اصفهان در انتظار موج سوم کرونا

سخن‌گوی دانشگاه علوم پزشکی در گفت‌وگو با اصفهان زیبا: بیمارستان‌های الزهرا، شریعتی و عیسی ابن مریم صد‌درصد درگیر کرونا هستند

اوضاع بیمارستــان‌هـــای اصـــفهان در پذیرش بیماران کرونایی وخیم اعلام شده و همه مراکز درمانی را به فراخور روند افزایشی بیماری درگیر کرده است. در طی یک هفته گذشته ۱۷۱۳ بیمار بالای ۱۸ سال، ۳۰ بیمار ۵ تا ۱۸ سال و ۳۳ بیمار زیر ۵ سال و همچنین ۱۶ مادر باردار در استان شناسایی و بستری شده و روزانه بین ۳۰ تا ۴۰ بیمار کرونایی در بیمارستان‌ها فوت می‌کنند. سخن‌گوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در گفت‌وگو با اصفهان زیبا سه بیمارستان اصلی علوم پزشکی شامل بیمارستان‌های الزهرا، شریعتی و عیسی‌ابن‌مریم را صد درصد درگیر اعلام کرد و گفت: «بیمارستان الزهرا تا روز چهارشنبه تقریبا پانصد بیمار را بستری کرده که از این تعداد، حدود صد وپنجاه نفر در بخش آی سی یو بستری هستند. پس از الزهرا بیشترین ظرفیت پذیرش بیمار به بیمارستان دکتر شریعتی اختصاص دارد که بالای دویست بیمار در این بیمارستان بستری هستند و بعد از آن هم بیمارستان عیسی ابن مریم قرار دارد.» آرش نجیمی‌ افزود: «بیمارستان‌های امین، خورشید، آیت‌الله کاشانی و بیمارستان‌های خصوصی و خیریه نیز با ظرفیت‌هایی که به آن‌ها اختصاص داده شده، بار بیماری کووید را به دوش می‌کشند.»

یکشنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۹

با توجه به  روند فوق افزایشی ابتلا به کرونا و درگیری اغلب بیمارستان‌های شهر و استان، این مراکز در چه وضعیتی قرار دارند؟

در یک بخش بیمارستان‌های دولتی را داریم که شامل بیمارستان‌های دانشگاهی و تأمین اجتماعی می‌شود. بیشترین بیمارستان درگیر که بیمارستان مرجع علوم پزشکی است، بیمارستان الزهراست. این مرکز درمانی تا روز چهارشنبه تقریبا پانصد بیمار را بستری کرده که از این تعداد، حدود صد‌وپنجاه نفر از بیماران بد حال در بخش آی‌سی‌یو بستری هستند. پس از الزهرا بیشترین ظرفیت پذیرش بیمار به بیمارستان تأمین اجتماعی دکتر شریعتی اختصاص دارد که بالای دویست بیمار در این بیمارستان بستری هستند و بعد از آن هم بیمارستان عیسی‌ابن‌مریم قرار دارد. بیمارستان‌های خصوصی و خیریه نیز با ظرفیت‌هایی که به  آن‌ها اختصاص داده شده، بار بیماری کووید را به دوش می‌کشند. بخشی از بیمارستان‌های غیرکوویدی مثل امین و خورشید و آیت‌الله کاشانی هم بیمارستان‌هایی هستند که بیماران کوویدی را پوشش می‌دهند. متأسفانه تعداد بیماران روز چهارشنبه به بالای هزار و هشتصد نفر رسید. روند بیماری در استان اصفهان همچنان یک روند صعودی است.

چه تعداد از بیمارستان‌های اصفهان کاملا درگیر کرونا هستند؟

تقریبا سه بیمارستان اصلی علوم پزشکی که بیمارستان‌های الزهرا، عیسی ابن مریم و شریعتی هستند یا صددرصد درگیرند یا حجم زیادی از ظرفیتشان به پذیرش بیماران کوویدی اختصاص پیدا کرده است. به جز بیمارستان‌های امین و خورشید، بقیه بیمارستان‌ها باید بیماران کوویدی را پذیرش کنند؛ ولی اینکه چه تعداد بیمار دارند را الان نمی‌توانم بگویم.

وضعیت پذیرش و خدمات دهی به بیماران چگونه است؟

به هر حال هر بیماری با توجه به نیازی که دارد خدماتی را دریافت می‌کند. به جرئت می‌توانم بگویم هیچ بیماری در استان وجود ندارد که چنانچه  نیاز به بستری داشته باشد، از بستری‌شدن محروم شود.

هزینه‌های پذیرش و بستری به چه شکل است؟

تغییری در پرداخت هزینه بیماران کوویدی به وجود نیامده است. این بیماران مانند سابق در بخش دولتی به صورت رایگان پذیرش می‌شوند. بخش خصوصی هم با ما تفاهم‌نامه دارد. آن‌ها وظیفه دارند خدمات درمان را طبق تعرفه دولتی ارائه بدهند.

الان که وارد موج سوم و روند افزایشی بیماری شده‌ایم، وضعیت بیمارستان‌ها را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

من اعتقاد ندارم که وارد موج سوم شده ایم. دوم یا سوم را جدا نکنیم.

