نمادهایی که در بورس هستند

عرضه صندوق‌های دولتی، شرکت‌های بازار سرمایه را به دو دسته تقسیم کرده است

صحبت‌های آخر هفته گذشته آقای روحانی و برخی اقتصاددانان بنام بازار، ترس و دلهره در دل اهالی بازار انداخت. این‌که به‌وضوح عنوان می‌کنند که بازار نیاز به اصلاح دارد و برنامه‌هایی برای تصحیح بازار داریم، می‌تواند در آینده باعث ظهور علائمی در جهت تضعیف بخش تقاضای بازار شود. 

دوشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۹
این‌که یکی از اقتصاددانان مطرح کشور به‌وضوح در برنامه زنده تلویزیونی از حباب در بورس صحبت می‌کند و همچنین عنوان کردن انجام دو عرضه اولیه در هر هفته، همگی باعث افزایش عرضه‌ها و کاهش تقاضا خواهد شد. به‌طورکلی رفتار بازار در دو ماه گذشته برای تمامی با سابقه‌های بازار تازگی داشت. در این مدت دودستگی در بازار رخ‌داده است. دسته اول سهم‌هایی مثل فولاد، فملی، خودرو، خساپا، شپنا، شتران، شبندر، شبریز هستند که در ETF های دولت قرار دارد. دسته دوم شرکت‌هایی هستند که در ETF دولت قرار ندارند.

روی خوش سهام موجود در صندوق‌های دولتی

در حال حاضر دسته اول روی مدار صعودی هستند و خریدار دارند، حتی در زمان منفی بازار نیز مثبت هستند؛ اما رفته‌رفته به قیمت‌های ترسناکی نزدیک می‌شوند. به‌طور مثال این‌که شپنا در دو ماه پنج برابر می‌شود، سرمایه‌گذاری در حال حاضر را برای افراد جدیدالورود با ریسک همراه می‌کند؛ اما از طرفی اگر در این دسته از سهم‌ها سرمایه‌گذاری نکنیم، به‌اصطلاح از رشد بازار عقب می‌مانیم، ولو به قیمت این‌که برخی از این‎ها بالاتر از ارزششان معامله شوند.

ظرفیت بالای سهام ارزنده

اما دسته دوم سهامی هستند که دارایی‌محور هستند. نسبت،P/NAV خرید آن‌ها را توجیه می‌کند گرچه P/E بالایی دارند، خرید آن‌ها ریسک کمتری دارد؛ چراکه پایین‌تر از ارزش روز دارایی‌هایشان معامله می‌شوند. به‌طور مثال به کرمان 5400 تومانی زمانی که صف فروش بود اشاره کردیم و گفتیم این شرکت 15000 تومان می‌ارزد. دیدیم که قیمت سهام به‌سرعت تا 8000 تومان رشد کرد و 50 درصد بازدهی را نصیب سهام‌دارانش کرد؛ اما کماکان نصف قیمت معامله می‌شود. از تصمیم جدی شرکت برای انجام افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها در این شرکت، شنیده‌هایی به گوش می‌رسد. یا در گروه بانکی، بانک پاسارگاد که زمزمه‌های عرضه اولیه گسترش انرژی پاسارگاد را پیش روی خود دارد، با ارزش بازار 70 هزار میلیارد تومانی معامله می‌شود، درحالی‌که این بانک با دارایی‌هایش، دست‌کم 150 هزار میلیارد تومان می‌ارزد. بانک و بیمه پارسیان نیز به‌واسطه عرضه احتمالی اپال کانی پارس پس از مدتی که اصلاح زمانی را تجربه می‌کردند، به‌تازگی مجددا در مدار رشد قرار گرفتند و با صف خرید مواجه شدند. یا بانک آینده نیز به‌واسطه ایران مال می‌تواند تا تارگت‌های بالای 2500 تومان رشد کند. توصیه ما به سهام‌داری در هر دو گروه است. ازنظر تکنیکالی، شاخص کل در میان‌مدت تارگت 2.5 میلیون واحد را پیش روی خود دارد؛ اما قطعا این مسیر را به‌یک‌باره نخواهد پیمود و پستی‌وبلندی‌های فراوانی به همراه خواهد داشت. عقب ماندن شاخص هم‌وزن از رشد بورس، از نکات جالبی است که شاید در آینده بخشی از نقدینگی بازار را به این سمت ببرد.

باد موافق از سمت بازارهای جهانی

در بازارهای جهانی، نفت در هفته آینده مجددا رشد خواهد کرد. تارگت‌های تکنیکالی آن 55 و 60 دلار است. مس به 6400 و روی به 2200 دلار رسیده است. به نظر می‌رسد این دو فلز در هفته آینده نیز به رشد خود ادامه دهند. درباره بازار زعفران و پسته کاملا طبق انتظار ما با صف خریدهای پی‌درپی با رشد سنگینی مواجه شد. این روزها در حال اصلاح بخشی از مسیر است. به نظر می‌رسد در این هفته بازار آتی نیز به تعادل برسد و از هفته آینده مجددا به رشد خود ادامه دهد. در نظر داشته باشید که هر گرم زعفران نگین در کشورمان باید به‌طور میانگین یک دلار معامله شود. هرچقدر فاصله زعفران با دلار زیاد شود، برای خرید جذاب‌تر می‌شود. در پایان به افراد جدیدالورود به بازار سرمایه به‌طورجدی توصیه می‌کنم برای سرمایه‌گذاری به شرکت‌های سبدگران، صندوق‌های سرمایه‌گذاری مطمئن و مشاوران سرمایه‌گذاری مراجعه کنند تا ریسک خود را به حداقل ممکن برسانند.
 

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.