چالش های بازار موبایل اصفهان

بعدازظهر 15 تیر، خبر ممنوعیت واردات موبایل با قیمت بالاتر از 300 یورو در خروجی چند خبرگزاری قرار گرفت و بازار موبایل اصفهان را شوکه کرد. عمده‌فروشان بلافاصله فروش را متوقف کرده و در کمتر از یک ساعت بعد قیمت‌ها رنگ عوض کردند. آیفون 11 پرومکس 256 گیگابایت که ساعت 17 و 55 دقیقه 37 میلیون و 500 هزار تومان مشتری نداشت، 10 دقیقه بعد به قیمت 48 میلیون تومان رسید. 

جمعه ۲۰ تیر ۱۳۹۹
گلکسی‌زدفیلد سامسونگ نیز از 28 میلیون به 34 میلیون رسید و گلکسی نوت 10 پلاس سامسونگ از 22 میلیون به 33 میلیون تومان رسید تا بازار موبایل 10 دقیقه طوفانی را پشت سر گذاشته باشد و برندهای چینی بازار موبایل اصفهان وارد روزهای خوبی شوند. طرح رجیستری موبایل، دور زدن این قانون را عملا غیرممکن می‌کند و دیگر هیچ راهی برای واردات موبایل‌های هوشمند با قیمتی بالاتر از 300 یورو وجود ندارد. ابتدا گفته‌شده این تصمیم فقط در سال 99 اجرایی خواهد شد و از سال آینده امکان واردات همه موبایل‌های هوشمند وجود دارد؛ درحالی‌که چند سال قبل ممنوعیت واردات خودرو نیز قرار بود فقط یک سال اجرا شود. با این تصمیم نگاه همه به موبایل‌های ارزان‌تر از 300 یورو می‌افتاد که برندهای چینی بیشترین تنوع محصول را دارند؛ اما سه‌شنبه در کمیته مشترک میان بانک مرکزی و وزارتخانه‌های صمت و ارتباطات و فناوری اطلاعات، موضوع اعمال ممنوعیت واردات گوشی‌های بالای ۳۰۰ یورو منتفی شد.

بازار در مواجهه با خبر

شایعه‌ها و اخبار ضدونقیض طی یکی دو هفته گذشته بازار موبایل اصفهان را سردرگم کرده بود؛ ولی همه سرگرم حواشی نوسان‌های ارزی بر بازار موبایل بودند. هفته گذشته نرخ دلار روزانه بالا رفت تا دلار در کمتر از یک هفته از کانال زیر 20 هزار تومان تا بالاتر از 22 هزار تومان پیش برود و قیمت موبایل نیز لحظه‌به‌لحظه با آن تغییر کند. همین موضوع یک‌هفته‌ای بازار موبایل اصفهان را کلافه کرده بود؛ زیرا قیمت‌ها هر پنج دقیقه یک‌بار عوض می‌شد و فروش کالا را برای فروشگاه‌داران به کار دشواری تبدیل‌کرده بود. بیشتر فروشگاه‌داران در هنگام مراجعه مشتری قیمت می‌گرفتند، سپس موبایل را از عمده‌فروش می‌خریدند و به مشتری می‌دادند. موبایل‌های هوشمند گران‌قیمت نیز خریدوفروش نمی‌شدند؛ زیرا تفاوت قیمت آن‌ها صبح تا ظهر به چند میلیون تومان می‌رسید. با اعلام خبر ممنوعیت واردات موبایل با قیمت بالاتر از 300 یورو، معاملات برای چند دقیقه در بازار موبایل اصفهان متوقف شد و بسیاری از بازاریان موبایل‌های لوکس و گران‌قیمت را تا زمان مشخص‌شدن قیمت آن‌ها جمع‌آوری کردند. یکی از موبایل‌فروشان خیابان احمدآباد دراین‌باره به اصفهان‌زیبا آنلاین گفت: «این موبایل‌ها سرمایه من هستند، اگر ارزان بفروشم سرمایه‌ام از دست می‌رود. باید صبر کنیم، قیمت که مشخص شد می‌فروشیم.» واکنش موبایل‌فروشان اصفهانی به این مسئله مثبت نبود و خیلی از آن‌ها نگران این موضوع بودند؛ زیرا افزایش قیمت‌ها منجر به کاهش تقاضا خواهد شد. البته نباید فراموش کرد که موبایل‌های هوشمند بالاتر از 300 یورو در اصفهان کمتر از 10 درصد متقاضی دارند. اگر هر یورو 24 هزار تومان باشد، موبایل 300 یورویی باید دست‌کم هفت میلیون و 200 هزار تومان قیمت داشته باشد و با اضافه‌شدن هزینه‌های دیگر مانند رجیستری، گارانتی و سود واسطه‌ها قیمت این موبایل باید دست‌کم 10 میلیون تومان برای مشتری تمام شود. پیش‌ازاین هم تقاضا برای موبایل‌های بالاتر از 10 میلیون تومان در اصفهان بالا نبود و بیشتر فروشگاه‌داران در صورت تقاضای مشتری، موبایل را از عمده‌فروش می‌خریدند. سال‌های گذشته پرچم‌داران سامسونگ و آیـفــون در هر موبایل‌فروشی شهر اصفهان عرضه می‌شدند؛ ولی با افزایش نرخ ارز، بازاریان موبایل‌های بالاتر از 10 میلیون تومان را فقط به‌صورت سفارشی برای مشتری تهیه می‌کردند. بااین‌حال واکنش بازار به این خبر، افزایش سنگین قیمت‌ها بود.