ولی این مسئله اعلام شده و قابل کتمان نیست!

موضوع کتمان نیست. هنوز در موج دوم قرار داریم و در اصفهان موج سومی ‌اتفاق نیفتاده است. در اصفهان یک موج اول داشتیم که اسفند و فروردین بود، سپس در اردیبهشت روند نزولی به وجود آمد و از خرداد باز با افزایش ابتلا و مرگ مواجه شدیم که هنوز هم ادامه دارد.

پس پنج شهرستانی که به تازگی توسط ستاد ملی مبارزه با کرونا محدودیت‌های شدیدی برایشان در نظر گرفته شده، نشان از چه دارند؟

ببینید همه شهرستان‌های ما درگیر هستند و وضعیت مناسبی ندارند. پنج شهرستان وضعیت نامناسب‌تری دارند!

به تازگی سخن‌گوی ستاد استانی مبارزه با کرونا در گفت‌وگو با اصفهان‌زیبا اعلام کرد که ممکن اسـت اصفهان و برخی شهرستان‌های دیگر هم به این لیست  اضافه شوند.

بله. شاخص‌ها ثابت نیستند، ممکن است هفته دیگر شهرستان‌های دیگر یا حتی خود اصفهان هم اضافه شود، برای همین زیاد تفکیک قائل نمی‌شوند. از نظر ما وضعیت همه شهرستان‌های استان بحرانی است.  

بیمارستان‌های شهرستان‌های دیگر در چه وضعیتی قراردارند؟

آن‌ها هم به فراخور موقعیتشان درگیر هستند و پذیرش بیمار دارند.

از این بیمارستان‌ها آماری دارید؟

مثلا در بیمارستان‌های خاتم‌الانبیای شهرستان نظنز، خمینی‌شهر، امیرالمؤمنین شهرضا، خوانسار، فریدونشهر، فلاورجان و... بیمار درگیر داریم و به ترتیب اگر بخواهم بگویم در بسیاری از شهرستان‌های استان بیماران درگیر کووید وجود دارند که در بیمارستان‌های این شهرستان‌ها بستری شده‌اند.

آیا بیماران بدحال شهرستانی را می‌توان به بیمارستان‌های اصفهان  منتقل کرد؟

خیر. خود این بیمارستان‌ها آی‌سی‌یو دارند و می‌توانند بیماران کوویدی‌شان را در آنجا نگهداری کنند. جابه‌جایی این بیماران در بین استان‌ها ممنوع است و در میان شهرستان‌ها هم بنا به تصمیم ستاد هدایت علوم پزشکی است.

با این وجود اگر شهروندی از شهرستان‌های محروم استان بیمار بدحال داشته باشد، باید چکار کند؟  

در استان بیمارستان‌های معین را داریم. مثلا در شرق اصفهان بیمارستان‌هایی وجود دارد. در مناطق هم‌جوار شهرضا هم بیمارستان امیرالمؤمنین بیمارستان معین است. در قسمت بادرود و نظنز هم می‌توانند به بیمارستان نظنز مراجعه کنند. هر منطقه از استان بیمارستان مرجع خودش را دارد. در نایین، خوانسار و سمیرم هم بیمارستان‌های معینی داریم که هم‌اکنون بیمارانی را پذیرش کرده‌اند.

بیمارستان‌های استان از نظر امکانات با مشکلی مواجه نیستند؟

قطعا کمبودهایی وجود دارد، ولی نه آن اندازه که خللی در خدمت‌رسانی ایجاد کند. الان ریز آن‌ها را ندارم. معاونت‌ها این کمبودها را به مرکز اعلام می‌کنند، ولی حالا نمی‌توانم بگویم چه کمبودهایی داریم.  

سخن‌گوی وزارت بهداشت اعلام کرده تاکنون 25درصد پرستاران کشور به کووید مبتلا شده‌اند، آیا آماری از ابتلای پرستاران استان به این بیماری در دست هست؟

گویا دارید همه چیز را بررسی می‌کنید! کادر درمان هم قطعا خسته و فرسوده و درگیر است. الان آماری برای ارائه ندارم.

آیا با وضعیت موجود به اعمال قرنطینه فکر شده است؟

قرنطینه‌ها با استانداری است و ما مرجعی برای قرنطینه یا محدودسازی نیستیم.

ولی جزو اعضای ستاد استانی مبارزه با کرونا که هستید.

بله. آنجا قطعا پیشنهاداتمان را ارائه می‌کنیم تا ستاد تصمیم‌گیری کند.

آیا تا الان پیشنهاد قرنطینه را مطرح کرده‌اید یا به عنوان یک مرجع کارشناسی فکر می‌کنید این کار باید انجام شود؟  

در آن حالتی که در اسفند ماه قرنطینه اعمال شد، تصمیم‌گیری با ستاد ملی مبارزه با کرونا بود، بنابراین حتی ستاد استانی هم نمی‌تواند چنین تصمیمی‌بگیرد. اگر بخواهد اتفاقی مانند دوازدهم و سیزدهم فروردین  بیفتد، نیاز به تصمیم ستاد ملی دارد.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.