یا ایتهاالنفس المطمئنه» قرار گیریم؛ بنابراین برای رسیدن به چنین جایگاهی می‌بایست در دانشگاه اباعبدالله‌الحسین(ع) تلمذ کرد.
 
شروط ورود به دانشگاه حسینی
1. ادب: امام‌حسین(ع) به‌عنوان استاد این دانشگاه در قله ادب قرار دارد؛ اصحاب و بنی‌هاشم که استادیاران این دانشگاه هستند نیز در واقعه عاشورا مظهر و تجلی ادب بودند. از بارزترین نمونه ادب اصحاب، ادب جناب حُر است؛ اینکه حربن‌یزید ریاحی در تحیر و تردید بین راه بهشت و جهنم، راه آخرت را برگزید، منشأ این انتخاب صحیح، ادبی بود که به ولی خدا و مادر ایشان رواداشت و با ادبش زمینه توبه و انقلاب علیه خویش را فراهم کرد.2. شجاعت: با ورود عبیدالله‌بن‌زیاد به کوفه و به شهادت رسیدن مسلم‌بن‌عقیل، هانی‌بن‌عروه، میثم و بازداشت مختار ثقفی، کسانی در کنار اباعبدالله‌الحسین(ع) باقی ماندند که از شجاعت لازم برخوردار بودند.3. عدم محدودیت سنی: در دانشگاه کربلا، هر فرد با هر سن‌وسال اعم از سال‌خورده و حتی شش‌ماهه پذیرفته می‌شود؛ فقط کافی است عبد باشی؛ خواه عبدالله رضیع یا حبیب‌بن‌مظاهر.4. هزینه دانشگاه: دانشجویان دانشگاه حسینی با عمل به آیه ۲۳ سوره مبارکه شوری که می‌فرماید: «قُلْ لَا أَسْأَلُکمْ عَلَیهِ أَجْرًا إِلَّا الْمَوَدَّةَ فِی الْقُرْبَی؛ بگو به ازای آن [رسالت] پاداشی از شما خواستار نیستم؛ مگر دوستی درباره خویشاوندانم» شهریه خود را به این دانشگاه پرداختند و پرچم عشق به حضرات آل‌الله علیهم‌صلوات‌الله را بر سر درِ خانه‌های ظاهری و خانه دل نصب کردند.5. عبدبودن: عاشورا دانشگاهی است که شرط ورود به آن، عبودیت و تسلیم امر الهی شدن است؛ بنابراین ورود هر فرد با هر مسلک و نژادی آزاد است. نمونه بارز آن، حسینی‌شدن وهب مسیحی، زهیر عثمانی و حُر یزیدی است.
ویژگی دانش‌آموختگان
 
1. بصیرت: دانش‌آموختگان کربلا دارای بصیرتی هستند که هر ‌کس پای درسشان بنشیند، نگرشش به زندگی تغییر می‌کند و حیات در عالم هستی برایش لذت‌بخش جلوه می‌کند؛ چراکه پنجره نگاهش به سمت ابدیت و عبودیت گردانده می‌شود.2. نصرت امام: دانشجویان مکتب حسینی باانگیزه مدرک‌گرایی پا به این عرصه ننهادند؛ بلکه در پی درک محضر امام و یاری ایشان بودند و چون لحظه‌به‌لحظه خود را در محضر الهی می‌دیدند، هیچ‌گونه انانیتی نداشتند؛ بلکه فقیر محض بودند.3. عمل‌گرایی: دانشجویان دانشگاه کربلا آموخته‌های حسینی را به‌کار بستند؛ یعنی هم‌وغم آن‌ها فقط گذراندن واحد درسی دین‌شناسی نبود، بلکه با عمل درست و به‌موقع، دین‌داری و پایمردی را در دفتر تاریخ ترسیم کردند. آن‌ها درس‌نامه حمایت از امام را برای نسل‌های بعدی به یادگار گذاشتند.4. تبیین‌گری: دانش‌آموختگان کربلا در پرتو نور ولایت از چنان مهارت و توانمندی برخوردار می‌شوند که خود مهارت می‌یابند تا در امتداد کربلا کرسی درسی تشکیل دهند و با ترسیم واقعه کربلا به تبیین عبرت‌های عاشورا بپردازند؛ تحریف‌های این واقعه عظمی را خنثی کرده و از به دست فراموشی سپردن آن پیشگیری کنند. باوجود مجاهدت‌هایی که امام‌حسین(ع) و روشنگری‌هایی که بازماندگان کربلا در تداوم و به‌ثمرنشاندن اسلام داشتند، افراد و جریان‌هایی نه‌تنها خود از مسیر حق دور شدند و به نهایت شقاوت و سنگدلی رسیدند، بلکه تمام تلاش خود را برای خاموش‌کردن نور الهی به کار گرفتند و خود را مورد لعن الهی قرار دادند.تلاش شیطان در نابودی دستگاه حق، ریشه تاریخی دارد. کوردلان همیشه در پی خاموشی نور پرفروغ اسلام بوده و هستند. آنان به ‌انحای مختلف به تحریف حقایق مکتب حسینی پرداختند تا با وارونه نشان‌دادن واقعیات حماسه حسینی موجبات وهن شخصیت و جایگاه اهل‌بیت(ع) را فراهم کنند؛ بنابراین بر هر یک از ماست، بنا به ظرفیت و توانمندی خود دست به ساخت پادزهری علیه کید دشمنان بزنیم.
 
 
 
 

دیدگاه‌ها

سلام

لبیک یا حسین
سلام سپاس از مطالب خوبتون. استفاده کردم. موفق باشید.

با سلام و ادب

م یزدان‌پناه
با سلام و ادب بسیار عالی و علمی و آموزشی، قابل توجه همه گروه‌های در حال مطالعه و پژوهش

خیلی عالب بود. تشکر از شما

راضیه سجادی
خیلی عالب بود. تشکر از شما ان شاالله همه ی ما بتوانیم براب یک بار هم که شده از در این دانشگاه گذر کنیم.

سلام علیکم

رمضان
سلام علیکم عزاداریهاتون قبول امیدوارم قدیم الاحسان شرایط ورود به این دانشگاه را که به ظاهر ساده ولی بسیار سخت است را برا یمان فراهم نمایند.

عالی

بتول(فهیمه)علی عسگریان
عالی

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.