بازار موبایل در این روزها

میرشمشیری: با شروع ثبت سفارشات و تخصیص ارز، قیمت‌ها متعادل می‌شود
شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۹

کرونا معادلات بازار موبایل را به‌هم‌ریخته است. کمبود گوشی همراه، برافزایش قیمت این کالا دامن زده است. بازار موبایل تا پیش‌ازاین نیز وضعیت آشفته‌ای داشت حالا شیوع ویروس نیز مزید بر علت شده و وضعیت قیمت‌ها را نابسامان‌تر کرده است. آمارها حکایت از این دارد که 90 درصد نیاز بازار موبایل از چین تأمین می‌شود. شیوع ویروس در چین که مرکز زنجیره ذخایر صنعت فناوری جهان است، بسیاری از کارخانه‌ها را تعطیل کرد و منجر به کاهش تولید شد. اتفاقی که واردات موبایل را نیز تحت تأثیر قرارداد. حالا متولیان بازار موبایل اصفهان در خصوص پیش‌بینی وضعیت بازار موبایل طی ماه‌های آینده می‌گویند که سروسامان گرفتن این بازار به تصمیمات دولت در خصوص تخصیص ارز و شروع ثبت سفارش‌ها بستگی دارد؛ اگر این اتفاق سریع‌تر عملیاتی شود، با افزایش واردات موبایل و عرضه کالا در بازار قیمت‌ها هم متعادل خواهد شد.

سیطره کرونا بر تولید گوشی

اسفند سال گذشته شرکت تحقیقات بازار چین، پیش‌بینی کرد که میزان تولید تلفن‌های هوشمند در جهان، در سه ماهه نخست، بیش از 10 درصد کمتر از میزان مورد انتظار پیش از شیوع ویروس کرونا باشد. پس‌ازآن در فرودین کارشناسان و تحلیلگران فعال در موسسه تحقیقاتی کانترپوین با انتشار آمار و گزارش‌های جدید اعلام کردند که میزان فروش و عرضه در بازارهای جهانی موبایل در سه ماهه نخست سال جاری میلادی تحت تأثیر شروع گسترده ویروس کرونا و افت شدید تقاضا، ۱۳ درصد کاهش یافته است و مجموع کل میزان فروش موبایل در بازارهای جهانی نتوانسته از مرز ۳۰۰ میلیون دستگاه در این بازه زمانی عبور کند. بر اساس آمارهای منتشرشده از سوی این کارشناسان، بیشتر شرکت‌های تولیدکننده موبایل همچون سامسونگ، هوآوی و اپل که همواره در رتبه‌های برتر فهرست رده‌بندی بزرگ‌ترین سازندگان گوشی‌های هوشمند جای دارند، با کاهش و افت قابل‌توجهی در نخستین فصل سال ۲۰۲۰ میلادی مواجه شده‌اند.

سیر نزولی واردات موبایل

حالا به دنبال کاهش تولیدات موبایل و از سوی دیگر تأثیر کرونا بر روند واردات از کشورهای اصلی تولیدکننده گوشی همراه، بازار موبایل ایران نیز متأثر شده و کمبود کالا در این بازار احساس می‌شود. بر اساس اطلاعات منتشرشده از سوی انجمن واردکنندگان موبایل، بازار این محصول دیجیتالی با رکود ۶۰ درصدی در اسفندماه ۹۸ نسبت به بهمن‌ماه مواجه شده است. درست یک ماه بعدازاین اظهارنظرها و زمانی که شیوع این ویروس گسترده‌تر شد و تبعات اقتصادی خودش را نشان داد، امیر اسحاقی، دبیر انجمن واردکنندگان موبایل از کاهش ۱۰ برابری واردات موبایل در فروردین ماه سال ۹۹ نسبت به مدت مشابه در سال ۹۸ خبر داد. براساس اظهارنظرهای اسحاقی، از ابتدای فروردین‌ماه امسال تا ۲۰ اردیبهشت تنها ۷۰۰ هزار دستگاه موبایل وارد کشور شده است. این میزان واردات موبایل به کشور در حالی است که بر اساس آماری که از سوی مهدی محبی، رئیس اتحادیه دستگاه‌های مخابراتی و ارتباطی و لوازم جانبی ارائه‌شده است، میزان نیاز بازار موبایل، ماهیانه بین یک میلیون و ۲۰۰ هزار تا یک میلیون و ۵۰۰ هزار دستگاه برآورد می‌شود. این کمبود کالا در بازار موبایل بر روند افزایشی قیمت‌ها تأثیرگذار بوده است؛ در شرایط فعلی که سایه کرونا بر بازارها در مقایسه با دوماه گذشته کم‌رنگ‌تر شده است. رضا دیهیمی، نایب‌رئیس انجمن واردکنندگان موبایل در گفت‌وگویی اعلام کرده است که بیش از ۵۰۰ هزار گوشی موبایل در گمرکات کشور وجود دارد؛ اما به دلیل اتمام تاریخ اعتبار تخصیص ارز نیمایی به شرکت‌ها افراد موفق به عرضه این گوشی‌ها به بازار نشدند.

بازار موبایل کی سامان می‌گیرد؟

این پارامترها دست‌به‌دست هم داده و قیمت گوشی همراه را افزایشی کرده است. این افزایش قیمت در گوشی‌های همراه رده پایین نیز دیده می‌شود. رئیس اتحادیه فروشندگان موبایل اصفهان می‌گوید: افزایش قیمت در بازار موبایل حباب است و این قیمت‌ها نرخ واقعی کالا نیست؛ دلیلش هم به کمبود کالا در دوران کرونا و قرنطینه ارتباط پیدا می‌کند. حسن میرشمشیری تصریح می‌کند: قیمت دلار هم در افزایش قیمت موبایل تاثیرگذار است، اما کمبود کالا نقش پررنگ‌تری در افزایش قیمت‌ها دارد؛ چون دوبی و چین در قرنطینه بودند، طی این مدت کالا وارد نمی‌شد و با کمبود موبایل در بازار مواجه شدیم. او اذعان می‌کند: موبایل بازار اصفهان از واردکنندگان پایتخت تامین می‌شود. در حال حاضر واردکنندگان در زمینه تخصیص ارز و ثبت سفارش مشکل دارند و دولت باید در این قضیه تعجیل کند تا بحران حل‌و‌فصل شود. میرشمشیری بیان می‌کند: فروشندگان موبایل اصفهان با 30 درصد توان فروش کار می‌کنند؛ چون قیمت‌ها بالاست، مشتری کالا نمی‌خرد و علاوه برآن در شرایطی کنونی به دلیل کمبود کالا گوشی همراه بازار تنوع ندارد تا پاسخ‌گوی سلیقه مشتریان باشد. رئیس اتحادیه فروشندگان موبایل اصفهان تصریح می‌کند: در اولین فرصتی که ثبت سفارشات باز و کالا وارد شود، ترخیص کالا از گمرک یک هفته هم طول نمی‌کشد؛ زمانی که موبایل در بازار عرضه شود، گوشی همراه هم به قیمت واقعی خود بازمی‌گردد و حباب قیمت در بازار می‌شکند.

 

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.