قیمت مسکن مهر مردم را همچنان به سمت خود می‌کشاند

دوشنبه ۰۲ تیر ۱۳۹۹

تقاضا برای واحدهای ساخته‌شده یا نیمه‌کاره مسکن مهر هرروز افزایش می‌یابد، بدون اینکه تغییری در تعداد ساکنان این مناطق به وجود آمده باشد. واحدهای مسکن مهر مناطقی مانند فولادشهر هنوز در بسیاری از بخش‌ها نیمه‌کاره و متروکه رها شده‌اند؛ درحالی‌که امتیاز آن‌ها به‌صورت وکالتی طی دو سال گذشته بارها معامله‌شده و خریداران حتی نمی‌دانند ملک آن‌ها کجاست! این افزایش تقاضا منجر به رشد شدید قیمت‌ها شده تا واحدهای نیمه‌کاره‌ای که تا دو سال قبل با قیمت 20 میلیون تومان هم مشتری نداشتند، امروز در مرز 250 میلیون تومان فروشنده نداشته باشند. از زمستان 96 با شروع موج جدیدی از نوسان‌های ارزی، قیمت کالاها و خدمات زیادی رشد کرد: پراید 21 میلیون تومانی امروز در محدوده 70 میلیون تومان معامله می‌شود، سکۀ یک میلیون تومانی به بالاتر از 7 میلیون تومان رسید و به دنبال افت ارزش پول ملی، قیمت کالاها و خدمات گوناگون تا چند برابر افزایش یافت؛ ولی مسکن مهر در بخش‌های مختلف اصفهان خیلی بیشتر از متوسط رشد نرخ ارز بالا رفت. این املاک حتی تا 12 برابر گران شده‌اند!

مسکن مهر پیش و پس از نوسان‌ها

محله‌هایی پر از ساختمان‌های نیمه‌کاره و بلاتکلیف سر به آسمان کشیده‌اند و حتی یک لامپ روشن نیست تا شب‌ها رهگذران راه خود را پیدا کنند و محله‌هایی از ساختمان‌های تکمیل‌شده و با تعداد ساکنین کم، ترکیب مسکن مهر را تشکیل می‌دهند. در ساختمان‌های چندطبقه و هر طبقه چند واحد نیز تعداد ساکنان گاهی از تعداد انگشتان دست کمتر است؛ البته این مشکلات بیشتر در مسکن مهر شهر مجلسی و فولادشهر دیده می‌شود و شهرهایی مانند بهارستان وضعیت متفاوتی دارند. مسکن مهر فولادشهر پر از واحدهای نیمه‌کاره، مجتمع‌های تجاری شیک و لوکس ولی خالی و بدون مشتری است و البته مشاوران املاک با انبوهی از آگهی‌های فروش و بدون مشتری دست‌وپنجه نرم می‌کنند. پیش از این بعضی مالکان سال‌ها به ملک خود سر نمی‌زدند و حاضر بودند یک واحد آپارتمان دوخوابه را با یک پراید صفرکیلومتر عوض کنند. سازندگان مجتمع‌های تجاری هر واحد را با شرایط منعطفی می‌فروختند تا مشتری جذب کنند. یکی از آن‌ها برای فروش مغازه ابتدا 20 میلیون تومان دریافت می‌کرد و مابقی قیمت را به‌صورت اقساط 10 ساله و بدون سود از مشتری می‌گرفت؛ بااین‌حال پاساژها خالی از کاسب بود. امروز آپارتمانی که دو سال قبل با یک پراید 20 میلیونی معاوضه نمی‌شد، قیمتی بیشتر از سه پراید 70 میلیونی دارد و املاک تجاری طلا شده‌اند؛ ولی بازهم مسکن مهر خالی از سکنه است. پای هر واحد 200 میلیونی چند مشتری صف گرفته‌اند، ولی همچنان تعداد ساکنان نسبت به قبل فرقی نکرده است.

خریداران سینه‌چاک مسکن مهر!

مشتریان دست‌به‌نقدی که در بنگاه‌های این مناطق صف کشیده‌اند تا یک فروشنده پیدا کنند در بیشتر مشاهدات قبل از خرید، حتی ملک را از نزدیک ندیده‌اند. گاهی معامله‌ای رسمی انجام می‌شود و خریدار از واحد حتی بازدید نمی‌کند. یکی از این خریداران دراین‌باره گفت: «من چهار واحد آپارتمان خریده‌ام؛ ولی اصلا آدرس آن‌ها را بلد نیستم. فروشنده کوتاه آمد و ما زیر قیمت خریدیم و الان با 50 درصد سود، هر چهار واحد مشتری دارد.» اکبر لطفی‌پور یکی از مشاوران املاک مسکن مهر فولادشهر نیز با تأیید این موضوع بیان کرد: «گاهی یک آپارتمان چند دست معامله می‌شود و هیچ خریداری از ملک بازدید نمی‌کند. ما هرچه اصرار می‌کنیم، خریدار می‌گوید ملک برایش اهمیتی ندارد.» با توجه به این مسئله واحدهای مسکن مهر به محلی برای دلالی تبدیل شده‌اند و مدام در حال رشد قیمت هستند. هر فرد فقط با یک قرارداد یا وکالت‌نامه نشان دهد واحدی برای فروش وجود دارد، معامله انجام می‌شود و این مسئله متقاضیان واقعی مسکن مهر برای سکونت را دچار مشکل کرده است. سودای سود در میان خریداران کاری کرده که متقاضیان واقعی به دلیل رشد سنگین قیمت‌ها یا این بازار را ترک کنند یا مجبور به خرید با قیمت بالاتری باشند.

دلال‌ها نقد کرده‌اند

گزارش‌های میدانی از مسکن مهر مناطق مختلف اصفهان نشان می‌دهد دلال‌ها تعداد زیادی از واحدهای خود را با قیمت بالایی در طول خردادماه فروخته‌اند. رکود سنگین سال‌های گذشته در بازار مسکن مهر و فرصت‌های طلایی خرید ملک باعث شده بود دلال‌ها تعداد زیادی واحد بخرند. سه سال قبل با مبلغ یک میلیارد تومان امکان خرید یک آپارتمان در محله میرزاطاهر بود، ولی دلال‌ها با همین مبلغ بیش از 50 واحد مسکن مهر خریدند. دلال‌های بزرگ‌تر حتی بیش از 100 واحد مسکن مهر داشتند و گزارش‌های میدانی نشان می‌دهد درصد بالایی از آن‌ها را در خردادماه به قیمت بالایی فروخته‌اند. خریداران در بیشتر موارد مشتریان خرد و کوچک هستند و با امید رشد قیمت 20 تا 40 درصدی اقدام به خرید می‌کنند. در طول هفته‌های گذشته زمزمه‌های افزایش قیمت سیمان هم بر عطش تقاضای آن‌ها افزوده است.
 

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.