مسافران بازار موبایل اصفهان

اگر این قانون اجرایی شود، موبایل‌های پرچم‌دار از هر کمپانی، حتی شیائومی و هوآوی، نیمی از محصولات سامسونگ و تمام آیفون‌ها، مسافران بازار موبایل اصفهان شده و دست‌کم تا یک سال آینده عرضه آن‌ها در بازار متوقف خواهد شد تا بازار موبایل اصفهان به انحصار برندهای چینی درآید؛ زیرا امروز بیشترین موبایل‌های هوشمند در رده قیمتی کمتر از 300 یورو ابتدا محصولات شیائومی و سپس هوآوی هستند. برندهای چینی متفرقه مانند تکنو نیز موبایل‌های هوشمند متنوعی در این رده قیمتی عرضه می‌کند؛ ولی محصولات کمتر از 300 یوروی سامسونگ در این بازه حرفی برای گفتن ندارند. آیفون‌های اپل در هیچ مدل دیگری در بازار عرضه نخواهند شد و بازار دست‌دوم آن‌ها همین امروز رونقی دوچندان گرفته است. بیشترین تعداد موبایل‌های هوشمند کمتر از 300 یورو با بهترین امکانات متعلق به برند چینی شیائومی است؛ البته پیش از اعلام خبر این ممنوعیت نیز محصولات شیائومی به دلیل قیمت مناسب فروش بالایی در اصفهان داشتند. با اعلام این خبر، قیمت برخی مدل‌های اپل به اندازه یک پژو 206 دست‌دوم هم رشد کرد؛ اما دو روز پیش مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) اعلام کرد که منتظر اعلام‌نظر نهایی کمیته مشترک میان بانک مرکزی و وزارتخانه‌های صمت و ارتباطات و فناوری اطلاعات هستند. درنهایت بر اساس اطلاعات دریافتی ایسنا، این محدودیت اعمال نشده و قضیه ممنوعیت واردات این گوشی‌ها منتفی شد؛ همچنین پیش‌ازاین محمدجواد آذری‌جهرمی، وزیر ارتباطات، در توییترش گفته بود که این تصمیم ایرادهای جدی دارد و از احتمال بازنگری در این تصمیم خبر داده بود.
 

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.