مستأجر، ولی لاکچری‌نشین!

  • تابستان 99 قیمت‌ها در بازار رهن و اجاره اصفهان رکوردشکنی تاریخی کردند و این روند همچنان ادامه دارد. در محله‌های حاشیه‌ای و متوسط شهر رهن و اجاره در بیشتر مشاهدات بیش از 100 درصد افزایش یافته است و در محله‌های لوکس خبر از قراردادهای سنگین منتشر می‌شود.
یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹
 اکنون چند واحد آپارتمان با رهن سه میلیارد تومانی آگهی شده‌اند، ‌ولی تا کنون مشتری برای آن‌ها پیدا نشده است؛ آپارتمان‌های دیگری با شرایط خاصی به دست مستأجر سپرده‌شده‌اند. برای مثال آپارتمانی با رهن 700 میلیون و اجاره ماهیانه 20میلیون تومانی هفته اول تیرماه در محله شیخ صدوق اجاره داده شد.در محله‌های لوکس اصفهان هم رهن و هم اجاره آپارتمان‌ها بالاست و گاهی با قیمت یک آپارتمان در محله‌ای متوسط و حاشیه‌ای شهر اصفهان برابری می‌کند؛ درنتیجه مستأجران لاکچری‌نشین این مناطق باید درآمد بالایی داشته باشند. تعدادی از معاملات تیرماهی بازار رهن و اجاره اصفهان در مناطق لوکس شهر به‌صورت تصادفی انتخاب شد و از مستأجر در مورد دلیل انجام این معاملات سنگین سؤال شد. پاسخ‌های مستأجران لاکچری‌نشین این املاک بدین قرار است:آپارتمانی 200 مترمربعی در محله چهارباغ بالا با رهن 500 میلیونی و اجاره ماهانه 25میلیون تومان 10 تیرماه به دست یک خانواده سه‌نفره سپرده شد. خانم خانواده درباره این انتخاب گفت: دو خیابان بالاتر خانه خرید کرده‌ایم و هنوز کامل نشده است، گفتیم 300 میلیون برای یک سال چیزی نیست؛ یک آپارتمان اجاره کنیم تا آنجا آماده شود. همسرم در کار خریدوفروش محصولات کشاورزی است؛ 300 میلیون اجاره یک سال را در یک‌ماه درمی‌آورد.آپارتمانی 300 مترمربعی در محله آذر با رهن 200 میلیون و اجاره 20 میلیون تومانی به یک زوج جوان سپرده شد.
سلیمانی که اجاره‌نامه به نامش نوشته شده بود گفت: کار من خریدوفروش خودرو است، این یکی دوسال بازار خوب بود؛ ما در محله‌های دیگر خانه داریم، ولی گفتیم زندگی را در محله لوکس‌تری آغاز کنیم که هم کلاس داشته باشد و هم در چشم فامیل قرار بگیرد. ماهی 20 میلیون اجاره یعنی سالی 240 میلیون و دو سالی 480میلیون، فقط می‌شود سود یک خودروی سانتافه که قبل از عید خریدیم و بعد از عید فروختیم. به جایی برنمی‌خورد.آپارتمانی 265 مترمربعی در محله میرفندرسکی با رهن کامل یک‌میلیارد و 500 میلیون تومان به دست یک خانواده چهارنفره سپرده شد. خانم خانواده که اتفاقا پزشک هستند درباره دلیل این انتخاب گفت: ما سه تا ماشین داشتیم؛ یکی از آن‌ها را فروختیم و پول رهن این خانه را دادیم. چون قصد مهاجرت داریم خانه نمی‌خریم و البته یک‌میلیارد و 500میلیون، دیگر پولی نیست؛ فقط می‌شود حدود 60 هزار دلار ناقابل.
فامیل به ما می‌گویند اشتباه کردید ولی من اعتقاد دارم اجاره‌نشینی در محله‌های لوکس بهتر از خرید خانه در محله‌های معمولی است.آپارتمانی 200 مترمربعی با رهن 700 میلیون تومانی و اجاره پنج میلیونی به دست مستأجری سپرده شد که کارمند فولاد مبارکه است. این آقا در مورد دلیل این انتخاب گفت: در مبارکه دو خانه داشتم، یکی را فروختم که رهن این خانه را بدهم. حقوقم بالاست؛ پنج‌میلیون اجاره را راحت می‌دهم ولی این کار اشتباه است. من هم به خاطر فشار خانواده و چشم‌وهم‌چشمی در فامیل مجبور شدم این کار را کنم وگرنه دیوانگی است خانه بفروشم و به مستأجری بروم.
آپارتمانی 300 مترمربعی در محله شیخ صدوق با رهن یک‌میلیارد تومانی به خانواده‌ای پنج‌نفره اجاره داده شد. خانم این خانواده در مورد دلیل این انتخاب گفت: شوهرم چند سال پیش یک‌میلیارد به بورس برد و الان 40 میلیارد سرمایه دارد. می‌خواستیم همین‌جا خانه بخریم شوهرم گفت اجاره کنیم بهتر است چون پول کمتری از بورس درمی‌آوریم. سال آینده با همان پول دو خانه می‌خریم.آپارتمانی 270 مترمربعی در محله شیخ صدوق شمالی با رهن 650 میلیون و اجاره ماهیانه 10 میلیون تومان به آقای مجردی اجاره داده شد. این مستأجر لاکچری‌نشین درباره دلیل این انتخاب گفت: محله خوبی است، خانه زیبایی بود و 650 میلیون رهن و اجاره 10میلیونی هم پولی نیست. ترجیح می‌دهم در یک محله باکلاس مستأجر باشم تا در یک محله متوسط مالک! این خانه جذاب است و به درد زندگی مجری می‌خورد.آپارتمانی 200 مترمربعی در محله توحید با رهن 900 میلیون و اجاره سه میلیون تومانی به یک آقا و خانم مسن سپرده شد. قرارداد به اسم خانم 71ساله است که در مورد دلیل انتخاب این ملک گفت: گفتیم این سال‌های آخر زندگی یک خانه اجاره کنیم بهتر از خرید است؛ ولی به جوان‌ترها توصیه می‌کنم حتی اگر شده اطراف شهر خانه بخرند بهتراست اینقدر برای رهن و اجاره هزینه کنند.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.