آمادگی شهرداری‌های ایران برای همکاری با کابل

شهردار اصفهان در ملاقات با وزیر امور خارجه افغانستان گفت: اصفهان دارای توان فنی و تجربی برای همکاری با افغانستان در حوزه ترافیک و خدمات شهری است.

سه شنبه ۰۸ مهر ۱۳۹۹
قدرت اله نوروزی که برای حضور در نمایشگاه حمل و نقل و خدمات شهری، به عنوان رویداد مشترک کشور ایران و افغانستان، به افغانستان سفر کرده است، در دیدار با وزیر امور خارجه این کشور، با اشاره به اینکه امروز در ایران تقریبا سه میلیون نفر از برادران و خواهران افغانستانی حضور دارند که حدود 200 هزار نفر از آنها در اصفهان زندگی می کنند، اظهار کرد: با توجه به اینکه بنده به نمایندگی از شهرداری های کشور و به نمایندگی از وزارت کشور در این جلسه حضور دارم، خوشحالم اعلام کنم که در همه شهرهای ایران شهرداری ها حقوق شهرنشینان را در کنار شهروندان رعایت می کنند و همه امکانات در اختیار شهرنشینان افغانستانی قرار دارد.
شهردار اصفهان تصریح کرد: امروز وضعیت شهرداری ها در ایران خوب پیش رفته است و حضور در اولین نمایشگاه خدمات شهری، حمل و نقل و ترافیک و ماشین آلات وابسته در افغانستان نشان داد شهرداری ها در حوزه طراحی شهری، فضای سبز، آی تی، پسماند به صورت BOT می توانند با افغانستان همکاری داشته باشند.
نوروزی ادامه داد: با توجه به ظرفیت و سابقه تاریخی شهرداری ها، امکان پیوند خواهرخواندگی بین شهرها همچنان وجود دارد و ما تمایل داریم شهرها و نیز انجمن های علمی و تخصصی خواهرخوانده شوند. وی افزود: امیدوارم در این سفر با کمک سفیر ایران در افغانستان، بتوانیم تفاهم نامه هایی در حوزه های علمی، شهری، شهر هوشمند، مباحث فرهنگی و امور آموزشی داشته باشیم.
وی با اشاره به لزوم تبادلات آموزشی در حوزه مدیریت شهری با افغانستان اظهار کرد: در حوزه آموزش اگر ساختار درست شکل بگیرد رفتارها نیز درست شده و نظم برقرار می شود. شهردار اصفهان تصریح کرد: این امکان در ایران وجود دارد و در شهرداری ها پیشرفت های بسیار خوبی حاکم است به طوریکه در حال حاضر برخی شهرداری ها از پسماند برق تولید می کنند و دیگر از آب شرب برای آبیاری فضای سبز استفاده نمی کنند.
وی افزود: در استقرار نظم و امنیت شهرداری ها از امکانات زیادی برخورداراند و یکی از موارد مورد نیاز افغانستان استفاده از این سیستم هاست و در امور ترافیکی این توان را داریم که با انعقاد قراردادهایی شرکت هایی را مستقر و کار را آغاز کنیم.
نوروزی همچنین پیرامون دیگر برنامه های این سفر اظهار کرد: در این سفر ملاقاتی را با سفیر ایران در کابل داشتیم و گفت و گوهای بسیار خوبی در سفارتخانه ایران در این شهر با حضور مسئولان ایرانی صورت گرفت. در این نشست بر لزوم همکاری های مشترک و امکاناتی که از شهرداری های کشور در زمینه های مختلف مانند پسماند، خدمات شهری و ... می توانیم به کابل داشته باشیم تأکید شد. همچنین در این دیدار، وزیر خارجه افغانستان خاطراتی از پل خواجو و سی و سه پل بیان کرد و تاکید داشت که اصفهان شهر زندگی من است.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.