سرگشتگی سرمایه‌گذاران در پی یک ناهماهنگی

این میزان اختلاف در تیم اقتصادی دولت در ماه‌های اخیر کم‌سابقه بوده است. آخرین باری که اختلاف علنی بر سر موضوعات اقتصادی پیش آمد، رئیس سازمان بورس استعفا داد تا تیم اقتصادی یکرنگ‌تر شود. اما حالا صحبت‌ها و اظهارنظرهایی که در دو سه روز اخیر از ساختمان وزارتخانه‌ها فراتر رفته و پای آن به رسانه ملی هم بازشده، چیز دیگری نشان می‌دهد.

سه شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۹
 بیژن زنگنه اعتقاد دارد «اختلاف بین وزارت نفت با وزارت اقتصاد دراین‌باره را عده‌ای بیکار بال‌وپر می‌دهند! اصلا نگرانی از این بابت وجود ندارد.» اما تأیید و تکذیب‌های مکرر عرضه صندوق دارا دوم و در ادامه پاس‌کاری مسئولیت عرضه سهام پالایشگاهی به صورتی بلوکی و نه در قالب صندوق، نشان می‌دهد در بهترین حالت حداقل اجماعی بر سر این موضوع وجود نداشته است.
حالت دیگر آن است که تصور کنیم یا در این زمینه صحبتی نشده یا یکی از وزارتخانه‌ها برخلاف توافق عمل کرده است! نکته قابل‌تأمل این است که اظهارنظرها فقط در سطح وزرا نیست و شبیه تیم‌های ورزشی، گاهی بازیکنان روی نیمکت هم سعی می‌کنند با ابزارهای رسانه‌ای همانند مصاحبه، یادداشت، توییت، پست اینستاگرامی و دیگر شبکه‌های اجتماعی، توپ را در زمین تیم مقابل بیندازند. در روزهای گذشته هم وزیر نفت و هم معاونان او اظهارنظر کرده‌اند؛ اما در مقابل وزارت اقتصاد ترجیح داده است از طریق سازمان خصوصی‌سازی پاسخ دهد، درنتیجه هم صالح به‌عنوان رئیس این سازمان اظهارنظر کرده است و هم معاونان او.وزیر نفت روز گذشته اعلام کرد «با ارائه پالایشگاه‌ها در بورس مخالف نیستیم، بلکه موافقیم. هر طریقی بخواهند عرضه کنند ما با آن‌ها همکاری می‌کنیم.»
در مقابل حسن علائی، معاون سازمان خصوصی‌سازی اعتقاد دارد «اعلام آمادگی وزارت نفت برای عرضه دارا دوم بی‌معنی است، اگر وزارت نفت آمادگی داشت که تا به الان شرکت را ثبت کرده بود. وزارت نفت چرا فرار به جلو می‌کند؟» این گفت‌وگوهای پینگ‌پنگی چیزی نیست که «عده‌ای بیکار» به آن «پروبال» داده باشند و فارغ از هر تحلیل، خود این جملات نشان از اختلاف‌نظرها دارد. از یک‌سو ناهماهنگی‌های درون‌سازمانی وجود دارد؛ چراکه صالح، رئیس سازمان خصوصی‌سازی در رسانه ملی، عرضه سهام پالایشی در قالب صندوق سهامی در شهریور را به مردم نوید می‌دهد؛ ولی روابط عمومی همان سازمان این مسئله را تکذیب می‌کند.
از سوی دیگر ناهماهنگی بین وزارتخانه‌ها به‌روشنی مشخص است؛ چراکه مشخص نیست در جلسه مشترک بین وزارت نفت و اقتصاد چه گذشته است که حالا نتایج متفاوتی از آن جلسه اعلام می‌شود.اوج‌گیری این اختلاف‌نظرها و انتقادهای سهام‌داران، پای نماینده‌های مجلس را هم به این موضوع باز کرد. پیش از ظهر دیروز عضو کمیسیون اقتصادی مجلس کمی خیال سهام‌داران بازار سرمایه را راحت کرد. به گفته محسن علیزاده، «دولت موظف است سهام خود در شرکت‌های پالایشی را به‌صورت صندوق، پذیره‌نویسی کند؛ لذا عرضه بلوکی متوقف شده و تشکیل و ثبت صندوق‌ها در دستور کار وزارت نفت قرار می‌گیرد تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن و با ایجاد زیرساخت عرضه سهام به‌صورت صندوقی انجام شود.»
با اعلام این خبر که همانند آبی روی آتش بود، از غلظت قرمزی تابلوی بازار سرمایه کاسته شد و درنهایت درست در زمانی که معاملات بازار سرمایه به پایان رسیده بود، تصمیم نهایی وزارت اقتصاد اعلام شد. در شرایطی که به نظر می‌رسد دو وزیر کارکشته، بعد از دو روز پرحاشیه توانسته بودند شماره تماس یکدیگر را پیدا کنند، دژپسند از گفت‌وگو با وزیر نفت و توافق برای عرضه سهام پالایشگاه‌ها در قالب صندوق دارا دوم خبر داد. این موضع وزیر اگرچه در گفت‌وگوی زنده با شبکه خبر مطرح شد؛ اما همچنان سهام‌داران بازار سرمایه به این موضوع تردید دارند؛ چراکه یک‌بار تجربه تکذیب خبری را که در رسانه ملی پخش‌شده، چشیده‌اند.
درنهایت بازار سرمایه امروز به روند عادی خود بازخواهد گشت؛ اما در این میان مردمی که به تشویق دولت به جرگه سهام‌داران پیوستند، از دو جهت زیان دیدند که ازقضا زیان دومی قابل‌اندازه‌گیری نیست. نـخـسـت زیـان مـادی کــه از سهام‌داری نصیبشان شد و دوم لطمه‌ای که به اعتماد آن‌ها وارد شد.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.