دغدغه کد رهگیری در وام ودیعه مسکن

رسول جهانگیری: تمامی مشاوران املاک باید کد رهگیری اعلام و شاکیان به اتحادیه مراجعه کنند

اعطای وام ودیعه مسکن به مستأجران اگرچه بنابر اظهارنظرهای متولیان این طرح روی ریل افتاده و با سرعت بیشتری در حال پرداخت است؛ اما متقاضیان همچنان برای دریافت این وام درگیر چالش‌هایی هستند. متقاضیان خواستار برطرف شدن این موانع هستند تا طرح حمایتی به معنای واقعی از تمامی مستأجران حمایت کند و کمک‌حال آن‌ها باشد. ندادن کد رهگیری از سوی برخی مشاوران املاک اصفهان و تاریخ عقد قرارداد که یکی از شروط ثبت‌نام برای دریافت تسهیلات ودیعه مسکن محسوب می‌شود، موانعی است که متقاضیان دریافت این وام به آن‌ها اشاره می‌کنند.

دوشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۹

اعطای تسهیلات ودیعه مسکن، سیاستی بود که دولت و وزارت راه و شهرسازی با کمک مصوبات ستاد ملی مبارزه با کرونا برای حمایت از مستأجران اعلام کردند؛ بااین‌حال این طرح در اجرا با مشکلاتی روبه‌رو شده است. برخی مستأجران شروط تعیین‌شده برای تسهیلات ودیعه مسکن را مانع دریافت این وام اعلام می‌کنند. بر اساس مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا، وام ودیعه مسکن در سه رقم ۵۰ میلیون تومان برای تهران، ۳۰میلیون تومان برای هفت کلان‌شهر و ۱۵ میلیون تومان برای سایر شهرها اعطا می‌شود. محمود محمودزاده، معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی، از تفاهم وزارت راه و شهرسازی و بانک مرکزی برای اعطای تسهیلات ودیعه مسکن به دارندگان قراردادهای اجاره مسکن از ۴مرداد امسال به بعد خبر داده و این تعیین بازه زمانی یکی از محدودیت‌های دریافت تسهیلات ودیعه برای تمامی مستأجران است.

چالش‌های دریافت وام ودیعه مسکن

یکی از متقاضیان وام ودیعه مسکن درباره مشکلاتش برای دریافت این تسهیلات به اصفهان‌زیبا می‌گوید: یکی از شروط دریافت تسهیلات این است که متقاضیانی که بعد از 4مرداد قرارداد اجاره دارند، می‌توانند وام دریـافـت کنند، این شرط سخت‌گیرانه‌ای است. به‌هرحال اگر قرار است از مستأجران حمایت شود، نباید این شروط محدودکننده برای آن‌ها گذاشته شود تا فقط عده محدودی بتوانند از این تسهیلات استفاده کنند؛ با این شرط سخت‌گیرانه در عمل حمایتی از قشر مستأجر صورت نمی‌گیرد. به‌هرحال وام 30 میلیون تومانی در همین شرایط می‌تواند به ما کمک کند؛ ولی این شروطی که برای دریافت وام اعلام کرده‌اند مانع ثبت‌نام می‌شود. چالش بعدی نیز اعلام کد رهگیری برای ثبت‌نام تسهیلات ودیعه مسکن است که یکی دیگر از متقاضیان دریافت وام ودیعه مسکن در اصفهان به آن اشاره‌کرده و به اصفهان‌زیبا می‌گوید: برای ثبت‌نام وام 30 میلیون تومانی ودیعه مسکن در مرحله ثبت‌نام دچار مشکل شده‌ام؛ چون یکی از شروط ثبت‌نام اعلام کد رهگیری قرارداد اجاره‌بهاست. این کد رهگیری در قول‌نامه قید نشده است، زمانی هم که به مشاور املاک مربوط مراجعه کردم، به من این‌طور گفتند که ما کد رهگیری نداریم و روال کار ما این‌گونه نیست؛ چون مشاوران املاک قدیمی کد رهگیری اعلام می‌کنند؛ اما ما کد اعلام نمی‌کنیم، به همین خاطر موفق به ثبت‌نام نشدم؛ چون باید کد رهگیری ثبت و اسکن قول‌نامه هم ارسال شود.

