با درد دندان چه کنیم؟

نگاهی به درمان‌های دندانی از دید طب سنتی

درد در یک یا تعداد بیشتری از دندان‌ها علامت وجود مشکل در زمینه‌ای در دندان‌ها یا لثه‌ها است. از علل آن می‌توان فساد دندان، دندان شکسته، لثه‌های پس‌رفته و گاهی سینوزیت یا حتی عفونت گوش و مشکل مفصل گیجگاهی فکی را نام برد.

چهارشنبه ۱۶ شهریور ۱۴۰۱
پوسیدگی دندان، فساد پیش‌رونده و تدریجی دندان است که معمولا از یک حفره کوچک در مینا شروع شده و در صورت پیشرفت عاج و پرلیپ را مبتلا می‌کند، ممکن است ابتدا دردی نداشته باشد ولی به تدریج دندان درد به‌ویژه با غذاهای سرد و شیرین و داغ یا درد مدام ضربان‌دار بروز می‌کند.
 
 درد دندان وقتی بروز می‌کند که اکثراً مینای دندان مثل کاریس یا خوردگی استخوان و یا یک التهاب عصب را در مرحله اول طی کرده است.
 
 گاهی اوقات خرابی مغز دندان تا جایی پیش رفته است که باکتری‌ها پوسته ریشه را طوری آسیب رسانده‌اند که وقتی با آنها تماس گرفته شود، احساس درد شدید می‌شود که از فرط آن بیمار واقعا می‌خواهد از دیوار راست بالا رود. احساس این درد به قدری زیاد است که درد اصلی دندان مثل اثر جانبی به نظر می‌آید.
 
 بیشتر افراد بعد از بروز درد دندان بلافاصله یکی از پس از دیگری قرص‌های مسکن می‌خورند، شاید ابتدا درد کمتر شود ولی بیشتر اوقات به آنها کمکی نمی‌کند بلکه باعث کوبیدن احساس درد و تشدید آن خواهد شد.
 
اما استفاده از دستورات زیر می‌تواند درد دندان شما را کاهش دهد و حتی در بعضی موارد آن را معالجه کند: 
 
-ماساژ سر انگشتان برای رفع درد دندان‌ها مفید است؛ روی ناخن انگشت نشانه(جایی که از کنار گوشت سر انگشت بیرون آمده و به طرف شست دست) را محکم فشار دهید، این عمل باعث ایجاد درد می‌شود که باید تحمل کنید.(دو دقیقه را تحمل کنید.)
 
-‌با سر انگشت نشانه نقطه میان بینی و لب بالا را 10 ثانیه فشار دهید و پس از استراحت عمل را تکرار کنید.
 
 -به اندازه پهنای یک انگشت، دو نقطه کنار دهان را روی همزمان و به مدت دو دقیقه محکم و به طرف پایین فشار دهید.
 
-‌زیر چفت و بست آرواره پایین، یک گودی وجود دارد که با سر انگشتان دو دست پیدا کرده و آن نقاط را به مدت ۲ دقیقه به طرف بالا ماساژ دهید.
 
- با سر انگشتان روی زاویه آرواره پایین دندان‌ها را به مدت ۲ دقیقه به طرف بالا ماساژ دهید.(هر ساعت یک‌بار این عمل را تکرار کنید.)
 
-‌درد دندان در آرواره‌ بالا را با ماساژ نقاط روی صورت تسکین ‌دهید، نقاط مزبور را در گودی‌های زیر استخوان گونه‌ها پیدا ‌کنید و با سر انگشتان به طرف گوش‌ها(هر یک ساعت یکبار) ماساژ دهید.
 
-نقطه‌ بالای گوش،(آنجایی که محکم‌تر است و غضروفی شده است) را به طرف پایین(به مدت یک دقیقه) ماساژ دهید.
 
-‌برای تسکین درد دندان در طرف چپ صورت، گوش چپ را به طرف پایین ماساژ ‌دهید و برعکس در طرف راست صورت، گوش راست را به طرف بالا ماساژ دهید.
 
-حال این اعمال را روی دو گوش انجام دهید، وقتی که نمی‌توانید تشخیص دهید کدام دندان‌ها درد دارد، سمت چپ صورت را به طرف پایین و سمت راست را به طرف بالا(هر دو طرف دو دقیقه و هر ساعت یکبار) ماساژ دهید.
 
-درمان طب گیاهی: میخک ر ا له کرده و روی موضع بگذارید. سرکه را دو مرتبه مزه مزه کرده و دهان را با آن شست‌و‌شو دهید یا سرکه را با فلفل بجوشانید و دهان را با آن بشویید

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.