یوونتوسِ پیرلو

آنالیز فنی بانوی پیر ایتالیا پس از تغییرات در کادر فنی

پس از بازی‌های نه چندان خوب یوونتوس با ساری و اخراج او، همه منتظر بودند تا یوونتوس مدل تحت هدایت پیرلو را ببینند. از شروع فصل جدید تا به اینجا هشت بازی انجام داده‌اند که حاصل آن چهار پیروزی، سه تساوی و یک شکست بوده است. قضاوت درباره آمار نتایج و درصد پیروزی‌ها خیلی زود است اما نکته جالب توجه در مورد این تیم، ثبت آمار سه اخراجی تنها در همین هشت بازی است.

سه شنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۹

با در کنار هم گذاشتن تاکتیک‌ها و این آمار می‌توان به علل اخراج‌های زیاد بازیکنان یوونتوس با هدایت پیرلو پی برد. بانوی پیر زیر نظر هافبک سابق خود با هر دو چینش ۳-۵-۲ و ۴-۴-۲ بازی کرده است ولی جدای از چینش، تاکتیک تیم و برنامه‌هایی که در بازیسازی اجرا می‌کنند اکثرا مشابه هستند. در چینش ۳-۵-۲ دو پیستون کناری و در چینش ۴-۴-۲ دو مدافع کناری جلو می‌روند و باز می‌شوند که باعث می‌شود به بازی عرض دهند و با استفاده از تمام عرض زمین بتوانند دفاع حریف را باز کنند.
 با وود این محاسن، جلو رفتن و باز شدن همزمان این دو بازیکن در زمان لو رفتن توپ و انتقال به حمله به ضرر تیم تمام می‌شود. چرا که تشکیل سازماندهی کامل دفاع تیم به بازگشت این دو بازیکن بستگی دارد و جلو رفتنشان فضای زیادی را در ضد حملات به حریف می‌دهد. این موضوع در مقابل تیم‌هایی که سرعت بالاتری دارند خطرناک‌تر است چرا که می‌توانند از این فضاها استفاده کنند و قبل از سازماندهی کامل دفاع تیمی یوونتوس به دروازه آن‌ها هجوم بیاورند.

توضیخ ویدئو: بازیکنان کناری یوونتوس جلو رفته اند و فضاهای کانال کناری در ضدحمله به رم داده شده است.
 در نتیجه بازیکنان تیم که دفاعشان را آسیب پذیر می‌بینند مجبور به خطا برای کنترل حریف می‌شوند. همان طور که حریفان یوونتوس در بازی‌هایی که اخراجی دادند این را مشخص می‌کنند. دوتن از اخراجی‌های بانوی پیر مقابل تیم‌های رم و بارسلونا بوده‌اند که گردش توپ به نسبت سریع‌تر و بازی رو به جلوی سریعی دارند.

توضیح ویدئو: تیم رم توانایی ترتیب حملات با سرعت بالا را دارد، مثل گل دومشان به یوونتوس که با یم انتقال سریع زده شد.
 مورد دیگر که از ضعف‌های تاکتیکی تیم یوونتوس است و می‌تواند به آمار عجیب اخراجی‌هایشان ارتباط مستقیم داشته باشد، نحوه بازیسازی هافبک‌هایشان است.  هافبک‌های یوونتوس پاس‌های ریسکی زیادی را در هر بازی ارسال می‌کنند.
علی رغم این که پاس‌های خلاقانه و با ارزشی در بین آن‌ها هستند ولی در زمانی که تیم کاملا باز شده، لو رفتن توپ بسیار خطرناک است و اطمینان در بازی از ارزش پاس‌ها مهم‌تر است. اوضاع زمانی بدتر می‌شود که حتی برای پاس‌های عرضی هم هافبک‌های یووه ریسک زیادی می‌کنند و سعی دارند از مسیر‌های سخت پاس را به مقصد برسانند. اگر چه این پاس‌ها می‌تواند در تعویض منطقهٔ بازی حریف را غافل‌گیر کنند، خطر لو رفتن توپ و ضدحمله حریف روی دفاع باز شده و بدون سازماندهی یوونتوس را هم افزایش می‌دهند.
 در مجموع تیم یوونتوس سبک بازی با خشونت بالایی ندارد و تکل‌های زیاد و خشن در تیم آن‌ها دیده نمی‌شوند. حتی به نسبت کمتر بازی را به جدال‌های فیزیکی می‌کشانند و تعداد بالای اخراج در تیم آن‌ها نمی‌تواند به خاطر سبک بازی فیزیکی و خشن باشد بلکه ضعف‌های تاکتیکیشان باشد. در فوتبال سریع امروز، برای جاگیری در زمان حمله باید انتقال به دفاع نیز مورد توجه قرار گیرد. موضوعی مورد اهمیت در فوتبال روز دنیا همین لحظهٔ لو رفتن توپ و انتقال به دفاع و همچنین لحظه پس توپ‌گیری یا انتقال به حمله است.

باز شدن یوونتوس در زمان مالکیت و آرایششان که نشان می‌دهند در ضدحملات حریف فضای زیادی به آن‌ها خواهند داد و به دلیل کم تعداد بودن در زمین خودی آسیب پذیر خواهند بود بنابراین بازیکنشان مجبور به خطا و اخراج برای قطع حمله حریف می‌شود.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.