مشاوران املاک اصفهان موظف به صدور کد رهگیری هستند

رسول جهانگیری، رئیس اتحادیــه مشاوران امــلاک اصفهان به اصفهان‌زیبا می‌گوید: هیچ مشاوراملاکی حق ندارد به مستأجر اعلام کند کد رهگیری نمی‌دهیم، چنانچه پرونده در دست اقدام باشد موظف است کمیسیونی را که دریافت کرده است، به همکارش اعلام کند تا کد رهگیری سریعا صادر شود. خود متقاضی باید پیگیر این قضیه شود؛ اما اگر مشاور املاک همکاری نکرد، اتحادیه مشاور املاک اصفهان هرروز درش به روی شــهـرونــدان باز اســت. مـتقـاضیان می‌توانند مراجعه کرده و مشکل خود را درمیان بگذارند تا پـیـگـیـری شــده و کد رهگیری برایشان صادر شود تا بتوانند بـرای تسهـیـلات ودیعه مسکن ثـبـت‌نـامکنند.
جهانگیری تصریح می‌کند: روزانه بیش از 100 نفر با اتحادیه تماس گرفته و مشکل خود را اعلام می‌کنند، ما هم با یک تماس تلفنی مشکلشان را برای صدور کد رهگیری حل کرده‌ایم. رئیس اتحادیه مشاور املاک اصفهان ادامه می‌دهد: صدور کد رهگیری صرفا برای تسریع در اعطای ودیعه مسکن است و قانون نیست و اگر مشاور املاک کد رهگیری صادر نکرده مرتکب جرم نشده است. او درخصوص تعداد ثبت‌نام‌کنندگان متقاضیان وام ودیعه مسکن در اصفهان می‌گوید: آمار ثبت‌نام‌کنندگان در اختیار وزارت راه و شهرسازی است و ما نمی‌توانیم به سامانه وارد شویم و آماری در این خصوص نداریم.
رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور، صــادر نـکـردن کد رهـگـیـری برای اجاره‌نامه را برخلاف قانون اعلام نمی‌کند؛ اما در مقابل حسام عقبایی، نایب‌رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور به اصفهان‌زیبا می‌گوید: تمامی مشاوران املاک در سطح کشور موظف به صدور کد رهگیری برای اجاره هستند و بنگاهی که کد رهگیری به مستأجر اعلام نمی‌کند به معنای این است که پروانه کسب ندارد و به‌صورت غیرقانونی فعالیت دارد، در این موارد به‌طور حتم باید مستأجر گزارش خود را به اتحادیه مشاوران املاک اعلام کند تا رسیدگی شود. عقبایی درباره شرط تاریخ قــرارداد اجاره‌بها به‌عنوان یکی از شــروط دریـافـت تسهـیـلات ودیـعـه مـسکـن می‌گوید: این موضوع را باید وزارت راه و شهرسازی پاسخ‌گو باشد؛ چون متولی اعلام این شروط وزارتخانه است. به گفته عقبایی، تاکنون چهار هزار نفر در سطح کشور موفق به دریافت این وام شده‌اند. یکی از شروط پرداخت وام ودیعه مسکن، تاریخ عقد قرارداد اجاره‌نامه است که بر این اساس برای اعطای تسهیلات ودیعه مسکن دارندگان قراردادهای اجاره مسکن از ۴ مرداد امسال مشمول می‌شوند؛ اما پروانه اصلانی، مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، به‌تازگی اعلام کرده است که تمامی قراردادهای اجاره مسکن صادرشده از اول فروردین ۹۹ به بعد مشمول دریافت وام ودیعه مسکن می‌شوند؛ این اتفاق می‌تواند گشایش بزرگی برای متقاضیان دریـافــت ایـــن تسهیلات باشد تا ایـــن طــرح حمایتی شامل تعداد بیشتری از مستأجران شود.

منابع اعطای ودیعه مسکن پاسخ‌گوی متقاضیان است؟

محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی نیز آخرین آمار اعطای وام ودیعه مسکن را اعلام کرده و گفته است که چهار هزار نفر وام ودیعه مسکن را دریافت کردند و روند تکمیل پرونده بقیه متقاضیان نزد بانک‌ها ادامه دارد. از سوی دیگر، روابط عمومی بانک مرکزی اعلام کرده تعداد ۲۳۵۸ پرونده تاکنون در بانک‌های عامل به‌منظور دریافت تسهیلات بانکی کمک ودیعه مسکن تشکیل و از تعداد یادشده، ۱۶۳۹ فقره تسهیلات به مبلغ ۵/ ۲۸ میلیارد تومان به متقاضیان پرداخت شده است.
یکی از شبهات طرح ودیعه مسکن به‌عنوان طرح حمایتی مستأجران در خصوص منابعی است که برای اعطای این وام در نـظر گـرفته شده است. عبدالناصر همتی، رئیس بانک مرکزی، گفته که ۲۰هزار میلیارد تومان با موافقت رئیس‌جمهور و ستاد کرونا به کمک ودیعه مسکن اختصاص داده شده است. بر اساس آمار سرشماری نفوس و مسکن در سال95، حدود ۲۴ میلیون خانوار در کشور وجود دارد که حدود ۳۰درصد یعنی ۷/۲ میلیون خانوار مستأجر هستند که اگر با توجه به محدودیت‌های اعمال‌شده تنها یک‌چهارم مشمول دریافت این تسهیلات باشند، سرجمع تسهیلات ۹۰هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود و این در حالی است که دولت فعلا فقط ۲۰ هزار میلیارد تومان منابع برای ودیعه مسکن در نظر گرفته است.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.