درد بی‌درمان در بازار خودرو

خبرهای کرونایی هم بازار را تکان می‌دهد!

ورود شورای رقابت به بازار خودرو برای قیمت‌گذاری، افزایش عرضه خودرو، قرعه‌کشی، ورود خودرو به بورس و... هیچ‌کدام باعث نشد قیمت انواع خودروی تولید داخلی کاهش یابد. قیمت‌ها در بازارهای مختلف کشور مانند خودرو روند صعودی داشت و خبری از ثبات نبود. ولی انتشار خبر ابتلای ترامپ به کرونا شوک بزرگی به بازار خودرو وارد کرد؛ به‌طوری‌که قیمت خودروهای ایرانی پس از انتشار این خبر دو تا پنج میلیون تومان کاهش یافت.

شنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۹

هرچند عده‌ای از کارشناسان افت قیمت خودرو را بی‌ارتباط با کرونا گرفتن رئیس‌جمهور آمریکا می‌دانستند، ولی با بهبودی و ترخیص او از بیمارستان، قیمت خودرو مجدد بالا رفت! دولت راهکارهای مختلفی برای کاهش قیمت خودرو به کار گرفت که هیچ‌کدام نتیجه مطلوبی به دنبال نداشت و پراید با کمترین کیفیت و امکانات به مرز 140میلیون تومان رسید. در مقابل ترامپ کرونا گرفت، پراید ارزان شد! به همین سادگی.
انتــشار خــبر ابــتــلای دونــالد تــرامپ، رئیس‌جمهور آمریکا به کرونا تأثیر بسزایی بر بازار خودرو ایران داشت. درست پس از ابتلای ترامپ به کرونا روند صعودی نرخ خودروهای داخلی متوقف شد و با بستری شدن او در بیمارستان، نرخ اتومبیل‌های ایرانی برخلاف انتظار دو تا پنج میلیون تومان کاهش یافت. هفته گذشته قیمت پراید با افت دومیلیون تومانی همراه بود و به‌جای 131 میلیون با قیمت 128 میلیون تومان در بازار آزاد معامله می‌شد. نرخ پراید 111 و 132 نیز تا دو میلیون تومان کاهش یافت و قیمت آن‌ها به ترتیب به 143 و 130 میلیون تومان تغییر کرد. میزان کاهش قیمت تیبا یک تنها دو میلیون تومان بود، ولی درمقابل تیبا هاچ بک با افت قیمت سه میلیون تومانی همراه شد و تیبا یک با نرخ 153 و تیبا دو با قیمت 165 میلیون تومان در بازار معامله می‌شدند. ساینا و کوئیک نیز نزدیک به سه میلیون تومان کاهش قیمت داشتند و هر دستگاه ساینا با قیمت ۱۶۵ میلیون تومان، کوئیک ۱۷۵ میلیون تومان و کوئیک آر ۱۸۵ میلیون تومان معامله می‌شد. محصولات ایران‌خودرو با ابتلای ترامپ به کرونا، افت قیمت بیشتری تجربه کردند؛ به‌طوری‌که قیمت پژو 206 تیپ دو، پنج میلیون تومان کم شد و نرخ آن به 235 میلیون تومان رسید، پژو ۲۰۶ تیپ پنج نیز با همین میزان کاهش قیمت، ۳۱۰ میلیون تومان فروخته می‌شد. قیمت پژو پارس مانند خانواده 206، پنج میلیون تومان افت پیدا کرد و با قیمت ۲۵۵ میلیون تومان به مشتریان عرضه شد. پژو 405 نیز سه میلیون تومان پایین‌تر از نرخ روزهای قبل یعنی به‌جای 211، با نرخ جدید 208 میلیون تومان معامله شد. در انتها رانا با افت دو میلیون تومانی در بازار ۲۱۰ میلیون تومان قیمت خورد. برخی از کارشناسان علت افت قیمت خودرو را کاهش نرخ ارز می‌دانند؛ زیرا قیمت خودرو پابه‌پای ارز بالا می‌رود و با ثبات قیمت دلار طی آن چند روز، نرخ خودرو در ایران کاهش یافت. درمقابل باید گفت فقط خودروهای تولید داخل هفته قبل تا پنج میلیون تومان ارزان شدند و در نرخ اتومبیل‌های خارجی که رابطه مستقیم با قیمت دلار دارند، تغییر چندانی ایجاد نشد و با همان قیمت‌های میلیاردی معامله می‌شدند. ابتلای ترامپ به کرونا بر بازارهای آمریکا مانند بورس این کشور تأثیرگذار بود و باعث سقوط سهام‌های بورس جهانی و ارزش سهام بسیاری از شرکت‌های آمریکایی شد و پس‌ازآن بازار ارز و خودروی ایران پس از مدت‌ها، ثبات و کاهش قیمت را تجربه کرد؛ ولی دیگر خودروسازان جهانی طی چند روز بستری‌شدن رئیس‌جمهور آمریکا تغییر محسوسی در قیمت محصولات خود نداشتند.
روند نزولی قیمت خودروهای تولید داخل در طول روزهای بستری‌شدن ترامپ در بیمارستان، کاهش معاملات و رکود بازار خودروی ایران را به دنبال داشت؛ زیرا عده‌ای به تداوم افت قیمت خودرو امید داشتند. ولی انتشار خبر بهبودی حال رئیس‌جمهور آمریکا باعث بازگشت شرایط بازار ایران به حالت سابق شد، قیمت خودروهای داخلی دوباره افزایش یافت و اکنون پراید با نرخی بیش از 130میلیون تومان، تیبا‌یک حدود 160میلیون تومان و کوئیک 178 میلیون تومان، پژو 206 تیپ دو نرخ 241 میلیون‌تومان، پژو پارس 259‌میلیون‌تومان معامله می‌شود. بعضی از خودروهای تولید داخل با بهتر شدن حال ترامپ مرز نیم‌میلیارد را رد کردند! اکنون برای خرید پژو 207 اتوماتیک و دنا پلاس باید بیش از 500 میلیون تومان پرداخت. خودروهای وارداتی باوجوداینکه کاهش قیمتی در زمان بیماری رئیس‌جمهور آمریکا نداشتند، ولی با بهبودی حال او، گران‌تر شدند؛ برای مثال هیوندا النترا یک میلیارد و 420 میلیون تومان، نیسان جوک‌اسپرت یک میلیارد و 860میلیون تومان، سانتافه دومیلیارد و 450 میلیون تومان، تویوتا C-HR  سه‌میلیارد و 455 میلیون تومان و بی‌ام‌وی 28X3 چهار میلیارد و 220میلیون تومان قیمت دارند. درنتیجه خبر ابتلای ترامپ به کرونا تأثیر بی‌سابقه بر بازار خودروی ایران داشت.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.