دستورالعمل‌های عزاداری

رعایت پروتکل‌های بهداشتی، سلامت عزاداران را تهدید نمی‌کند
شنبه ۲۲ مرداد ۱۴۰۱

محرم برای مسلمانان حائز اهمیت است و متعاقب آن برای برگزاری مراسم عزاداری و مذهبی در این ایام، پایبندی و اعتقادات خاصی وجود دارد اما حال که در زمان بحران ویروس کرونا هستیم، رعایت دستورالعمل‌هایی جهت حفظ عزاداران ضروری است، به این نکات لیلا رویگری، کارشناس بهداشت محیط مرکز بهداشت شماره یک اصفهان اشاره می‌کند:

 

-برگزاری مراسم در مساجد و مکان‌های عمومی در اولویت قرار دارد و همگی ملزم به رعایت پروتکل‌های بهداشتی هستند.

-استفاده از فضای باز مساجد و شبستان‌ها، جهت انجام مراسم، با رعایت دستورالعمل‌ها در صورت مساعد بودن هوا در اولویت است.

-در مساجد و محیط مسقف، رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی‌(‌تأمین فضا برای هر نفر ۴ متر‌مربع‌) و استفاده مناسب از ماسک و اقلام عبادتی شخصی الزامی است.

-برای متولیان و خدمات‌دهندگان در مساجد و مکان‌های فرهنگی و اجتماعی داشتن کارت واکسن با QR کد از سامانه هوشمند و در وضعیت قرنطینه نبودن بیماری الزامی است.

-به افرادی که واکسن را کامل نزده‌اند، توصیه شود در مراسم شرکت نکنند. همچنین افرادی که دارای بیماری زمینه‌ای هستند و یا افراد با سنین بالا، حتی اگر واکسن هم زده باشند بهتر است در مراسم شرکت نکنند.  ضمنا شرکت‌کنندگان نباید در زمان قرنطینه بیماری باشند و از حضور افرادی که دارای علائم بیماری هستند، در مراسم جلوگیری شود.

-تهویه مناسب در برگزاری مراسم باید صورت بپذیرد و هوا در جریان باشد.

-در صورت برگزاری مراسم در منازل، رعایت فاصله و تهویه محل و الزام به استفاده مناسب و مستمر از ماسک لازم است به شرط اینکه اعضای خانواده در قرنطینه بیماری نباشند و شرکت‌کنندگان واکسن خود را دریافت کرده باشند.

-رعایت بهداشت فردی الزامی است؛ افراد باید از ماسک مناسب به روش صحیح استفاده کنند و رعایت فاصله حداقل دو متر از طرفین‌(۴ متر مربع برای هر نفر‌) الزامی است. همچنین شرکت‌کنندگان از وسایلی مانند کتب مذهبی، مهر، سجاده، تسبیح و چادر و نظایر آن به صورت شخصی استفاده کنند.

-از تجمع افراد بدون رعایت فاصله در محل برگزاری مراسم خودداری شود.

-نذورات و مواد غذایی و آشامیدنی در صورت توزیع باید به صورت بسته‌بندی باشد.

-تجهیزات ضدعفونی در محل تعبیه شود و گندزدایی مستمر محل و سطوح مشترک نمازخانه یا محل برگزاری مراسم با مواد گندزدای مناسب انجام شود.

 

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.